Modern Volkswagen’lerin temelini atan Mercedes prototipi

1

1960 Mercedes-Benz W118 prototipi size BMW 2002’yi hatırlatabilir, ancak 2002’den çok daha öncesinde oradaydı ve ilginç bir şekilde Beetle sonrası modern Volkswagen’lerin temelini attı. Evet, bir Mercedes prototipi ve mühendisi Volkswagen otomobillerin bugünkü haline gelmesine önemli rol oynadı. Mercedes bunu tahmin edebilir miydi?

1959’da Mercedes, Auto Union’u tamamen satın aldı ve Audi, DKW, Horch ve Wanderer markalarını içeren bu şirketin sadece iki zamanlı ekonomik otomobiller üreten DKW markasına yoğunlaştı.

775693_1418161_5352_3992_vs62395

Mercedes, DKW ile ucuz otomobil pazarında güçlü olmayı hedefliyordu ve markanın en iyi olduğu yer de burasıydı. Sorun şu ki, Almanya ve Avrupa savaş sonrasında ekonomilerini düzeltmeye başlamış ve artık DKW’nin yağ kokulu iki zamanlı ucuz otomobillerine kimse yönelmiyordu, Doğu Almanya hariç…

Mercedes bu pazar için yeni bir dört zamanlı modele ihtiyacı olduğunun farkına vardı ve W118 ve W119 adı verilen prototiplerin gelişimine başladı. Gelişim ekibinin başında Ludwig Krauss vardı ve onun önderliğinde bu önden çekişli otomobil için iki motor hazırlandı: 1.5 litre düz dört silindir ve 11.2:1 gibi oldukça yüksek sıkıştırma oranına sahip sıralı dört silindirli 1.7 litre.

Bu sıralı dört silindirli, yüksek sıkıştırma oranlı ve su soğutmalı motor “H-motoru” olarak adlandırıldı ve gelecek vaat eden bir tasarıma sahipti.

775692_1418158_5369_3996_vs62248

Estetik olarak bakacak olursak, W118 ve W119 iki ve dört kapılı tasarıma sahiptiler ve oldukça hoş görünüyorlardı. Tasarımlarında W113 SL Pagoda serisinden öğeler kullanılmıştı. Bunlardan en önemlisi tam genişlikte ızgara ve ortada büyük Mercedes’in üç kollu yıldızıydı. Geniş, havadar iç mekan ve minimal stop lambaları ile birlikte temiz bir tasarıma sahiptiler.

Ancak 1962’de DKW F102’nin iki zamanlı motorunun gelişiminde yaşanan sorunların üzerine Mercedes Krauss’u DKW’ye yardım etmesi için görevlendirdi. Ancak Krauss oraya sadece yeni iki zamanlı motorun sorunlarını çözmek için gitmiyordu…

Krauss’un yanında W119 serisinin ve H motorunun planları da vardı. Daimler-Benz, bir alt markasının iki zamanlı sorunlarını çözmek yerine ona daha modern dört zamanlı motorlar verdi.

DKW F102 firmanın son iki zamanlı motora sahip otomobili olarak piyasaya çıktı, ancak Mercedes’in öngördüğü gibi, insanlar artık iki zamanlı araçlardan uzaklaşıyordu ve F102 beklendiği kadar iyi satmadı.

2de106019794bbb1635e3bb868ca2b0a

Bundan sonra olanlar ise gerçekten önemli. Yeni motorun gelişiminden ve iki zamanlı DKW’den dört zamanlı Audi’ye geçişinden sonra, Mercedes-Benz bir kamyon fabrikası için paraya ihtiyacı olduğuna karar verdi ve 1964’te DKW/Auto-Union’u Volkswagen’a sattı.

Krauss ve H-motoru planları DKW’de kaldı ve tüm tasarım ve fikirler VW’in eline geçti.

DKW F102 dört zamanlı H-motoru’nu taşıyabilecek şekilde modifiye edildi ve araç uzunlamasına yerleştirilmiş motorlu, önden çekişli F103 modeli haline geldi. DKW’nin iki zamanlı dünyasından uzaklaşmak için de adı Audi olarak değiştirildi.

Krauss Auto-Union/Audi firmasının şef mühendisliğine getirildi ve Volkswagen onun kendi su soğutmalı, sıralı silindirli ve önden çekiş için tasarlanan motorlarını geliştirmesine izin verdi.

preview_large_audi-60

İlk su soğutmalı, sıralı silindirli ve önden çekişli Volkswagen’lar aslında yeniden adlandırılmış NSU K70’lerdi. Volkswagen NSU’yu 1969’da satın almış ve Audi markası ile birleştirmişti. Volkswagen’in gelecekte kullanacağı su soğutmalı ve önden çekişli ürün gamı aslında Auto Union/Audi temelliydi.

Audi F103’ün arkasından gelen Audi 80, 1973’te Volkswagen Passat olarak adlandırıldı ve bu ilk su soğutmalı ve önden çekişli Volkswagen modeli olarak satışa sunuldu. Bir sonraki yıl Volkswagen su soğutmalı sıralı dört silindirli motoru 90 derece döndürerek Golf’ü geliştirdi ve bu, Volkswagen’ın efsanevi Beetle’ının yerini alan ilk önemli tasarım oldu.

passat_b1__1973__01

Bundan sonra Volkswagen, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika’da arkadan motorlu ve hava soğutmalı modellerini satmaya devam etse de, artık önden çekişli ve su soğutmalı otomobiller üreten bir marka haline geldi.

1960’lara geri döndüğünüzde, Mercedes-Benz’in Volkswagen’ın geleceği olacak otomobili ve motoru geliştirdiğini görmek çok ilginç. O zaman için Mercedes-Benz’in planlarında böyle bir şeyin olmadığı açıktı!

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]