1968’in ortasında Bruce McLaren, Grup 4’teki Lola T70’lere toz yutturmak için şampiyon M6A Can Am aracının yol versiyonunu hazırlama fikrine kapıldı. M6B’nin yol versiyonunu hazırlamak harika bir fikirdi, ancak yeni gövde 1969 sezonunda başarı getirmemişti.

FIA’nın yeni kurallarında da McLaren’ın Porsche, Ferrari ve Alfa Romeo ile yarışabilmesi için aracından motoruyla birlikte 50 tane üretmesi gerektiği yazılıydı. Bruce McLaren bu isteği asla karşılayamazdı, bu yüzden M6 GT programını iptal etmek zorunda kaldı.

McLaren M6A Can Am yarış aracı

Ancak bu Bruce McLaren’i kendi yol otomobil hayallerini durduramadı.

McLaren’ın hayalindeki şey daha önce bir plakaya sahip her şeyden daha hızlı bir otomobildi.

1970’in başlarında stok M6B şasisi ve Bartz tarafından hazırlanan bir Chevrolet motorundan oluşan araca boş M6 GT gövdelerinden birini yerleştirdi ve ilk prototipini ortaya çıkardı.

OBH 500H plakalı Bruce McLaren’ın şahsi aracı 265 km/saat hıza kadar çıkabiliyordu ve elle yükseltilip alçaltılabilen farlara da sahipti.

Araç aynı zamanda oldukça da gürültülüydü, alttaki videoda 1971’da Kanada’da çekilen bir diğer M6GT’yi izleyebilirsiniz.

McLaren’ın yarış makinalarını üreten Trojan Cars, bu yeni aracın yol versiyonunu pazarlayabileceklerini açıkladı.

Ancak bu proje, 2 Haziran 1970’te Bruce McLaren’ın pistte ölümü ile birlikte sonsuza kadar rafa kalktı. Bruce McLaren Goodwood pistinde M8D Can Am prototipini test ederken, viraj ortasında aracın arka gövde parçalarının kopması ve yere basma kuvveti kaybetmesinden dolayı spin atarak kaza yaptı ve hayatını kaybetti.

Bruce McLaren altı yıl kadar önce otobiyografisine şunları yazmıştı:

“Bir şeyi iyi yapmaya o kadar değer ki, bunu daha iyi yapmaya çalışırken ölmek delilik olamaz. Birisinin yeteneğini kullanmamak hayatın boşa harcanmasıdır, şunu hissediyorum ki hayat başarılarla ölçülür, sadece yıllarla değil.”

Bruce McLaren kendi M6GT’sinde sadece 3000 kimoletre yol yapabilmişti ve Trojan Cars sonraki 249 aracı asla üretmedi.

Bundan dört yıl sonra Road & Track dergisi bu araçlardan birini Kaliforniya’da test etmiş ve Aralık sayısının kapağına koymuştu.

Bruce McLaren’ın bir yol otomobili hayali görebildiği zamanda sadece kendisi için gerçekleşmişti. Bir süre sonra takımı devralırken Bruce’un hayallerini unutmayan Ron Dennis’in, tasarımcısı Gordon Murray’e rekor kıracak bir yol otomobili tasarlatıp üretmesi ise 1992’ye kadar gerçek olmayacaktı.

1 YORUM

  1. FIA’nın yeni kurallarında da McLaren’ın Porsche, Ferrari ve Alfa Romeo ile yarışabilmesi için aracından motoruyla birlikte 50 tane üretmesi gerektiği yazılıydı.

    Ulan FIA! Bu kural Bruce McLaren gibi ‘ipini koparanın’ yarışlarda Ferrari ve Porsche’ye rakip olamaması için çıkarılmış olsa gerek.

    Geliştirilseymiş, aracın son hali güzel olurmuş.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]