10 yıl kadar önce, bir grup Alman üniversite bilim adamı içten yanmalı motorlarda silindir başına 500cc hacmin en ideal boyut olduğu sonucuna vardı.

Strok değeri piston çapından büyük olan bir 500 cc silindir, bu unutulmuş öncülere göre pistonun üst ölü noktaya yaklaşırkenki iç yüzey-hacim oranını düşürüyor ve yanma sürecine yardımcı oluyor.

Üç Alman üretici, BMW Grup, Mercedes-Benz ve Volkswagen Grup bu 500cc kulübüne çoktan katılmış durumdalar ve şarjlı, doğrudan enjeksiyonlu uzun stroklu motorlar üretiyorlar. Fiat Chrysler, Jaguar Land Rover ve Volvo ise üyelik için sırada bekliyor gibi görünüyorlar. Diğer markalar da takip edeceklerdir, çünkü 500cc’lik aralıklar küresel vergilendirme sistemleri ile de uyumlu. Hibrid ve elektrik sistemler daha az emisyon ve daha az tüketim ile Nikolaus Otto’nun 140 yıllık motorunun gelişmiş versiyonlarının hala yollarda olmasına yardım ediyor.

Şimdiye kadar BMW bu 500cc önerisini en çabuk uygulayan oldu ve bu yapı ile üç, dört ve altı silindirli benzinli ve dizel motorları üretmeye başladı. 2015 Mini Cooler Hardtop ile ortaya çıkan TwinPower Turbo benzin motorları 82mm çap ve 94.6mm strok, doğrudan yakıt enjeksiyonu, değişken emme ve egzoz valf zamanlaması ve değişken emme valf kaldırma sistemleri ile donatılmış durumda. Bu modüler yaklaşım üç benzin motoru arasında %60 ortak parça demek olurken aynı zamanda benzer iki dizel motoru ile de %30-40 arasında ortak parçaya sahip.

Tek önemli olan 500cc hacimde olmak değil, aynı zamanda bu hacimdeki boyutlar da önemli. Çapın stroktan küçük olduğu bu tasarım klasik olarak kullanılan ve azami gücü çok yüksek devirlerde üreten yaklaşımın tamamen tarsi konumunda. Daha küçük çap hava yakıt karışımını tüketmesi gereken alevin yolunu kısaltıyor ve alev silindirin ortasında toplanıyor. Daha küçük piston segmanları ve daha küçük yanma odası ile birlikte soğutma sistemine daha az ısı yöneliyor. Küçük çaplar motorun yüksekliğini biraz artırsa da, uzunluğunu kısaltıyor ve motorların dar alanlara yerleştirilebilmesine imkan tanıyor.

Sıkı otomobil tutkunları bunun sonucu olarak düşen azami devirlerden şikayet edebilir, ancak buna karşılık olarak çok daha iyi bir yakıt tüketimi, tork ve güç azami noktalarının daha esnek dağıtılabilmesine sahip olacak. Küresel güçlerin daha yüksek verimliliği zorladığı bu günlerde Otto’nun motoru bu şekilde daha uzun bir süre kullanılabilecek.

Farklı stroklar

Aşağıda güç üretmek için iki farklı yaklaşımı görüyoruz. Mercedes-Benz’in 6.2 litre AMG V8’i eskiden kullanılan sistemdi ve 2025’e kadar yollarda kalması mümkün görünmüyor. Yerini alacak çift turbo 4 litre yeni V8 ise artık kendisini göstermeye başlıyor.

Alttaki tabloda küçük çap, uzun stroklu 500cc silindire sahip 20 şarjlı motoru görebilirsiniz:

BMW GRUP

1.5-litre sıralı üç silindir
2.0-litre sıralı dört silindir
2.0-litre dizel sıralı dört silindir
3.0-litre sıralı altı silindir
3.0-litre dizel sıralı altı silindir

FIAT CHRYSLER

3.0-litre dizel V6

JAGUAR LAND ROVER

2.0-litre dizel sıralı dört silindir
3.0-litre V6

MERCEDES-BENZ

2.0-litre sıralı dört silindir
3.0-litre dizel V6
4.0-litre V8

VOLKSWAGEN GRUP

2.0-litre sıralı dört silindir
2.0-litre dizel sıralı dört silindir
3.0-litre V6
3.0-litre dizel V6
4.0-litre V8
6.0-litre W12

VOLVO

2.0-litre sıralı dört silindir
2.5-litre sıralı beş silindir
3.0-litre sıralı altı silindir

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]