Lamborghini Nürburgring rekorunda hile mi yapıyor?

5

Lamborghini birkaç gün önce bir video yayınlamış ve Lamborghini Huracan Performante ile Nürburgring Nordschleife tur rekorunu kırdığını açıklamıştı.

Ancak video internette patlama yapıp yayıldıkça hakkında bazı şüpheler ortaya çıkmaya başladı. Nürburgring taraftarları ve bazı ekipler yayınlanan videoda bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettiler.

Peki videodaki sorun neydi? Görüntü üzerine devir sayacı, vites ve hızı gösteren bir ekran eklenmişti. Lamburghini bu veriler için GPS modülünü kullanmış olabilir, bu tamamen doğru olmasa bile iyi bir fikir verir.

Ancak Huracan Performante’nin turunu 918 Spyder ile, hatta Aventador SV ile karşılaştıracak olursanız Performante’nin pistin herhangi bir noktasında bu iki araçtan daha yavaş olduğunu görürsünüz. Üstteki videoda bazı örnekler var. 3:24’ten devam edebilirsiniz.

Pistin çoğu konumunda daha yavaş olup aynı mesafeyi daha kısa zamante tamamlamanız mümkün mü? Hayır. O zaman farkın neden kaynaklandığını bulmalıyız;

 1. Videoda gösterilen hız hatalı. Mümkün.
 2. Video hızlandırılmış ve böylece istenen tur zamanı elde edilmiş. Mümkün.
 3. Tüm diğer videolarda gösterilen hızlar hatalı. Pek de mümkün değil.
 4. Mucize!!!

Üreticilerin daha hızlı tur zamanları elde edebilmek için bazı küçük hilelere başvurdukları biliniyor, farklı lastikler kullanmak bunlardan biri, slick pist lastikleri en iyi sokak lastiğinden kat be kat daha iyi. Araç bir şekilde hafifletilmiş olabilir veya videoda görünmeyen aerodinamik parçalar kullanıyor olabilirler.

Bu videoları paylaşanlar üreticiler oldukları için hiçbirinin doğruluğuna inanamayız, ta ki araç satılıp piste çıkarılana kadar.

Bu arada, Pirelli bu deneme için özel bir lastik hazırladığını kabul etmiş; “Pirelli P Zero Trofeo R lastikleri önde 245/30ZR20 ve arkada 305/30ZR20 olarak Pirelli mühendisleri tarafından bu rekor denemesi için özel olarak tasarlandı.”

Peki bu lastikler satılacak aracın üzerinde olacak mı? İşte onu bilmiyoruz.

5 Yorum

 1. Hile mi? köküne kadar.. İşi bilen insanların bir süre izlemesi yeterli uzun uzadıya incelemeye dahi gerek yok.
  Hile montajda mı? olabilir ancak yeterli değil. 918 hilesiz mi sanıyorsunuz?
  Kısaca ne yaparlarsa yapsınlar satılabilir herhangi bir Huracan’ın o video da gösterildiği gibi yürümesi mümkün değil. Hile nerede? setup da, herşeyde.
  Eh piste özel setup’la çıkıyorsan hangi top list rekorundan bahsediyorsun.
  Hile özel çalıştığın durumun legal liste de yer almasına kastırmak. İncik boncuğu çok da önemli değil.
  Bu durum yeni mi? hayır değil. Sıkı takip etmeyen kullanıcılar bu kavgayı ilk defa Porsche (911) vs Nissan (gtr) sidik yarışında fark etmeye başladılar. Öncesi de vardı. İkisi de o piste özel setup çalışarak ben daha iyi dönerim sidik yarışı üzerinden artislik bastılar. Kim satın aldığı o araçlarla o sürelere yaklaşabildi.
  O zamanların sonrasında iyice abarttılar iş ucuz binek sınıf araçların hileli best time’larına kadar gitti.
  O yüzden kurumsal yönde zaten herhangi bir önemi ve oturmuş, ısrarlı standardizasyonları olmayan Nordschleife sürelerinin hiçbir önemi yoktur en azından benim gibiler için.
  Ne yapılabilir? Lastikle, roll barla, hafif depoyla çıkıyorsan ayrı bir listede tutacaksın herkesi.
  Road legal list çekmek isteyen varsa herhangi bir galeriye gönderdiği aracı teslim edecek bir serbest pilotla üretici. Herhangi bir müşteri sahip olduğu aracıyla yürümek için hangi standartlara sahip ise sadece onlar olacak.
  Bunları da bir bağımsız bir gönüllüler komisyonu yürütecek.
  İşte o zaman görecek sevdalılar arada nasıl farklar çıkıyor…
  Yoksa hiçbir gerçekçiliği yok artık o işler eskidendi diyoruz. Gerçekçi düzey savaşından hile hurdaların savaşına evriltti işi üreticiler…
  Bu konu buraya da özel değil. Çok cesur güya herşeyi eleştirel arkadaşlar top gear’a araçların üreticiler tarafından setuplanarak gönderildiğini hiç söylemediler. Ferrari, McLaren hep bu tip şeyler yaptı.
  Bu konunun ucundan bahseden kişiler bu kadar populer olmadan önce Chris Harris, sohbetlerinde Tiff Needell gibi kişiler. Mealen dediler ki onların dediği gibi yapmazsanız, hile hurdalı işten bahsedecek olursanız size bir daha araç vermezler… Bunu da başlatan birçok şeyi başlatan olduğu gibi Ferrari denilebilir. Bu üreticiler araçlarının gerçeklerinin konuşulmasını asla istemiyorlar.
  Sanki satışlarını etkiliyor… Yok öyle birşey ancak bunların hayatı artık üretebilmek değil pazarlayabilmek, süsleyip satabilmek..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]