Dodge Challenger SRT Demon arkadaşlarınızı da gezdirmek istiyorsanız satın alınacak bir araç değil, çünkü tek amacı drag yarışlarını kazanmak olan bu canavarın sadece bir koltuğu var. Diğer koltuklar ağırlığı azaltmak için sökülmüş.

SRT Demon gibi tek koltuklu hale getirilen araçların yanında, tek koltuklu olarak tasarlanan otomobiller de var. Hayır, Formula 1 gibi yarış araçlarından bahsetmiyoruz.

BAC Mono

En çok bilinen seçenekle başlayalım, BAC Mono. BAC Mono’yu seviyoruz, çünkü inanılmaz hızlı bir otomobil. Ford’dan alınma 2.5 litre motoru 305 beygir güç üretebiliyor ve ağırlığın rüzgarlı günlerde uçup gideceğinden korkacağınız kadar düşük olması 0-100 km/saat hızlanmasını sadece 2.7 saniyede tamamlamasını sağlıyor.

Sadece 580 kg olan bu canavar inanılmaz dengeli ve ayarlanabilir süspansiyonlarla geliyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, BAC Mono Anglesey pistini oluksuz (slick) yarış lastiklerine sahip McLaren P1 GTR’dan daha hızlı dönüyor.

Anglesey kısa bir pist, ancak multi milyon dolarlık, 1000 beygir civarı güç üreten P1’in bu konuda bir bahanesi olamaz.

Peel P50

Mükemmel araçtan tamamen tuhaf bir tanesine geçelim, bu minik haylaz Peel P50. Top Gear’da meşhur edilmişti, BAC’dan çok da farklı olamazdı.

Isle of Man temelli şirketin aracı sadece 56 kg ağırlıkta. Bir insandan daha hafif! minik 49cc motoru da sadece 4 beygir güç üretiyor.

Sadece 47 tane üretilmiş bu araçtan günümüze sadece 26 tanesi ulaşabildi. Hayatta kalanlar da o kadar değerli ki, BAC Mono’nun fiyat etiketine satılıyor.

Formula Ford Ecoboost

Yarış araçlarını burada listelemeyeceğimizi söylemiştik, bu Formula Ford aracı da nereden çıktı diyebilirsiniz. Öncelikle bunun aslında bir yol aracı olduğunu söylemeliyiz, plakasıyla yollarda görebileceğiniz türden olan.

Formula Ford şasisine sahip araçta Ford’un 1 litre üç silindirli Ecoboost motoru bulunuyor ve motor 200 beygir güç üretiyor.

Sadece 495 kg oluşu onun oldukça hızlı olmasını sağlıyor. Nordschleife’yi 7 dakika 22 saniyede dönmüştü.

Honda Project 2&4

Motorsporlarının dışında tek koltukluların ne kadar nadir bulunduğunu düşündüğünüzde, konseptler dünyasına da girmemiz gerekiyor. Honda Project 2&4 dikkatimizi çekti.

2015’te Frankfurt otomobil fuarında ortaya çıkan bu araç 212 beygirlik bir MotoGP motoruna sahip ve 14000 devire kadar çeviriyor. Ağırlığı ise sadece 405 kg.

Daha sonra iki koltuklu hali de gösterilmiş olsa da standart olarak tek koltukluydu. Öte yandan, yanda yüzen opsiyonel yolcu koltuğunda oturmayı kabul edebilecek kadar deli birini bulmamız hep zor olacaktır.

Honda’nın bu motosikletten bozma canavarı üretme gibi bir planı görünmüyor.

Lamborghini Egoista

Son aracımız da bir konsept, bu da deli olanlardan, hatta Lamborghini için bile delice. 2013’te şirketin 50. yılı için yaratılmış Egoista, savaş uçaklarında gördüğümüz kanopiye ve çıkabilmek için direksiyonu çıkarmanız gereken kokpite sahip.

Gallardo’nun 5.2 litre V10 motorunun modifiye edilmiş bir versiyonuna sahip ve 600 beygir civarı güç üretiyor.

Tamamı karbon fiber ve radarda görünmeyen malzemelerden yapılmış. Elbette bazı sebeplerden dolayı radarda görülmek istemeyeceksiniz!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]