Carrera GT’nin F1 aracı gibi çıkan sesinin tuhaf hikayesi

1

Porsche Carrera GT her zaman eski F1 araçlarını hatırlatan egzoz çığlığı ile hatırlanır. Ve bunun böyle olmasının çok iyi bir sebebi var.

Porsche’nin F1 motoru üreticisi olarak geçirdiği günlere dönelim. Alman şirket 80’lerde iki markalar ve üç sürücüler şampiyonu oldu.

Ama kendi isimlerini kullanmıyorlardı.

Porsche McLaren için V6 turbo motorları geliştirdi ve takım 84’ten 87’ye kadar bu motorla başarılar elde etti. Ancak bunu çok fazla duymamışsınızdır, çünkü motor projesi tamamen TAG adındaki bir Lüksemburg şirketi tarafından finanse ediliyordu ve şirket motorların isim haklarına sahipti. Bazı basın organları Porsche’den bahsetse de motorun başarısı hakettiği şekilde markaya yazılamadı.

Porsche’nin McLaren ile 80’lerdeki turbo başarısının ardından 90’larda atmosferik motorlar da denediler. 80’lerin V6 turbo motor programının başındaki motor dehası Hans Mezger yine projenin başındaydı ve çözümü eski V6’lardan ikisini yan yana koyarak turboları kaldırmaktan ibaretti.

Altta Mezger’in yeni V12’si ile gurur duyduğu bir fotoğrafı görüyorsunuz. Motorun ikiz V6’dan oluştuğu açıkça görülüyor.

1359207073043087686

Motor kendisinin nadir görülen başarısızlıklarındandı.

Çok ağır olmasının yanında güçsüzdü de, belki de Porsche ve F1’deki müşterileri yüzündendir, Footwork takımı motoru araçlarına yerleştirebilmek için aracı yeniden tasarlamak zorunda kalmışlardı.

1991’in Porsche V12’li Footwork’ü o kadar kötüydü ki, takım Porsche’yi bırakarak sezon ortasında Ford motoruna geçti. Porsche’nin bu motor programının harika olmadığını söylemek aslında basit bir geçiştirme sözü olarak kalır.

Tüm bunların üzerine, Porsche 1992 sezonu için yeni bir motor, 3.5 litre V10 tasarlıyordu. Footwork anlaşmasının bitmesi yeni motora yapılan yatırımı durdurdu ve Porsche elindeki bu motorla ne yapacağını düşünmeye başladı.

Porsche bir V10 programının olduğunu resmen reddetmişti, ancak neredeyse mükemmel bir yarış motorunu öyle yatırmak istemiyordu. Böylece motor Porsche’nin Le Mans programına dahil oldu. Porsche 1990’larda Le Mans’ta çok aktifti ve üç genel klasman zaferine sahipti. Bu zaferlerin ikisi Porsche motorlu TWR’lerden gelirken birisi de Porsche’nin fabrika GT1 prototipine aitti.

GT1’in son galibiyeti 98’deydi, ancak artık Le Mans 24 saat için açık kokpitli prototiplerin daha iyi olduğu açıktı ve Porsche de bir LMP1 aracı geliştirmeye başladı. Araca 9R3 adını verdiler ve F1 motorunu Le Mans’ta kullanabilmek için biraz çalışma yaptılar. Motor kapasitesini 5 ve 5.5 litreye çıkardılar, kurallara istinaden hava kısıtlayıcıları yerleştirdiler ve F1 motorunun teknoloji harikası pnömatik valf sistemini kaldırdılar.

1359207073153663814

Bu aracın görülen tek stüdyo fotoğrafı ve Porsche’nin kendi içinde kullandığı bir takvimden alınma.

Tüm program durdurulduğunda motorsporu takımı gelişimde oldukça ileriye gitmişti.

Porsche şirket olarak maddi sorunlar yaşıyordu ve tepedekiler LMP1 programını durdurup maddi kaynaklarını Cayenne SUV’a aktarmaya karar verdiler. Cayenne’nin VW Tuareg ile aynı platformu paylaşması ve Audi’nin Le Mans’ta başarılı olmaya başlamasının aynı zamana denk gelmesi sadece tesadüf olamaz. Acaba Porsche ve VW arasında bir anlaşma mı yapıldı? Bu komplo teorisyenleri için bir soru işareti.

Porsche severlerinin nefretine rağmen Cayenne büyük bir başarı oldu. Porsche bir anda pahalı bir projeye yeşil ışık yakabilecek kadar para sahibi oldu ve markayı temsil edecek bir süper otomobil tasarımını onayladı. İşlerin nereye gitmeye başladığını görebiliyor olmalısınız.

1359207073230029638

Porsche eski V10’u tozlu raflardan indirdi ve üzerinde bulunan ve bir değil iki kayıp yarış programından kalan tozları temizleyip hacmini tekrar yükselterek 5.7 litreye çıkardı. Motor artık 605 beygir güç üretiyordu.

Bir yarış motoru gibi, Carrera GT’nin motoru kuru karterliydi ve karbon fiber şasiye aktif bir şasi bileşeni olarak bağlanıyordu. 68 derece V yapısına sahipti ve silindirleri 1970’te 917’de kullandığı Nikasil adı verilen nikel-silikon bileşiği ile kaplanmıştı.

1359207073519334982

Motor titanyum piston kolları ve değişken süpap zamanlamasına sahipti. Tüm motor sadece 214 kg ağırlığa sahipti.

Carrera GT, konsept olarak gösterildikten dört yıl sonra, 2004’te satışa sunulduğunda satış rakamları rakipleri Ferrari veya McLaren-Mercedes’e göre zayıftı, ancak motorunun çalışma şekli yoldaki hiçbir şeye benzemiyordu.

1359207073731847494

Bir ses vardı, harika bir ses. Aracın 8400’deki azami devrindeki sesini duyabilmek için iyi videolar bulabilmek oldukça zor, ancak Almanya’dan Tim Schrick en iyisini çekmiş gibi görünüyor.

Videonun başlığı “Dağlarda drift orgazmı” ve Almanca bilmeseniz bile bunu anlayabilirsiniz.

Devirler bir yarış motoru gibi yükselip düşüyordu ve araç olması gerektiği gibi, bir F1 aracı gibi sesler çıkarıyordu. Oldukça aldatıcı karbon debriyajı ile birlikte, Carrera GT gaz pedalına karşı çok hassastı ve çok kolay stop etmesiyle ünlendi.

Kalkarken aracı stop ettirmeniz çok kolaydı. Sürücü koltuğunda olan herkes aynısını yapardı. Kalkarken ya stop ettiriyordunuz, ya da çok fazla devir verip patinaj çekiyordunuz. İkinci durum bir süre sonra çekiş kontrol tarafından durduruluyor.

İnsanlar bir süre sonra ayaklarını gaz pedalından tamamen çektikten sonra debriyajla kalkmayı keşfettiler. Porsche sorunu gördü ve sonraki araçlarda bu tür agresif stop ettirmeler olmadı.

1359207073776749382

Ancak motoru bir değil, iki farklı yarış aracı için tasarlanmış bir yol aracınız varsa, böyle küçük şeylerle karşılaşmanız oldukça normal…

1359207073962784070

Jalopnik çevirisidir.

1 YORUM

 1. “Porsche şirket olarak maddi sorunlar yaşıyordu ve tepedekiler LMP1 programını durdurup maddi kaynaklarını Cayenne SUV’a aktarmaya karar verdiler. Cayenne’nin VW Tuareg ile aynı platformu paylaşması ve Audi’nin Le Mans’ta başarılı olmaya başlamasının aynı zamana denk gelmesi sadece tesadüf olamaz. Acaba Porsche ve VW arasında bir anlaşma mı yapıldı? Bu komplo teorisyenleri için bir soru işareti.”

  Link atarken şu paraf gözüme değdi hem diriltme olsun.
  Bu aslen komploculuğa gerek duymadan birşeydir. VW başkanı ve Porsche ortağı Ferdinand Piech anlaşma yapıyor. Audi AG ile 10 yıllığına Porsche’nin LMP1 projelerini ve üst yarış segmentlerini durdurması üzerine anlaşıyorlar. Tabi bu sonradan biraz değişiyor. 2005 yılında Porsche LMP2 ile dönüyor tabi asli daha küçük yarış garajlarını içermesi gereken sınıf için bu da biraz şikayet üretiyor.
  Evet Cayenne, Touareg ve Q7 ile tamamen aynı platformdur.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group_E_platform
  PL71 platform vehicles
  Volkswagen Touareg (Typ 7L) (2002 – 2010)
  Porsche Cayenne (Typ 9PA) (2002 – 2010)
  Audi Q7 (Typ 4L) (2005 – 2015)

  Evet, LMP1/GT1’lerde biraz katlanarak artan maliyetler biraz da FIA politikaları ile BMW, Toyota, Mercedes’in F1’e ağırlık verişi ve akabinde Porsche yokluğu ile ortam Audi’e kalmasıyla daha çok kimsesiz ortamın kralı olunma durumu olmuştur Audi için.
  O dönem VW ve Audi’i parlatmaya çalışma dönemidir. Veyron, R8 gibi birçok projede bunun mahsulüdür.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]