2 kez F1 şampiyonu olmuş (1972 ve 1974) 70 yaşındaki Brezilyalı pilot Emerson Fittipaldi’nin sadece pistler için üreteceği projesi: Fittipaldi EF7.

Aracın mühendisliğini eski bir AMG takımı olan, şu anda ise Mercedes’in DTM yarışlarını sürdürüren HWA yapacak. HWA daha önce CLK GTR’ı üretmişti.

Dizayn ise İtalyan Pininfarina tarafından yapıldı. Yani projede Alman mühendisliği ve İtalyan tasarımı bir araya geliyor.

Araç hala proje aşamasında bu yüzden şimdi yazacağımız spec’ler kesin değil.

Aracın monokok şasisi ve body karbon fiber ağırlıklı olacak ve ağırlığının 1000±50 kg olması bekleniyor. Tasarımdan anladığımız kadarıyla araç çokça yere basma kuvveti üretecek. Hedeflenen downforce McLaren P1 GTR’in ürettiği düzeyde; yani 250 km/h’de 500 kg.

Arka süspansiyonlar motorla ve şanzımanla bağlantılı olacak. Bu mühendislik ilk defa Lotus 49’da Colin Chapman tarafından kullanıldı. Ondan 30 yıl sonra ise ilk defa bir yol aracında Ferrari F50’de kullanılmıştı.

Motor da kuru karterli flat-crank 4.8 litre V8 90° 9000 rpm kullanılması planlanıyor.
Motorun kaynağı muhtemelen şu anda HWA tarafından DTM’de kullanılan 4.0 litre V8 ünite. Motorun ağırlığı 187 kg, gücü 600 hp (@8250 rpm), torku ise 376 lbft (510 Nm @ 6000 rpm) olacak.

Fittipaldi, motorun atmosferik olmasını özellikle istemiş ve şunları söylemiş: “Motorunuz atmosferik olduğunda gaz pedalı ve direksiyonu beraber kolayca kontrol edebilirsiniz. Bu armoni aynı zamanda aracı daha güvenli hale getiriyor.”

Motor, gücünü 6 vitesli sıralı şanzıman ve kilitli diferansiyel ile arka tekerleklere aktaracak.

Şaside hem ön hem arka için çift salıncaklı süspansiyonlar, helezon yaylar ve ayarlanabilir viraj denge çubukları kullanılacak. Araç hafif olduğundan çelik alaşımlı frenlerin yeterli olması bekleniyor.

ABS ve Traction Control olacak ancak Torque Vectoring yer almayacak.

Aracın boyutları;
-Uzunluk : 4.6 m
-Genişlik : 1.98 m
-Yükseklik : 1.125 m
-Aks mesafesi : 2.7m

Fittipaldi, araçtan 39 tane üretecek (F1 ve Indy’deki zafer sayısı). Fiyatın bir milyon doların üstünde olması bekleniyor. Önümüzdeki senenin ilk aylarında ilk teslimatların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Alttaki videoda Fittipaldi yukarda bahsettiğimiz şasi-motor-şanzıman entegrasyonunu ve bunun faydalarını (ağırlık merkezinin düşmesi ve dolayısıyla daha iyi kontrole sahip olması) anlatıyor. Ayrıca Fittipaldi, aracın ağırlık dağılımının sürdüğü en iyi araç olduğunu söylediği Ferrari 458’in dağılımıyla (%48 ön, %52 arka ) aynı olacağını söylüyor.

Ufak bir bilgi: Bu motor iptal edilen yeni Lotus Esprit’in motoru olacaktı…

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]