Toyota Prius ile hayatımıza giren hibrid sistemler daha verimli içten yanmalı motorlara ulaşma yolunda kapıları araladı. Tüm üreticiler bir şekilde bu hibrid furyasının ucundan tutmaya çalıştılar, ancak bazen pahalı, bazen de dayanıksız bazı sistemlerle de karşılaştık.

Mazda da bu furyaya geç de olsa katılanlar arasında ve ihtiyaca basit ve ucuz bir şekilde yanıt vermeyi düşünmüş. Şirketin i-ELOOP adını verdiği bu sistem i-STOP adlı stop-start sistemi ile birlikte çalışarak yakıt tüketimini azaltmayı hedefliyor.

Bu kinetik enerji geri dönüşüm sistemlerini 2009’da Formula 1’e giren KERS sistemlerinden biliyoruz. Mevcut F1 araçları çok daha yoğun bir ERS kullanımına sahip, ancak başımıza açtığı dertleri biz biliyoruz.

Mazda’nın sistemi BMW’nin EfficientDynamics sistemine çok benziyor, araç yavaşlarken enerji depolanıyor ve hızlanmada hibrid sistemler küçük de olsa bir güç desteği yaratıyor. Böylece aracın en çok yakıt tükettiği hızlanma aşamasında tüketimin bir miktar azalması hedefleniyor.

Mazda’nın sistemini BMW’ninkinden farklı yapan ise enerjiyi depolama yöntemi. i-ELOOP sistemine sahip olan bir araç yavaşlarken değişken gerilimli bir alternatör (12’den 25 volta kadar.) EDLC denilen ve genelde süper kapasitör olarak bilinen parçaya güç aktarıyor. Süperkapasitörler çok hızlı şarj ve deşarj olabilen ve akülere oranla çok daha uzun ömürlü komponentlerdir.

Araç durduğunda Mazda’nın stop-start sistemi i-STOP motoru durduruyor ve ses sistemi, klima, far ve benzeri elektrik sistemleri tamamen bu süperkapasitör üzerinden çalışmaya başlıyor. 25 volt olarak depolanan enerji DC/DC dönüştürücü yardımıyla otomobil sistemlerinin ihtiyaç duyduğu 12 volta düşürülüyor.

Süperkapasitörün aracın aküsünü şarj ettiği zamanlar da oluyor. BMW’nin EfficientDynamics sistemi süperkapasitör yerine glass-mat adı verilen pahalı bir akü sistemi kullanıyor ve bu geleneksel akülere göre daha düşük şarj seviyelerinde de kullanıma izin veriyor.

i-ELOOP’ta kullanılan süperkapasitörlerin tek bir dezavantajı var, bu da çabucak deşarj olmaları. Süperkapasitörler enerjiyi sadece kısa bir süre için depolayabilir, yani her frenlemede tekrar şarj edilmeleri gerekir. Ancak bu düşünüldüğü kadar büyük bir dezavantaj değil, çünkü süperkapasitörler çok hızlı şekilde (sadece birkaç saniye) tamamen dolabiliyor.

Öte yandan süperkapasitörler milyonlarca kez doldur-boşalt yapabilir, bu da Mazda’nızdaki süperkapasitörü değiştirmenize hiç ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Ancak EfficientDynamics’in pahalı bataryalarının kısa süre sonra değiştirilmeleri gerekir.

Kulağa karmaşık gelmiş olabilir, basitçe açıklamak gerekirse; araç durduğu zaman motorun klima ve diğer elektrikli cihazları beslemek için çalışmaya devam etmesi gerekir. Mazda i-ELOOP sistemi ise bu ihtiyacı ortadan kaldırılıyor ve Mazda’nın iddiasına göre bu şekilde dur-kalk ağırlıklı trafikte %10 yakıt tasarrufu elde ediliyor. Bu küçük yaratıcı fikir şehir trafiğinde litrelerce yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayabilir.

Mazda bu sistemi basit şekilde anlatan bir animasyon filmi de hazırlamış;

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]