Mercedes’in 1000 beygirlik hiper otomobilinin adı kondu

3

Mercedes-AMG Formula 1’den alınma güç ünitesine sahip iki kişilik süper hızlı aracının adının Mercedes-AMG Project One olacağını açıkladı.

“Tamamen elektrikli ve direksiyondan seçilen ön çekerli elektrik konsepti” üzerine kurulu araç içten yanmalı motor ile birlikte toplam 1000 beygir gücünden fazla güç üretecek.

Mercedes de Lucid ve Faraday Future gibi üreticilerin diline doladığı 1000 beygir sözünden etkilenen son şirket oldu. Kim bilir, pazarlama açısından iyi görünen ve tatmin edici bir rakamdır.

Aracın “One” ismi gelecekte daha fazlasının da geleceğini işaret edebilirken Formula “1” anlamına da geliyor olabilir.

AMG’nin 50. yılında tanıtılacak aracın en fazla 300 adet üretileceği ve 2.5 milyon dolar fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor.

3 Yorum

 1. Ben bunu ilk duyduğumda hadi canım sende diyip sallamıştım. Başka bir iş var o işte burdakilerin dediği gibi çakma algı operasyonu 😛 O zaman da bahsim F1 motoru bin beygir üretiyor mu ki automobile üretecek…
  Oranı da 1:1 demişlerdi Aston Redbull gibi. Herhal Aston’un kendilerinden alacağına kendi motorunu yapmalarına tilt oldular 🙂
  ERS ile birlikte 1000 üretildiğine dair ben birşey bilmiyorum. Kaldı ki kimse F1 ünitelerini adetli olacak yahut insana satılacak birşeye koymaz, koyamaz. İşte F1 teknolojisi bu diye dayayacaklar dünyalıya tatar yer mi.
  Döşemişlerdir her tarafa elektriği basit ice ile iş görecekler.
  Bu çağda 1000 kiloya 1000 beygir maharet olarak görülmemeli artık. Yapacaksan 900 kiloya 1200 hp yapacaksın. Hiç yapamıyorsan 850 e 850 yap iş yaptım diye ortaya çık o makine tatlı yürür bak.
  Eh işte kimden ne bekliyoruz bu zamana kadar ne yaptılar ki bundan sonra yapabilsinler 🙂

  • Pazarlama şeysi olacak işte. V8 turbo motorlarına KERS bağlayınca F1 derived diyecekler, millet de yiyecek. Halihazırda sattıkları 4lt V8 biturbo 577 beygir üretebiliyor. 640’a çeksen, F1 KERS’ini de koysan eder sana 800 hp. 100’er de ön tekerlere koy, etti 1000. Uydurmalık da bir batarya, hatta eskilerden bir süper kapasitör. Gerçi ön çeker full elektrik moduna da alınacak dediklerine göre lityum iyon kullanacaklar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]