Daha önce Porsche’nin motor sporlarında kullanacağı 911 RSR şasisinde imzası olan motor konumunu değiştirdiğini söylemiştik.

Porsche’nin motorsporları şef yardımcısı Frank-Steffen Walliser Rolex Daytone 24 Saat yarışı öncesinde yeni Porsche 911 RSR hakkında konuştu. Başlıktaki ise, kendisinin aracın ortadan motorlu olduğu sorulduğunda ilk söylediklerinden birisi.

Evet, pistte rakiplerini zorlayacak Porsche 911 RSR’ın motoru şu an aksların arasında duruyor, ancak Porsche bizim bundan bahsetmemizi istemiyor.

“Motor arka aksın önüne taşındı, buna ortadan motorlu deniyor. Ancak bunu resmi olarak söylemekten kaçınıyoruz.”

911’ler geleneksel olarak arkadan motorlu oluyorlar, ancak bu yarış aracında motor iki aksın ortasında duruyor.

Peki bu ne demek? Arkadan motorlu-ortadan motorlu gerçekte ne anlama geliyor?

Orta motor konumu

Orta motor konumu diyoruz, ancak yukarıdaki çizimde gösterilenin asıl adı ‘Arka Orta motor konumu’. Motorun iki aks arasında bulunmasına orta motor deniyor, ancak motor Corvette’ler, Mercedes SLS veya BMW Z serisinde olduğu gibi ön kısımda da yer alabilir. Genel olarak orta motorlu derken motorun sürücünün arkasında olduğu tasarımlardan bahsediyoruz.

Formula 1 araçları, Ferrari’nin süper spor modelleri, McLaren’ın yol araçları gibi yüksek performanslı otomobillerde bu tasarım tercih edilir.

Arka motor konumu

Porsche ise bizim ‘Tosbağa’ diye bildiğimiz ilk tasarımından bu yana arka motor konumunu tercih ediyor. Bunu Porsche’den başka kullananlar Tata Nano ve Mercedes’in Smart serisi olarak sayılabilir.

Bu tasarım orta motorlu tasarıma göre viraj çıkışlarında daha önceden gaz verebilmeye imkan veriyor, ancak frenlemeyi zorlaştırıyor ve olası arkadan kaymaları daha az kontrol edilebilir hale getiriyor.

Alman üretici yıllardır böyle bir tasarımı devam ettiriyor ve artık tasarım marka ile özdeşleşmiş durumda.

Porsche’nin motoru ortaya alma işini neden yaptığını önceki yazıda açıklamıştık. Yeni kurallar daha büyük difüzörlere izin veriyordu ve Porsche’nin tasarımında difüzörün olması gereken yerde de tüm haşmetiyle motor oturuyordu. Rekabet ortamından kopmak istemeyen Alman üretici de çaresiz bir şekilde motor konumunu değiştirmek zorunda kaldı.

Muhafazakar Porsche sahiplerinin tamamı henüz bundan haberdar olmamış olabilir, ancak öğrendiklerinde gizlice fabrikayı yakmak isteyecekleri şüphesiz olasılık dahilinde. Peki Porsche seri üretimde de bu ‘ortadan motorlu’ tasarımı kullanacak mı? Bunu bilmiyoruz.

3 Yorum

  1. Herşey güzel oturuyorda ben de nedense bu ortadan motorlu işi pek oturmuyor. İçimden ulan zaten herşey ortadan oldu artık aksın önü arkası ne holey kastırıp duruyorsunuz diyorum içimden. Bültenleri felan okurken genelde mid-, middle geçen yerleri direkt esgeçiyorum psikolojik olarak boşa reklam kasıyorlarmış gibi geliyor. Ha porsche’nin ki bi haberdir yani çünkü değişen bir durum var. Ve onun üzerinden yollara sorgulama var.
    Porsche’un uzun şasilerinin çoğu 911 gt1, Car GT, 918 gibi ortadan motorlu zaten nadirler onun dışında ki gelenekselliği arkadan motorlu bunun dışına çıkabileceği beklentileri olabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]