James Glickenhaus, 2005’ten bu yana uzun bir yol kat etti. Önce Andrea Pininfarina’ya Ferrari P3/4’üne modern yapı oluşturmak istediğinden bahsetmişti. 18 ay sonra ise P4/5 ortaya çıktı ve Pininfarina’nın en iyi bilinen modern tasarımı oldu.

SCG’nin Ferrari temelli bir süper otomobil hazırlamasının üzerinden çok zaman geçmedi, bu kez olay Nürburgring 24 Saat’te yarışmaktı. 2011’de P4/5 Competizione sadece yarışmak için ortaya çıktı. Sonra tamamen sıfırdan bir otomobil inşa etme fikri ortaya çıktı. Ortaya çıkan şey çok daha hızlıydı.

SCG 003C Nürburgring 24 Saat’i birkaç kez bitirdi, bu yıl pole bile aldı. 2 milyon dolarlık fiyatıyla şaşırtıyordu. O yarışmaya devam edecek, öte yandan 003S yol aracı da yollara çıktı. Ancak SCG’nin Le Mans hayalleri onu durdurmadı, ancak bunun için operasyonlarını büyütmesi gerekiyordu.

Düşük hacimli üretici lisansını kapan SCG, Amerika’da güvenlik ve emisyon kurallarına uymak zorunda kalmadan yılda 325 adede kadar araç üretebilirdi ve yeni hedefi de GTE/GTLM/GT3 sınıfında yarışacak bir araç inşa etmekti.

Tasarım ekibi ortaya 004S ile çıktı ve bu Amerika’da 17 haneli şasi numarasına sahip yasal bir yol otomobili.

Portfolyosunda McLaren P1 de bulunan şef mühendis Olivier Thomas’ın kontrolü altında geliştirilen SCG 004S, Amerika’da geliştirilen ortadan motorlu bir otomobil. Altı ileri manuel vites (opsiyonel kulakçıklı yarı otomatik), 650 beygir güç ve 720 nm tork üreten 5 litre çift turbo V8, ortadan sürülen üç koltuğu ve 1180 kg ağırlığı ile Le Mans 24 Saat’i feth etmeye geliyor.

Şef tasarımcı Michael Young’un sayesinde hoş da görünüyor. %10 ön ödeme yaparak 400000 dolarlık bu aleti satın alma sırasına girebiliyorsunuz.

İlk SCG 004 prototipi önümüzdeki yılın ortasında sürülebiliyor olacak. 18 ay sonra ise Glickenhaus, ilk 25 Founders Edition modellerini sahiplerine teslim etmeyi umuyor. Buradan elde edilecek gelir ve dönütler gelişimi tamamlamak için kullanılacak.

SCG daha fazla SCG 003 Stradale siparişi ile mutlu olmaya devam edecek ve 2020-2021’de çeşitli tedarikçilerin yardımı ile üretim adedini yılda 250’ye kadar çıkarmayı planlıyor. Bundan önce ise bir satış ağı inşa etmeliler.

004C’ler 2019’dan itibaren ‘Ring’de’ yarışmaya başlayacak. Bu süreçte 004 ise GT3 ve GTE/GTLM yarış araçları olarak da hazır olacak.

Yapılan işin fazla büyümeye başladığını görebiliyorsunuz, çünkü öyle. Yeni araç ise bu iş için doğru DNA’ya sahip gibi görünüyor. SCG’nin Norschleife’ye ilk dadandığından itibaren edindiği yarış tecrübesi ile geliştirilen tamamen karbon gövde ve şasi, sektördeki en saygı duyulan markalardan birinden gelen motor ile birlikte her şey hazır. McLaren F1 GTR ile aynı sürüş pozisyonuna sahip olmak ise cabası.

Henüz 650 beygirlik V8’in hakkında 8200 devire kadar çıkabildiğinden daha fazlasını bilmiyoruz. Ancak motorun çeşitli renklerde karbon panellerle kaplı olduğunu söyleyebiliriz.

Daha da önemlisi altı ileri manuel şanzıman, üç harika pedal ile birlikte…

19 Yorum

 1. Arka planda ki devasa küçükleri bulmak zor olur bazen. 😛
  Şasi, motor MAT yapımı. Manifattura Automobili Torino yani Torinolu otomobil manifaturacısı 😀
  Bunlarda ki ola ki dersen… http://www.paologarella.com/biography.php
  2014 de Pinin’ci babanın kurduğu bir şirket. Sessiz sedasız gizli kapaklı işler çeviriyor. İşin ustalarından…
  Jim Glickenhaus abi bunlara finansal destek sağlıyor zaten öteden beri Racing Competizione’lerini bu arkadaşlar toplamıştı.
  Motor büyük ihtimalle 003 de ki 4.4 Lt V8 gibi eski Toyota, Ford veya Ferrari kökenli. Bu arkadaşlar galiba blockları alıyor usa da vs partlıyor forgeluyor. Turinde ki tesisi görünüyor ama dökümhane kapsamını bilmiyorum. Bunda ki 5.0 litre biturbo V8 de başkaca toplanmış birşey.
  Haricen senin geçen paylaştığın Apollo’u da (Apollo Intensa Emozione) MAT hazırlıyormuş herşeyiyle. Devel ile de geliştirme anlaşması yapmışlar tekrar havadislerinin çıkmasının nedeni oymuş.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]