Karşınızda Ferrari’nin yeni GT’si Portofino!

10

Ferrari, California T’nin yerini alacak yeni sport GT otomobili Portofino’yu tanıttı.

Portofino’nun sahip olduğu 3855 cc 90 derece V8 turbo motor 591 beygir güç üretebiliyor ve aracı 0’dan 100 km/saat hıza 3.5 saniyede çıkarabiliyor.

Tamamen yeni bir şasi üzerine kurulu olduğu belirtilen aracın ağırlık dağılımı ön/arka 46/54 şeklinde. Üçüncü nesil elektronik kilitli diferansiyele sahip araç, sınıfında ilk kez elektrik destekli direksiyona sahip.

Süspansiyon sistemi ise manyetik temele sahip ve çift yayla güçlendirilmiş.

10 Yorum

 1. Aynı mokun laciverdi diyecem ama burada ki durum biraz farklı.
  Bu segment model aslen GT değil CC.
  Doğrusu Calf.T de ki sınıfın tam karşılığı da değil. Çokları gibi Ferrari [dangalağı da) ara ürünler çıkarıyor artık. Bu C.T ile GTC arasına yerleştirilmiş bir ürün. Şöyle tanımlayalım kısaca İtaliano da GT’ler 2+2 ve biraz daha hardcore, sport 2 koltuklular olarak ayrılır. Anlayın işte kavram karmaşası var. California’dan lüks, geniş ve pahalı, GT’lerden küçük ve ucuz olacak.
  Burada ki Aston Martin ilgisi C.T. de fiyatlandırma da olduğu gibi de değil. Bunun sebebi Ferrari’nin marka satmasıydı. Bu Aston’culara daha yakın olabilecek fakat yine fazlaca pahalı olur sanıyorum.
  Benim bildiğim C.T. bir süre daha üretime devam edecek. Bu modelin karşılığa oturması vakit alacak yani. Ayrıca bunla gelen platformu müşteri olarak FCA’nın USA’da aktif olarak kullanacağını da biliyoruz.
  Araç dizayn yönünden kokpit, kabin dışında bence oldukça iyi. Ben son dönem kabinlerini sevmiyor, beğenmiyorum. Hemen hemen çoğunu…
  Çoğu kişi beğenir bunu seviye california dan yukarı çıkartılmış…

  Portofino nedir İtalya ve karşılığı USA da olan bir bölge ismi yine modelin hedef pazarına (USA) uygun olarak.

  Finalde geçmişi muazzam bugünü rezilliğe doğru kanat açmaya devam eden, model isimlendirmeleri ile marka, tez konusu olmuş iki marka BMW ve Ferrari, bayır aşağı gitmeye devam ediyor. İkisi de başarıyla zaman içinde inşa ettikleri örnek düzeni miç ettiler ve devam da ediyor. Afferin devam etsinler diyoruz….

  • Alet küçük gibi sanki, fotolardan mı öyle görünüyor anlamadım. 4.6m diyor, focus kadar bir şey. Miata gibi sanki, daha büyük ama jantlar toplamda öyle gösteriyor.

   Önden motor işi de iyi de, turbo olunca tabi. Zaten HP değerini de 7’deyken diye vermişler. Aşağıları kırpık belli ki.

   • Alet küçük o yüzden CC dedik ya C.T. ile aynı ebatlarda. Sadece arkaya +2 çocuk koltuğu gibi birşey koymuşlar o kadar. Resimlerden yukarı doğru hatlarıyla büyük gibi algılanıyor. Miata bunlardan çok daha küçük, kısa yav.
    Ferrari’nin çizgilerden dolayı hızla alışılsa da bu şişme gibi duran tasarımlara bayılamıyorum karoserin altında hava keseleri varmış gibi geliyor 🙂 Enzo, 550 o hissi vermiyordu. 599 hele 612 en rezilleriydi 599’u yine GTO ile felan deliklerle uzantılarla toparladılar.
    Bu FF felan olgunlaşan tasarım anlayışı oturdu gibi artık. Çoğu kimse beğenmiyor kötü diyemiyorum değil de dizayn biraz bilen insanlar için denmesi zaten zor da geleneğe, alışkanlığa uygun değil. Artık yapacak birşey yok tabi. [Dün gece nasıl bir kafa varsa sokakta o kadar aracın içinde yeni A6 dikkatimi çekti A8 mi la acaba diye dönüp baktım çok uzun gibi geliyor insana ama aslında değil]
    Alalade birşey imiş gibi geliyor bence insanlara artık Ferrari’ler. Ben de öyle hissediyorum bazen ama bakıyorsun yine yakalanabilmiş değil diğerleri iyice acayip, ucube işler yapıyorlar bi FF, F12, LaF gibi şeyler yine yok ortalıkta.

    Bu stop’larda ki gelenekselliği öne uygulayıp taşıdılar alışılamasa da uygulama işi olarak iyi ama arkada ki tarihselliği kaçırıyorlar bu seferde. Bir şey getirirken diğerini bozuyorsun stop’ları geliştirecek ama çok kurcalamayacaklardı.

    Özellikle ön ızgarayı çok doğru uyguluyor adamlar ne kadar eleştirsekte. Bence RR, Bentley’i yine en iyi okuyabilen adamlar bunlar. Çok derin, ince ayrıntılar var ama bunları sadeliğe güzel saklayabiliyorlar Lambo, Porsche bunu yapamıyor fazla future kalıyorlar o yüzden. Sade kalıp hissi kalbur üstü dünyada önemli, zaten GT, luxury denilen class’ı gösteren şey bu. O yüzden diğerleri Aston Martin ile de yarışamadılar bir türlü. Fiyat etiketi ürün üzere koymakla değil zaman içerisinde oluşur….

    Beğenmekten, kabul edilebilir görmekten değil ben bu dünyanın turbo’larını bizim bindiğimiz dünya ile kıyaslı tutmuyorum. Final de benzer hedefli varlık (HP) gibi duruyor ama uygulama da farklı…
    [Misal bineklerde motoru kurtarmak için var charger.. Eskiden farklıydı diyoruz Calibra’larda, RS’lerde, Delta’larda, yakın zamana kadar EVO’larda.. çünkü perf. için vardı bunlar. Bu makinelerde ise satış, pop basmak için var. Bunlarda ki motorları sen charge’sız çok güzel götürürsün kocaman şeyler. (Zaten o yüzden F1’de de twin turbo olacaksa da 2,5 Lt üzeri olacak diyoruz ya)
    Bence 7th özellikle planlanmış, belirtilmiş birşey. Buradan birşeyler çıkarır benim gibiler. Kısaca diyorlar ki bu araç size alıştırılan dünyada doğal yürüyüş vitesi olarak gösterilen alan da devir çevirir, güzellik gösterir diyorlar.
    Bu tip makinelerin turboları yukarıda çalışır California T’de benzerdi. Tabi deneyemediğimden, denk gelmediğimden bilemiyorum rpm bandında sıralı mı çalışıyor paralel mi.
    (swaplanan amerikanlarda da benzer dizilir turbo’lar gidipte 1000, 1500 bandına basmazsın turbo’yu sonra da 250’e kadar lastik sarar durur tabi.:) Sürüşü zor olur. Bunlar da o yok tabi herşey elektroniğin kontrolü altında, ilk dönem CST-off yaptın mı yine zorlardı da onu da bırakmadılar artık…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]