Mercedes’in F1 motorlu 1000 beygirlik hiper otomobili ortaya çıkıyor

3

Yukarıda gördüğünüz tamamıyla çılgınca olan motor sistemi Mercedes-AMG’nin ‘Project One’ kod adlı 2.9 milyon dolarlık hiper-ultra-mega aracına ait. Ancak aracın asıl olayı içerisinde yer alan Formula 1 motoru. Muazzam!

Geride bıraktığımız Nürburgring 24 Saat hafta sonunda Mercedes ‘Project One’ ‘ın alt kısmını gösterdi. 1.6 litrelik turboşarjlı motor 11.000 devire kadar ulaşabiliyor. Formula 1 aracında bu sınır 13.500 ancak motor aynı yerleşime sahip ve aynı fabrika hem Formula 1 araçlarında, pistlerde kullanılacak motoru üretirken ‘Project One’ ‘da ve otoyollarda kullanılacak motoru üretiyor.

‘Project One’ ayrıca 1.6 litrelik turbodan daha fazla güç üretebilen 4 motoruyla da böbürleniyor ve bu motorların oluşturduğu mükemmel kombinasyon 1000 beygirin üzerinde güç üretebiliyor. 80 kW’lık bir motor turboyu her zaman hazır halde bekletiyor. 120 kW’lık başka bir motor ise krank miline entegre edilmiş.

Ön aksa monte edilmiş iki tane 120 kW’lık elektrik motoru ise aracın elektrik gücüyle 25 kilometre gitmesini sağlayan , Mercedes’in Formula 1 aracında da kullandığı yüksek kapasiteli hücreleri bulunduran 90 kilogramlık pil ise aracın ortasında yer alıyor.

‘Project One’ ‘da yer alan aktarma organlarının ağırlığı sadece 420 kilogram ve araçta çoğu hiper araçta yer alan çift kavramalı debriyaj ve vites kutusu yerine ağırlıktan tasarruf amacıyla tek kavramalı sistem tercih edilmiş. Ayrıca araçta 8 ileri vites bulunuyor. Bu kadar güçlü bir aracın durması da oldukça önemli ve bu yüzden araçta karbon-seramik fren diskleri yer alıyor.

2.9 Milyon dolarlık araca sahip olmak ve yasal şekilde Formula 1 motoruyla birlikte otoyollara çıkmak istiyorsanız çok fazla beklemenize gerek yok. Mercedes aracın aktarma organlarının ve şasisinin uzun zamandır test edildiğini ve yakın zamanda aracı bütün olarak test etmeye başlayacaklarını söyledi. Araç satışa hazır olduğunda ise Mercedes talebe göre üretilecek olan 275 ‘Project One’ ‘dan her gün 1 tane üretebileceğini söylüyor. Ancak umuyoruz ki Çin’de yaşamıyorsunuzdur, çünkü ‘Project One’ ‘ın yasal olmadığı tek yer Çin!

3 Yorum

  1. Mercedes bu işe reklam yapmak için girdi ve bunu da yapıyor. Yoksa bu işten para kazanacak değiller. Bakalım yapsınlar, nasıl bir şey çıkacak, hızı şeysi ne olacak vs vs. Ama belli ki 1.5 tondan hafif olmayacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]