Aston Martin ve Red Bull, birlikte hazırladıkları Valkyrie hiper otomobilin pist versiyonu olan Valkyrie AMR Pro’yu tanıttı.

Sadece 25 araçtan oluşacak bu seri, 2020’de teslimat için hazırlanıyor ve hepsinin satıldığı açıklandı.

Yol versiyonu ile aradaki en büyük fark dış gövde yapısı. Tüm aerodinamik yüzeyler yere basma kuvvetini ciddi oranda artırmak için yenilendi ve ön ve arka kanatlar çok daha büyük hale getirildi. Araçta aktif aerodinami de bulunuyor.

Cosworth’ün hazırlayacağı 6.5 litre V12’ye sahip olurken, yol aracının emisyon kontrol sistemleri olmadığı için çok daha fazla güç ve tork verebiliyor. Rimac ERS sisteminin vereceği güç değişmiş değil, ancak kontrol sistemleri yeniden programlanacak.

AMR Pro, yol versiyonundan biraz daha küçük çaplı jantlar kullanacak ve LMP1 araçlarında kullanılan lastikleri kullanabilmesi sağlanacak. Araçta F1 tipi karbon-karbon fren sistemi de bulunacak.

Yol aracındaki ısıtıcı, buğu önleyici sistemler ve bilgi-eğlence sistemleri bulunmazken, polikarbonat camlar, karbon fiber gövde, karbon fiber süspansiyon gibi hafifletici pist tipi materyaller kullanılacak.

AMR Pro’nun egzoz sistemi, pist şartlarında susturucu gerekmediği için çok daha hafiflemiş olacak.

Tüm bunların birleşimiyle, 400’e yakın azami süratlere ulaşabilen, 3.3 G’lik viraj ve 3.5 G’lik frenleme ivmelerine ulaşabilen bir araç ortaya çıkıyor.

Red Bull’un simülasyonlarına göre AMR Pro, F1 veya LMP1 araçlarına yakın performanslar gösterebilecek.

3 Yorum

 1. Seri deyince ben başta bunlardan 25’lik yarış, show serisi kuracaklar zannettim.
  Zor öyle şey diyecektim 🙂 Bu planları olanların çoğu başaramadı. Şundan bile http://www.cosworth.com/about/case-studies/lotus-t125/
  bir seri çıkaramadılar.
  Gerçi bu daha anca bilgi tanıtımı yol aracı gibi pakette ortada yok henüz daha anlaşılan.
  Motoru da
  http://www.cosworth.com/about/case-studies/oem-model-year-upgrade/
  şundan temelli bir revizyon olur. Tahminen 6483-85 CC lik birşey olacak tecrübe edilmiş V12 Zagato race packet GT’nin bir revizyonu gibi olmuş olur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]