Geçmişte çok yenilikçi ve hızlı yarış araçları üretmiş Brabham geri döndü. 700 beygirlik pist makinesi BT62 tarihi markanın son ürünü olarak tanıtıldı.

Brabham’ın 70 yılını kutlamak için tasarlanan BT62 sadece 70 adet üretilecek ve 1.4 milyon dolarınız varsa bir tanesi de sizin olabilir.

Karbon fiber gövdenin altında 700 beygir güç üreten atmosferik 5.4 litre V8 motor bulunuyor ve 972 kg’lık ağırlığıyla, ton başına 720 beygir oranına sahip bir araç.

Arkadan çekişli olan araçta yarış tipi sıralı şanzıman bulunuyor ve böylece şimşek hızında vites yükseltmek mümkün. 1200 kg’a kadar yere basma üretebilen araç boyun kaslarını pes ettirebilir.

Üretilecek 70 aracın ilk 35’i Brabham’ın F1 zaferlerini kutlayacak renklerde olacak. Fotoğraflardaki araç 1976 Fransa GP’yi BT19’la kazanan Jack Brabham’ı anmak için bu renklerde.

15 Yorum

 1. hafif güçlü ve sade
  saf sürüş makinası gibi duruyor bence güzel olmuş. bu speclerle street legal olursa dadından yenmez
  bu arada o direksiyon tipi sadece şekil olsun diye öyle değil mi valkyrie de de öyleydi bence saçma

   • Yeni XX kabinine neden bakmıyoruz? 😀

    Demek ki müşteri istekleri farklı. O kadar para veren adam telmaşa görünümlü yere oturmaz. Döşemeye basmasın diye kırmızı halı serilen adamlardan bahsediyoruz.

   • Eski XX ne demek herhangi bir model mi?
    sade derken sıralı vites tam istediğimiz motor ve hafiflik. spec olarak saf
    ve açıklanan ağırlığı nasıl tutturacaklar merak ediyorum
    kabin tasarımı güzel de direksiyon olmamış işte, Günay abi sipariş verirsen custom direksiyon yaptırırsın 😛 Modlar ne modu acaba? TC, belki elektronik arb, gaz tepkisi, süspansiyon ve genel sürüş modları hot lap, race. F1 direksiyonu gibi

   • Ana üreticilerden birinin motorunu modifiye ettikleri yazıyor.5.4 litre motor Mercedes ve Ford Lincoln navigatorde vardı.Ama çap stroğu artırdılarsa adres Mustangin V8 motoru gibi görünüyor.Litre başına 130-HP hiç fena diil.Güzel ses çıkarır.

    • Bu tip işlerle ilgili sadece direkt hacimlere değil yakın hacimlere de bakmak doğru olandır ekseriyetle resizing yoluna gidilir bazen de adet üzere ucuza part stoklamak için. Bir kaç yıl önce amerikan ünitesi düşündüklerini hatırlıyorum geçenlerde sesi yayınladıklarında kabaca aradım ama bulamadım. Derine insem mutlaka bulur çıkartırım ama üşendim zira paketi pek beğenmedim vakit harcamaya değmez. 🙂
     Sesinden de avrupa ölçeğinde sadece mercedes ünitesi olabileceğini akla getirmişti geçenlerde. Hatta toplayana dair birşey bulmuştum sanırım ama hafıza çok zayıf buna dair miydi öteki bir geçmiş f1 markasıyla ilgili miydi hatırlayamadım.
     Son zamanlarda ünite temellerini özellikle paylaşmıyorlar ben uyuz oluyorum… sanki isteyen bulamayacakmış, eninde sonunda öğrenilemeyecekmiş gibi.
     F1 de olana da uyuz oluyorum diğer otomotiv de olana da herşeyi kendileri yapıyorlarmış gibi bizi yemeye kalkıyorlar.
     Burdan ün basmaya çalışıyorlar ama zaten bilen insanların gözünde ün çıkmaz. Diğer kitle de bu tip marka, araçlarla zaten ciddi ilgilenmiyor.

      • Yok canım iptal etme düşük adetli koleksiyon diye saklarsın 😛
       Ayarlı arka kanat, ayarlı ve gergili ön splitter, modern durumun gerisinde difüzör, muhtemel ayarlı amortisör var ama yarış makinesi değil. Bunu yapabilen yarış makinesi formunda da satabilir, yarışacak piyasaya satabilirdi daha bir sükse olabilirdi.
       Tasarımı fena değil aslında. Çoğu çalışmaya göre çok daha niteliksel olduğu belli oluyor ama nedense bana çok cazip, pek vahşi gelmedi. Yeni girilen show ürünü olarak daha iyi olabilirdi. Galiba Brabham isminden daha fazlasını bekliyoruz.
       Ayrıntılarda güzellikler ve daha iyi olabilecekler var. Böyle diyoruz çünkü örneğin garaj tasarımcıların elini boğan aydınlatma grubunda özel üretime girebilmişler amma velakin ön taraf daha iyi olabilirdi.
       [Yarım tasarımlı araçları sevmiyorum sadece olağan üstü ön, sadece arka gibi P1 gibi vs]
       Racing paket yani track parçaları olduğu için aslında cazibesinin çoğunu ona borçlu. Bu tasarımı yola da sürmek isterlerse nasıl kuşa döndüğü o zaman daha iyi anlaşılabilir. Yani tasarımın açıklarını kapatan şeyler race paketi.
       [Design doc. ları paylaşmadan anlatmak zor ama Ferrari yıllardır nasıl beceriyorsa beceriyor gayet ucube, olmadık, referans dizaynlar ortaya koyup bütünsel dizaynı, çizgilerini bir şekilde tutturuyor ve zaman içerisinde kabul ettiriyor]

       Makine güzel çünkü GT gibi olmasına rağmen supercar veya GT1 class formunda tasarıma, duruşa sahip. [Tam uymasada modern nesil Ford GT ve yeni MKII. si gibi… Bu hatta uygulamada onlardan iyi bile.]
       Amma nedense birşeyler eksik bu forma göre vahşiliği eksik. Çok iyi aerosu olabilir ama şahısların garajında yatacak sadece.
       Mesela daha basit bir yol makinesi olarak yola çıksalar üstüne wide body/chassis dizaynla tracksetup sunsalar daha vahşi, cazip görünebilirdi bence.
       DF değerleri bu dizayna göre abartılı gibi geldi bana. Motor işindeki gibi vurgun güdüyorlar gibi geliyor.

       Ve benim için kabin berbat… Makinenin tavanından sürmüyorsun bunları sonuçta NFS değil hayat. Bana göre bu kabinler ve konsol sim oyunlarda bile berbat.
       Modernite farklı huylara sahip olsa da paralı tracktime’cıların birçoğu 40 yaş üstünde kişiler yani benzer düşünceleri olduğunu biliyorum.
       Diğer basit bazıları da bunu alıp ya yatırır yada anca drift, rolling videoları felan çeker. 🙂
       Fiyatına bakınca bir dünya şeye çöpe atılacağına Lotus işleri gibi rahatlıkla alınıp güzelce pinilir yani ucuz demeye getiriyorum.
       Mesela bunun tam yarış paketini yapsan 2,5 m $’a satarsan büyük sükse yaparsın diye akla (bilindik GTE’ler çok daha pahalıya gelebiliyor) bir anda gelebiliyor ancak homologasyondan dolayı mümkün olmazdı bunu anca alıp kendin yarıştırabilir ağır marka abilere kapak atabilirsin.

       En güzel niteliği ağırlığı ve güç oranı. Yalnız onu elektronik kontrol butonları sönümlüyor benim için.

    • En azından ben görmüyorum. Hiçbir zaman mesela Pagani gibi markalara aaa beceriksizler motoru mercedes’ten almış kafasına sahip olmadım ve böyleleriyle de mücadele ettim. 😛 Bunun bana özel bir disiplin olmadığını da biliyorum forumlardan vs.

  • According to the Brabham technical chief the BT62’s 522kW 5.4-litre V8 began life as an undisclosed engine sourced from a supplier, but now has so many unique components it is considered a Brabham engine in its own right.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]