F1 tasarım efsanesi Murray yeni spor otomobili üzerinde çalışıyor

3

Formula 1 tasarım efsanesi Gordon Murray, yeni spor otomobili ile motorsporlarına dönüş yapabilir.

Eski Brabham ve McLaren tasarımcısı araç tasarımındaki 50. yılı kapsamında Dunsfold Park’ta yeni aracı için planlarını açıkladı.

Henüz adı açıklanmamış proje, IGM markası altında Gordon Murray Otomotiv tarafından üretilecek.

Araç, Murray’ın tasarımı olan ve yarışlar için yapılmamış olmasına rağmen başarılı bir GT yarışçısı olan ve 1995’te Le Mans 24 Saat’i kazanan McLaren F1 (altta) ile aynı prensiplerde olacak.

Murray: “Bu, sürücünün aracı olacak ve hafifliğe odaklanılarak detaylara dikkat gösterilerek üretilecek.”

“Endüstri yavaş yavaş sürücünün müdahalesinden uzaklaşıyor ve yolda gücü ortaya çıkarmak zorlaşıyor. Bunu daha kullanılabilir yapmak istiyoruz.”

“Yeni üretim süreci, şirket gruplarımızın yeteneklerini ciddi oranda genişletiyor.”

Proje, bir platform ailesinin geniş çaplı yol kullanımındaki örneğini teşkil etmeyi amaçlasa da, Murray bunu motorsporlarında görmekten de mutlu olacağını söyledi.

“Henüz mevcut GT kurallarına bakmadım. Bir motorsporu uygulaması olmasına bayılırız, hazır olduğumuzda kurallara da bakacağız.”

“Tekrar yarışmak isterim.”

Araç, Gordon Murray Tasarım’ın geliştirdiği ve aluminyum bölümler ile kompozit malzemeleri birleştiren hafif yapılı iStream süper hafif yapısını kullanacak.

Diğer detaylar henüz açıklanmadı, ancak Murray aracın “heyecan verici bir motoru” olacağını söyledi.

3 Yorum

  1. Bu işten cacık çıkmaz. Sonuca dahi bağlanmayabilir yüksek ihtimalle. Murray dolu şeylere uğraşıyor olabilir ama dünya murray’in hayallerini kaldırmıyor. Yıllardır istream gibi şeylere kasıyor ama ticari sonuçları, kazançları belirsiz.
    Daha da ilerletmediyse şayet benim takip ettiğim kadarıyla da ilk haliyle istream den bir McLaren F1 halefi şey çıkmaz. Büyük sürüş hayalleriyle ortaya sunulan Adrian’ın AM RB ‘si de ortada… Bir daha McLaren F1 gibi bir araç düzeyi ortaya koyulamayacak hiç boşuna ümit vermesinler insanlara. Yapılanlar yapılacakların teminatıdır durumu yok artık. Kaldı ki McLaren F1 durdurulmuş bir araçtır bir daha onun gibi birşey yapamazlar o kadar yılda yapılamadığı gibi.

  2. Murray abi yine bir takım işler peşinde ama bu kez amacı elindeki platform tekniğini pazarlamak olduğu için düzgün bir iş çıkmayabilir.

    Aklıma nedense tam elektrikli ve/veya Lotus sınıfı bir şey çıkacak gibi geliyor.

    Heyecan verici motor, ne demektir?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]