McLaren, gerçekten çok hızlı yol otomobilleri yapmakla bilinir. Yol kısmının üzerinde durmak gerekir, bu araçlar sürmesi kolay şeyler, istediğinizde sessiz ve konforlu da olabilirler.

Bu onlardan birisi değil. Bu, onlardan birine hiç benzemiyor. Bu, McLaren Senna. Her pist gününe katılıp dağıtmak için burada.

Bu McLaren’ın kapılarında pencereler var.

McLaren’ın Ultimate Series kategorisindeki yeni süper otomobili resmi olarak Senna adını almış ve 1980’ler ve 1990’larda yarışan, şampiyonluklar kazanan efsane McLaren pilotuna adanmış durumda.

Senna, mevcut 720S ile aynı şasiyi kullanıyor ve 789 beygir güç ve 800 nm güç üretebilen 4.0 litre çift turbo V8 motorun ‘flat-plane’ kranklı versiyonuna sahip. Bu güç, yere yedi ileri çift kavramalı vites kutusu ile aktarılıyor.

Sadece 500 adet üretilecek bu otomobil, alıcılarına 750000 Sterlin’e mal olacak.

Kapılardaki pencereleri gördünüz, değil mi?

“Senna”, garip şekilli bir otomobil, ancak otomobiller zaman zaman belirli bir fonksiyona sahip olması için üretilir. Bu otomobil de önceliğin tasarımdan ziyade fonksiyon olması için yapılmış. Hava girişleri, alıklar, kanatçıklar, yüzeyler, her şey bildiğiniz ortalama süper otomobilinize göre çok farklı görünüyor.

Elbette McLaren, bunun ortalama bir süper otomobilden farklı olduğunu vurguluyor. Senna, inanılmaz hızlı P1’in takipçisi ve markanın mevcut en üst seviye çılgın özellikli otomobili.

Pencereler. Kapılarda.

McLaren, yine bildiği gibi hareket ediyor ve araçta P1’in hidrolik olarak birbirine bağlı süspansiyonları kullanılıyor. Bu bilim-kurgu hidrolik sistem sayesinde aracın anti-roll çubuklarına ihtiyacı yok.

P1’in değişken sertlik ve sürüş yüksekliği sisteminin de gelişmiş versiyonunu kullanan sistemde bir “Race Mode” bulunuyor ve araç yüksekliğini düşürürken, süspansiyon ayarlarını da sertleştiriyor.

Araçta Senna’ya özel Pirelli P Zero Trofeo R lastikler bulunuyor. Bu lastikler aslında yarış pistleri için yapılmış, ancak teknik olarak yol onayı da alabiliyor.

Kapılardaki pencere deliklerinden bahsetmiş miydim?

Bu McLaren her konuda tamamen yeni bir seviyede, her şeyde. Sadece 1197 kg ağırlığa sahip ve sınıfının en iyileriyle karşılaştırıldığında tüy gibi kalıyor. Neredeyse 800 beygir güç üretebildiği düşünüldüğünde iyi bir sürücü bu araçla her pistte inanılmaz tur zamanları çıkarabilir.

Eğer McLaren’ın amacı Nordschleife tur zamanları dünya savaşına son vermekse, bu otomobil bunu başaracak atom bombası olabilir. Porsche’nin GT2 RS’inin en yeni ve en hızlı şey olduğunu düşünüyorsanız, Senna’nın fazladan 89 beygiri olduğunun ve 272 kg daha hafif olduğunun farkına varın. Oyun bitti.

Sadece bu değil, Porsche, GT2 RS’inde kapılara pencere boşlukları da koymamıştı.

Teknik olarak yollara çıkabilecek kadar yasal olsa da, McLaren bu otomobilin hiçbir taviz vermedikleri ilk yol otomobilleri olduğunu söyledi.

McLaren, Ayrton Senna’nın kendisinden de bir alıntı yaptı: “Hiçbir taviz vermediğiniz seviyede bir adanmışlıkta bulunursunuz. Her şeyinizi verirsiniz; her şeyinizi, kesinlikle her şeyi.”

2018’in üçüncü çeyreğinde sahiplerine teslim edilmeye başlanacak McLaren Senna’yı okudunuz. Aşağıdaki galeriden detaylı fotoğrafları incelerken şu garip kapı pencerelerine de bakmayı unutmayın!

6 Yorum

  1. Araçta tek beğendiğim, direksiyon ve cantlar 😀 İç tasarım sönük kalmış. O ekran ne öyle, yani sebebi neydiki? Turbo gördün kaç. Ferrari bile tasarladığında nefret ediyorumm ama Ferari ile trolleyim bunu 😀

  2. McLaren kafasını hiçbir zaman anlayamayacağım sanırım.. benim gibi çok insan var.
    Farklı olacaz diye yaptıkları herşey gariplik ve dandiklik içeriyor.
    Eh işte denilen araçların dahi trackon setup ları o biçim görünür bir de yukarda ki ucubeye bak. 720S’e pek benzememesine rağmen görselliği kötü daha önce fark etmemiştim galiba 720S yandan çok kötü görünüyormuş o fiyatta bir araç için…….
    Neyse çok denilecek birşey yok kendilerine hayırlı olsun bunlarla gönülleri fethedemezler birçok şeyi yapmış olmak için yapıyorlar… Pist setup’ında o koca ekrana ihtiyaç var sanki…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]