Bir BMW imzası: Hofmeister kink

7

Bir BMW düşünün. Sadece kafanızda canlandırın. Bu muhtemelen 3 serisi E46 veya 5 serisi E39 olacaktır, malum Alman üreticinin en tanınan iki aracı bunlar olur. Şimdi onu tanımlamaya çalışın, ön taraftan başlayın. Herkes büyük ihtimalle ön kısımdaki böbrek ızgaralardan başlayacaktır. Münih’teki mühendisler insanların ürünlerini daha iyi tanımlayabilmeleri için kendi özgün tasarımlarını yaygınlaştırmayı başardılar.

Ancak bir BMW’yi anlatırken gözünüze çarpan tek şey öndeki böbrek ızgara değildir, Alman şirketin kendisini diğer markalardan ayıran bir özel tasarımı daha var.

Bu ayırt edici tasarım Hofmeister kink. (Türkçeleştirmek gerekirse Hofmeister kıvrımı denilebilir.)

bmw-1500

BMW’nin imzası haline gelen bu tasarım böbrek ızgaralar kadar bilinmese de aslında en önemlisi. Ancak BMW aşığıyım diyenlerin birçoğu favori markaları ile özdeşleşmiş bu tasarım detayını bilmiyor.  Internette kısa bir arama yapın, Hofmeister kink ve BMW’nin ne kadar iç içe geçmiş bir sembol olduklarını görürsünüz.

Geçmişe baktığınızda hikayenin nerede başladığını görmek oldukça kolay, tabi Hofmeister adından birisinin işin içine dahil olması gerekiyor. Bu özelliği yaratan tasarımcı Wilhelm Hofmeister. 1955 ile 1970 arasında BMW’nin tasarım şefi görevini yürüten isim bugün bildiğimiz Alman markasını ve tasarımını neredeyse yoktan var etmiştir.

1959’da işler BMW için o kadar kötü gidiyordu ki, neredeyse Daimler-Benz tarafından satın alınacaklardı. BMW olmayan bir dünya düşünebilir misiniz? Durumun ne kadar ciddi olduğunu tahmin edin. Son anda Herbert Quandt adındaki bir sanayici ikna edildi ve BMW onun riskli yatırımı ile hayatta kalırken kendisi de devasa bir kazanç elde etti.

hfdhfd

Quandt’ın şirkete katılmasıyla birlikte işler düzelmeye başlamıştı. Bu dönemde üretilen araçlar “Yeni sınıf” olarak adlandırılmış ve BMW’nin yeniden doğduğunu fark eden Fritz Fiedler’in liderliğinde 1.5-2 litre segmentinde yeni bir araca ihtiyaçlarının olduğunu düşündüler. BMW zamanının sınıf lideri Borgward Isabella’nın çekileceğini fırsat olarak görerek 1500 modelini yarattı.

Bu yeni araç zamanının ötesinde yenilikçiydi. 1961’deki resmi tanıtılı Frankfurt Uluslararası Motor Fuarında yapıldı ve birçok kişi yeni BMW’yi görebilmek için yarım saate varan kuyruklarda bekledi ve buna değerdi.

1500’ün yaptığı etkiyi çok az araç yapabilmişti. Araçtaki teknoloji zamanına göre inanılmazdı. 1.5 litre 4 silindir motoru 5500 devir/dakika’da 75 beygir güç üretebiliyordu, yenilikçi ön süspansiyonu, ön disk frenleri, 150 km/saat civarındaki azami hızı ve en önemlisi tamamen yeni tasarımı ile mükemmeldi. Aynı zamanda fiyat etiketi ve pratikliği de ekonomik çöküşten yeni yeni kurtulan orta sınıf Almanların ilgisini çekti.

Bu yeni otomobili tasarlarken, BMW ekibi 700 modelinin tasarımında da görev alan Giovanni Michelotti’nin tavsiyelerini dikkate aldı. Ortaya çıkan araç bir Alman’dan çok bir İtalyan otomobiliydi. Geniş dört kapılı bir gövdeye sahipti ve zarif çizgileri bu tasarım felsefesinin uzun süre boyunca dayanacağının bir göstergesiydi.

1500 ve 3200 CS ile ortaya çıkan bir diğer detay ise C sütunu yerine Hofmeister’ın yenilikçi tasarımıydı. Bu şekil ile birlikte aracın gövdesi artık yuvarlak değildi ve arka kısımda küçük bir kıvrım bulunuyordu. Arkaya doğru alçalan sütunun bir anda öne doğru yön değiştirmesi aracın tasarımını ön tarafı işaret eden daha dinamik bir şekle büründürdü. Tasarım aynı zamanda BMW’lerin temel özelliğini de vurguluyordu: arka tekerlekten çekiş.

gdfdgd

Hofmeister kink yıllar boyunca her yeni BMW modelinde yaşatıldı. BMW tarafından kullanılmaya başlanması ile birlikte diğer üreticiler de bu tasarımı ‘ödünç almaya’ çalıştılar, farklı şekiller vererek bir şekilde kopyaladılar. Bu tasarım bileşeni zaman içinde premium kalite ve lüks araçları temsil etmeye başladı. Birçok üretici üst sınıf araçlarında bunu kullanıyor. Örneğin, Volkswagen Golf’te bunu göremezken daha üst sınıf araç Passat’larda bu tasarım detayını bulabilirsiniz.

Öte yandan, BMW’nin ezeli rakipleri Mercedes-Benz ve Audi en iyi araçlarında dahi bu tasarımı kullanmaktan kaçınıyorlar. Bu şekilde kendi karakteristik tasarımlarını oturtmaya çalışıyorlar ve ana rakiplerinin imzasına ihtiyaçlarının olmadığını söylemeye çalışıyorlar. Aynı zamanda Honda, Kia, Hyundai gibi Asyalı üreticiler premium olarak gördükleri araçlarında (Accord gibi) bu tasarımı kullanıyorlar.

hofmeister-history

Hofmeister kink aynı zamanda SUV araçlarda da kullanılıyor, ancak C yerine D sütununda bulunsalar da, X6 ve X5’te görebileceğiniz üzere aynı ayırt edici tasarıma sahipler.

50 yıldan fazla tarihi olan Hofmeister kink BMW’nin son tasarımları X4 ve 4 serisinde hala göze çarpıyor. Hatta 4 serisinde bu tasarım özel bir şekilde daha da ileriye taşınmış ve efsanevi karakter çizgisinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

gdsgs

7 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]