Newey’in Aston Martin’inin detayları ortaya çıktı

0

Aston Martin’in Red Bull’un şef tasarımcısı Adrian Newey ile birlikte geliştirdiği AM-RB 001’in motor, vites kutusu ve fren tedarikçisi ortaya çıktı.

Konseptte kilogram başına 1 beygir güç hedeflenirken Silverstone’da F1 aracından daha hızlı olması planlanıyor.

Aston Martin’in motorunu eski Formula 1 tedarikçisi Cosworth üretecek ve 6.5 litrelik atmosferik V12 motoru yüksek devirlere çıkabilecek.

Aracın hibrid batarya sistemi ise Rimac tarafından geliştirilecek. Gücü tekerleklere aktaracak 7 ileri vites kutusu ise Red Bull’un standartlarına göre Ricardo tarafından üretilecek.

Newey tasarımı karbon fiber şasi daha önce One-77 ve Vulcan’ın şasilerini de üreten Multimatic tarafından üretilecek. Aracın karbon disklere sahip frenleri ise Alcon ve Surface Transforms tarafından üretilecek.

Adrian Newey araç hakkında şöyle konuştu: “Formula 1 gibi, böylesi bir aracı tasarlayıp üretmek de bir takım işi. Harika şeylere ulaşabilmek için en iyi insanlarla çalışmalısınız. Deneyim, yaratıcılık, enerji ve mükemmeliyetçilik aracın her alanında olacak.”

“Böyle harika teknik ortaklarla çalışmak motive edici, birlikte yenilikçi bir mühendislik şaheserini üretmeyi hedefliyoruz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]