Ferrari FXX-K Evo 2018 tanıtıldı

16

 

Geniş bir yelpazede çalışan tasarımcılar, FXX-K Evo konseptinin genel ağırlığını azaltmak için uğraştılar. Scuderia Ferrari’nin F1 deneyimlerinden yararlanarakta yenilikçi karbon fiber komponent proseslerini benimseyerek, sabit arka kanat gibi yeniliklerin tanıtılmasına rağmen, bir önceki FXX-K modelinden daha hafif bir araç üretmeyi başardılar.

Still merkezinde tasarlanan bu araç için Ferrari mühendisleri büyük bir sinerji içerisinde eş zamanlı çalışarak, Ferrari’nin süper araç konseptlerinden kullanılan en son teknoloji kullanıldı. Ayrıca aracın pist versiyonunda kullanılacak ekstradan bir aerodinamik paketede sahip.

Bir sene boyunca CFD ve rüzgar tüneli testine tabi olan aracın aerodinamiği, Ferrari’nin GT3 ve GTE müsabakalarında yarıştığı araçlara yakın downforce üretiyor. Virajlarda, ivmelenmede ve ters rüzgarlara karşı stabilitesi ile birlikte heyecan verici sürüş keyfi sunuyor.

FXX-K Evo’nun bir önceki araca oranla downforce katsayısı %23 oranın geliştirildi. Bu da yol aracında %75’lik artışa tekabül ediyor. Saatte 200 km’s ile giderken 640 kg olan yere basma gücü, araç hızlanıp son hızlara yaklaştıkça 830 kg’a kadar çıkabilmektedir.(göstergedeki redlight)

İki yatay kanattan oluşan arka kanat, iki dikey profil ve egzozu da kesen 3.dikey profil ile araca tutturulmuş durumdadır. Bu dikey profillerin iki temel işlevi vardır. Birincisi düşük hızlarda arka kanada stabilite katarak verimliliğini arttırır, ikincisi ise arka kanat tarafından oluşturulan vortexin bozulmasını engelleyerek optimum vortex konumunu korur. Radyatöre giren ve arka taraftan çıkan sıcak hava, arka kanatta bir emme-yere basma gücü artmasını sağlamaktadır. Yeni difüzör ve arka tarafta yapılan değişiklikler ile havanın daha iyi yönlendirilerek arka lastikler tarafından üretilen negatif etkininde azaltılarak %5 df artması sağlanmıştır.

Ön tampon geometrisi değiştirildi ve dikey dönüş kanatlarıyla ile bölünmüş ön tekerleklerin önüne ufak bir yer açıldı. Bu sistemde downforce seviyesini etkili bir biçimde kullanmasını sağlar(FXX-K’ya oranla %10 downforce artışı). Ayrıca GT programlarına gelen yeni kurallarla birlikte yatay yön vericiler ve ayrık dalış düzeneği(dive plane) arasındaki etkileşim biçimiyle alakalı depolanan bilgi birikiminden yararlanılarak verimlilik arttırılmıştır.

Zemin etkisi ile vortex birimlerinin hatlara yerleştirilmesiyle birlikte dahada fazla güç elde ederek bu yeni arka ve ön alt gövde tarafından oluşturulan ivmelenmeyi yeniden tasarlayarak FXX-K’ya kıyasla ekstradan %30 downforce üretildi.

FXX-K Evo’nun yakaladığı bu performans artışı, sürüklenemyi arttırmamak için geniş tasarlanmamasına rağmen yeni ön fren hava alanları tasarlanması için yer açılmasına olanak sağladı.

Aracın süspansiyon geometrisi ise yenilenmiş aerodinamik verimliliğe uyması için özel olarak kalibrelendi.

FXX-K EVO 15000 km’lik test güvenirlik sürüşüyle 2018/2019 yıllarında bir kahraman olacak.

Geçtiğimiz günlerde Evo’nun pist üstü testinide izlemiştik.

16 Yorum

  1. Yeri gelmişken, FXX-K EVO’nun 830 kg yere basmasına karşılık, 1350 kg yere basma üretebilen Apollo Intenza Emozione. Ferrari motoruyla Ferrari’den daha üstün araç yapmak… Tabi beygir logosu olmadığı için burun kıvrılacak. 1250 kg araç, 1350 kg DF. Tavanda gidebilmek demek. Turbo yok, KERS yok, Hibrid yok. Atmosferik.

  2. Vaay Prius’un rakibi Ferrari güncellenmiş. Göremedim, sadece elektrikle kaç km gidebiliyor? Malum, LaFerrari’de tamamen elektrikle gitme modu var, ama basından gizleniyor. Sahipleri de söylemiyor tabi. Bunda da daha öteye taşınmış olmalı 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]