Mercedes-AMG Project ONE karşınızda!

31

Mercedes’in Formula 1 güç ünitesi teknolojisini barındıran hiper otomobili Project ONE, bugün tanıtıldı.

Araçta 1.6 litre V6 motor bulunuyor ve elektrik motorlarıyla birlikte 1000 beygirden daha fazla güç üretiyor.

0’dan 200’e 6 saniyeden daha az bir sürede çıkan aracın motorunun 50000 km’den sonra yeniden yapılması gerektiği açıklanmıştı. Aracın azami hızının ise 350 km/saat olduğu açıklandı.

Tanıtım videosu: (30:30’a geçin)

31 Yorum

 1. Araç bir tek tepeden bakınca güzel görünüyor, o da detaylardan fütüristik vs olduğundan. Önden arkadan bakıldığında 15-20 yıl öncesinin konseptlerinden daha öte değil. Koenigsegg’ler, LaFerrari’ler varken buna kim para verir ki? Ses yok, çatapat yok… Regera’dan neyin daha iyi bi anlatsana… Ki hibrid supercar çöptür, LaFerrari/FXXK da dahil. Onu Big Five’a sayan Marchionne olsun 😀

  İçimden bi ses bu arabada LMP2 şasisi var diyor, ama o sayıda üretebilirler mi bilemiyorum. Kokusu çıkar yakında.

  Mercedes’in bu sevilmeyen hibridlerin bir işe yaradığını göstermeye çalışma için son yumurtlaması ve gördüğüm kadarıyla yeterli heyecanı da yaratmadı. Ellerinde patlayacak. F1 motoru dediğin V10’dur, V12’dir lan, 1.6 ne 😀 Bu arada konu ile ilgili şu ve şu makalelerimizi incelemenizi isterim.

  Özetle: ÇÖP.

   • Peki ‘neden saçma’ olduğunu da yazın, değerlendirmeye alalım.

    Şu ve şu… şeklinde paylaşılan yazıları okumanızı tavsiye ederim. Artı olarak bu 50 bin km meselesi ilk açıklandığında açıklama yapanlardan biri olan Ferrari mühendisinin konuşmasını da webden bulun okuyun.
    Hiçbir ürün eleştirilemez değildir. Şayet ağır eleştiriler alıyorsa orada birşeyler yanlış gidiyor demektir…

    • Koenigseg laferrari varken kim para verir demis? Onlardan daha ustun, daha ozel ayriyeten tamami satildi.

     Ellerinde patlayacak felan demiski ayri komedi.

     Su arabadaki muhendislik hicbir hipercarda yok. Direk olay F1 teknolojinin zirvesi ve onu yola uyarladilar fazlasiyla. Elektrik motoru bile 50 bin rpm. Standart in iki kati.

     • Yazılanları kardeşine dalıyorlarmış gibi okumazsan daha anlaşılır olur. Markaya bayılıyor olabilirsin, biz de hakkını vermek isteriz ama iş baştan sona garip gidiyor. Ben daha ilk duyurusu yapıldığında konuştuklarımda hiç yanılmadım MB her birini yavaş yavaş doğruladı.:) Biz napalım onların bileceği iş Veyron’lara ayıla bayıla bakmadığımız gibi böyle yarım yamalak işlere de bakmayız elbet.

      Çöp’te ki kastı bence anlamıyorsun. Bende bunu sık kullanırım. Bu çağda birşeyin çok satılması veya tamamen tükenmesi onun iyi bir iş olduğunu, doğru uygulama olduğunu göstermez. Elektronikten otomobile böyle onlarca örnek koyarım buraya.
      “ses yok, çatapat yok…
      “Ki hibrid supercar çöptür, LaFerrari/FXXK da”

      bunlar tekrar tekrar okunduğunda bakışa yardımcı olur umarım. Ben de GTR35 den, 612’e, Gallardo’a, MP412C’e, C7’e onlarca araca çöp deyip geçen biriyim nedenlerini de güzelce sayarım. Benim fikrimdir zaten çöp ifadesi de xtrabit Günay’ın yazısında değil yorumunda geçiyor. 🙂

      Artı bu turbolu F1’e zaten herkes çöp demiyor mu bütün dünyada elektrik süpürgesi denilen ve şikayet edilen şeye biz çöp deyince mi ouuw oluyor spartalı.
      F1’de çöp ise bu hayli hayli çöptür… üreticisi ne kadar reklam basmaya çalışırsa çalışsın…
      Biz yıldızı yeterci değiliz..

      Hakeza elinde patlayabilir.. bunu başından beri söylüyoruz. Birçok F50 sahibinin, Porsche GT’cinin, Nissan GTR’cinin elinde birşeyler patladı durdu bunlardan haberdar olup olmamanız önemlidir sadece bülten gençliği olursanız bunları bilmezsiniz.
      Daha bu akşamın konusuydu meşhur McLaren F1’ler her yıl ingiltereye bakıma çağrılıyor ama kimse kusura bakmasın BMW’nin alt edilemez olarak görülen harika ünitesini içeren şeye üreticisi yav ama bunun ömrü 50 bin’dir demedi…
      Kaldı ki bu Project 1 denilen aletin halen piyasada ki çoğu supercar’ı alt edebileceğini sanmıyorum…

      Kısaca F1’in bütünsel yola uygulandığı felan da yok bunun mümkün olamayacağını en başından beri biz diyoruz. 50 bin ifadesi ile kendilerini çok daha sonra ifade ettiler.
      Yukarda değinmişsiniz ama üstünden geçmek lazım absürtlükleri görmek için.
      Makinede 4 elektrik motor ünitesi ve regenerasyon ünitesi var. (Bu niye önemli bu güç hesap toplamına dahil edilmez ancak ısının elektrik depolamasına dönüştürüldüğü için önemlidir. Burada 170 hp gibi bir toplam kapasiteden bahsedilmiş bazı yerlerde! bunun ne kadar zamanda ve ne şekilde gerçekleştiği meçhul aynı F1 de bilmediğimiz gibi…)
      120 + 120 kW önde (bu da aslında gerçek dünyada toplanmaz çünkü güçü tekerlere toplam şekilde aktarmaz 🙂 )
      Ne yapar 321,7 HP (bu değerler öyle muğlak olamaz! )

      90 kW mgu-h turbocharge da (F1’de sınır yok ve ondan geride [F1 150k üzerinde çeviriyor şuan bunda ise 100k civarı denilmiş farklı kaynaklarda)
      Zaten bunu turbocharger’ı ve enjeksiyonu direkt yol makinesine taşıyamayacakları için de taşıyamazlar. Devir limitini düşürmek yeterlidir artı dayanıklılık için de.

      120 kW mgu-k da krank da mevcut. Bu sınırlandırılmış olan F1 ile aynı olduğunu gösteriyor.

      Elektrik motorlarını ayıracaksanız şayet hepsini ayıracaksınız ki ICE ünitenin varlığını anlayabilesiniz. Yine de tam anlayamacaksınız çünkü Turbocharger için herhangi bir değer piyasada yine F1’de ki gibi yok yani atmosferik V12, V8, V4 gibi ünitelerle zaten kıyaslayamacaksınız.
      Elektrik motorlarını F1’den veya Lemans LMP’den taşımak büyük olay değil bence bu hiç yapılmamış birşey olmadığı gibi bunların adaptasyonları ICE, şanzıman gibi ünitelerin yola adaptasyonu gibi değildir. Yani F1’den de Formula E’den de sadece parasal konudur rahatlıkla ECU box, battery, direksiyon, sensor taşıyabilirsin…

      Yani 450 kW = 603 HP sadece elektrik sisteminden geliyor. İşte bu xtrabit’in yazdığından daha vahim tablo bence. 🙂
      Sen ise değerleri aynı MB’nin başından beri yaptığı ve halen net belirtmediği gibi yukarı evriltiyorsun.
      Aşağıya 2 kaynak daha ekliyorum.
      https://img.newatlas.com/revealed-mercedes-amg-project-one-f1-car-for-the-road-14.png?auto=format%2Ccompress&ch=Width%2CDPR&fit=max&h=700&q=60&w=616&s=1dcf36b3806d8cf2d1f3f9863da3e67d

      https://www.mercedes-benz.com/en/mercedes-benz/vehicles/mercedes-amg-project-one-formula-1-technology-for-the-road/

      MB diyor ki 500 kW’ın üzerinde arka tekerlekte güç elde ediyorum bu da baz 670 HP yapar birçok haber sitesinde baz aldıkları gibi.
      Sonra MB diyor ki ben bunları topladım 740 kW civarı yaptı ona da 1000’e yuvarladım diyor oysa 991 HP yapar. 5-10 HP ile reklamın kralı çakılan otomobil dünyasında ne güzel hesap değil mi. 🙂
      Açın bakın P1, LaF gibi supercar’ların ERS dahil değerlerine sabit mi değil mi görün.

      Artı birçok bülten ve açtığı sitesinde diyor ki 1000 PS yaklaşık (HP değil dikkat) aynı F1’de ki gibi 985,9 yani 986 HP yapar.
      Gitti yine 1000’den fazla olacak ha denilen şeyde bir dünya HP. 🙂

      Vahim tablo ise; diyelim 1000 HP tuttu F1’den transferi anlamak için 603 HP’i düştüğümüzde 397 HP hadi 1100 HP buluyor olsun… 497 HP düşük ömürlü olabildiğince pahalı forged, homurtusu, heyecanı olmayan bir ünite öyle 520 HP de değil bu kadar üretebiliyor ancak…
      xtrabit’in bahsettiği değerler ise üretici bant üzeri değerleriydi yani underground gibi kitlerle hazırlanan 2k hp’lik Nissan GTR’lar, 911’ler değil.

      O kadar harika, şöyle F1 teknolojisi dediğiniz şeyin motoru düşünün 1.6 hacimli turbo’lu 300 ‘hp’lik WRC makinelerine ne kadar yakın. Hem de V4 onlar ve 3 bar TC sınırlıydı çoğunluğu.

      Şimdi birkez daha anladınız mı F1’den motor transfer edilemediğini. Merak eden ayrıca F50 de kullanılan V12 bazlı ünitenin F1’de ki atasının ne kadar HP, kendisinin ne kadar HP ürettebildiğine bakabilir.

      O Proj 1 ha dediğiniz dayanıksız, sönük motordan turbo’u çıkarttığınızda ise hiç oraya gelmeyelim elde kalan ICE aluminyum block ünite binek sport otomobillere yaklaşır. O MGU elektriklisi ile tahrik edilen turbo ort veya max 3,5 bar basıyor olmalı.
      O da o hacimde 100 ila 160 hp civarı birşey getirir.
      Yani size milyon ödediğiniz sadece 11k çevirebilen Focus RS’inizle mutluluklar… 🙂

      İşte komedi ve ferrari mühendisi gibi bazı ehil kişilerin dalga geçme konusu buradaydı…

      Videolarına göre sesi de ortada.
      Tasarımı da ahım şahım değil.
      En azından geç Valkyrie’i bana göre Vulcan ile bile yarışamaz. Ha ben çok ahım şahım birşey gelmeyeceğini bildiğimden beğendim sayılır P1 den belki de daha güzel bile derim 🙂

      Bana göre toplam katkı ve varlıklarda Adrian’ın Aston Martin Valkyrie’sinin yarısı kadar bile yok malesef. Ki hybrid olacağı için ona da bayılacak değiliz ancak en azından ICE yönünden daha sağlam olacaktır.

      Gelelim 50k rpm meselesine yukarıda dediğim gibi bence üzerine full odaklanılabilecek birşey değil.
      Kaldı ki MB’de yine o konuda kafası net değil sanırım. Çünkü max çevirebileceğinin 50k olduğunu söylüyor fakat ön tekerdekilerin 20k çevirdiğini çok yerde belirtiyor. Yani 10-14k ‘ları çok daha ucuza gören dünyada bana öyle pek ahım şahım bir olaymış gibi gelmedi yine de güzel bir uygulama şayet proje daha usturuklu olsaymış.
      “The electric motors on the front axle are also true rev wonders, with rotor revolutions up to 50,000 rpm – current state of the art is a speed of 20,000 rpm”

      http://www.extremetech.com/extreme/154405-volvo-hybrid-drive-60000-rpm-flywheel-25-boost-to-mpg
      https://www.youtube.com/watch?v=WDu9HpPD8VY
      http://www.electricautosport.com/2015/07/first-look-at-venturis-electric-motor-for-formula-e-season-2/

      Bir at düşünün konuşup duruyorsun ama .ükünün boyu meçhul aç adam gibi ölç de söyle ulan demi ama.
      İşte Mercedes Benz’in olayı da bu çok zaman olduğu gibi muğlağa yatıyor bizi yemeye çalışıyor güç birimlerinin yaklaşıkları olmaz bu tip ünitelerde ölçer net adam gibi söylersin. Hiçbirşey yapamıyorsan aralık verirsin markaların bültenlerinde aero ifadelerinde ki gibi. 🙂
      İşte yersen….

      F1’de kaç HP üretildiğini bilmiyoruz ya burda öğrensek sanki gidip sanayi casusluğuyla marslılara satacağız…
      Bu adamlar evvelden beri çoğu işlerinde böyle geçmişte böyle değillerdi oysa adam gibi markaydı. Zaten halen onun ekmeğini yiyor. Konsola apsürt tableti koymuş geçmiş millet C, E kasalarda gülüyordu bu ne lan diye milyonluk şeye de aynı mallığı yapmışlar.
      Ulan benim elimde ki asus tableti bile yapıştırsam oraya bundan iyi dururdu.
      Şahsen verene birşey demem ama ben buna para bayılmazdım.
      Bu aracın elektrikli rekortmenler varken Nord’a rekor denemesine çıkacağını da sanmıyorum….

       • Denildiği gibi argüman öne sürerken aç önce öğren öyle yaz. Zaten F1 taraftarı olmalısın öyle zannediyorum MGU-H ve K’nin ne olduğunu öğrenmelisin zaten video’da da bunlar görünüyor. Bunlar eski KERS günlerinden bu yana elektrik motorları. Bunların değer hesaplarını da yukarı da yazdım.

        Ha kişi diyecekse ön tekerdekiler hariç bunları niye çıkarıyoruz F1’de de bunlar var. eee artık çoğu supercar da olduğu gibi o zaman da bu makinenin olayı nedir ki? derim. 670 HP civarı güç bahsi var eee F1’de önde rejenerasyon, aktivasyon zaten yokken 930 veya 950 civarı belki bir miktar daha fazla güç olduğunu konuşuyoruz. 670 HP’lerden bahsederken bunun koca koca ağızlarla, show partileri ile F1’den transfer olduğunun anlamı nerede kaldı. Kaybettiğin 280 civarı HP ile mi övünüyorsun zaten dedik ve denildi bu işin böyle olduğu bilindiğinden bir mantığı olmadığını söyledi insanlar. Şuan sadece elektrik motorları ile 1600-1900 HP’ler civarında güçler konuşulan Mercedes Benz ile varlıklarında kıyaslanamayacak projeler var.
        İşte onu diyoruz neresinden tutsan elinde kalıyor…

        Üretimde showcar diye bir ifade yok kalkıp bilenlere karşı başlıklar üzerinden hareket etmeyelim lütfen açıp production safhalarını en azından öğrenelim.
        Makine world premier’i yapılmış production’ı bitmiş concept olmayan ve Tier 3 veya Tear Final dediğimiz final prototype aşamasında. Şuanda da Tobias Moers youtube da canlı anlatıyor ifadelerine açıp bakın.
        Premier’i yapılmış adetli production bir araç üretim geliştirme safhasını aşmış olan bir araçtır. Aracın setup, unit test aşamalarının devam ettiği ve pek tabi edebileceği bir aşamadır zaten super sport, supercar dünyasında bu iş böyle yürür.
        Yani güçlerde ise öyle devasa değişimler olmaz.
        Mevcutta ki gelenek teslimat aşamasında bunun değişmediğini bize gösterir, geçmişte bu böyle değildi üretim safha teknikleri farklıydı değişimler söz konusuydu hatta güçler planlanana göre düşebiliyor insanlara öyle teslim ediliyordu.
        Artacağını söylüyorsanız buna son 5-10 yıl üzerinden örneklerle gelmelisiniz bana.
        Premier (Galası yapılan bir film, ürün artık değişmez)’i yapılmış bir ürün zaten planing safhasından çıkmış tüm dünyaya tanıtılıyor demektir. Formula 1 premier’lerinde dahi sezon öncülü testlere araçların değişmediğini görürsünüz sadece difüzör gibi şeyleri saklarlar.
        Premier de güçler net rakamlarla pek tabi açıklanmayabilir bunun örnekleri var yani böyle yapan firmalar var oldu fakat tahmin edilenlerin çok değişmediği görüldü.
        Kaldı ki ifade ettiğimiz şey zaten MB’nin yaklaşık ifadeleriyle birlikte elde öyle ahım şahım birşey olmadığıdır. Yukarıda varsın 1100 HP olsun dedim ve mealini biraz birşey anlamak isteyenlere sunabildiğimi düşünürüm.

        Mesela örneğini verdiğim Valkyrie farklı bir tanıtım safhası güttü dünyaya design aşamasında ki birşeyi kalıp modelinin dışında sundu daha sonra ise final production’a yakın olacak ürünü tanıttıklarını gördük. MB bu yolu tercih etmedi aracı duyurduğunda sadece bazı görsel paylaşımlarında bulundu.
        Bunlarda sakınca, herhangi bir eleştiri noktası zaten yok.

        “Cogu marka hp ve ps olayini farkli gostermiyor.”
        Böyle birşey yok HP ayrı PS ayrı bir katalog değerdir ve local nedenleri vardır. PS bazı bölgelerde sunulur. Bir birlerini de birebir karşılamazlar. Biz yani halk bunu bir alabiliriz lakin bu üretimdir… kallavi üretici de bunu yapıyorsa bu eleştirilir.
        Kataloglarda göreceğiniz üzere üretici ICE’lerde de ekseriyetle kW değeri ve çevrimi ile üst ortalaması alınmış HP değeri paylaşır veya pazarına göre PS…
        Hakeza binek dünyada da yaklaşık değer paylaşanları, katalog üzerinden hile, uyanıklık yapmaya kalkışanları ben yıllardır eleştiriyorum. Bunu dandiklik, çakma işçilik olarak atfediyorum aynı dieselgate gibi. Bunu yapan birçok üretici var ve bazı modellerinde özellikle yaptılar.
        Burada ki kastım ise world premier’i yapılmış bu makine ilgisinde değil onu belirteyim.

        Herkes için şunu da belirtmiş olayım Günay da bunu ifade etti çünkü zaten bu tip şeyleri aramızda konuşuyoruz.
        Porsche 918 henüz tanıtılıyorken söylemiş ve hatta DH de yazmıştım bu modelin basın dışında uzun süre gerçek SuperCar görülmeyeceğini, piyasa etki ömrünün çok kısa olacağını söylemiştim.
        Öyle de oldu 918 unutuldu gitti insanlarda büyük bir ruh oluşturamadı ondan önce başlanmış V12’li Aventador ise halen dünyada gündem konusu…

        İşte buradan bu Project One’ı anlayabilirsiniz….
        Zira aynı şeyi diyoruz o kadar hava basarak tanıttıkları şeyi yarın öbürgün pek kimse anmayacak.
        Ha sadece biraz daha gündemlere girme ihtimali şöyle var F1 veya Racing motoru adapte edilmiş araçlar makalelerine girip duracak eh öyle her yıl kaç yazı görüyorsunuz ki 🙂
        Nasıl ki 918 öyle çok mükemmel de bir ürün olmayan Porsche GT’i ün konusunda geçemediyse bu da CLK-GTR’i aşamayacak der geçerim.
        Yani bırakın şuan piyasada olan birçok supercar dan daha evladiyelik olmasını.
        Ciddi İnsanlar turbo V8’li P1’i dahi eleştirmiş ve piyasa etkisi ortadayken geçin 400-450 hp ancak üreten cacık sesli bir güya supercar’ın büyük şeyler vaad edeceğini.
        Açıkçası ben çevrede McLaren Mercedes SLR’i anıp duran yıldızı yeterci dahi pek göremiyorum.

 2. Hoşuma gitmedi. Özellikle arka kısım zorlama olmuş gbi hiç sevmedim
  Bu işlere neden soyundularsa. Zatem F1 basari ivmesi sonrasi bu olacakti. Ama bence Merco bu işlerden uzak dursun 🙂 Hani Ferrari otomobil tarafina çok asiri hakim degilim ama hakimimde:) bu tasarimla Ferrarinin camurlugu bile etmezler. F1 de ki Ferrari Ve Merco estetiginin tersi dusunelim. Motora gelmiyorum daha.. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]