Aston Martin-Red Bull Project Codename: AM-RB 001

6

F1 İLE BAŞLAYAN ORTAKLIK YOLLARA TAŞINIYOR…

Formula 1‘in yeni dönem ve deha takımı Redbull yani baş tasarımcısı deha adam Adrian Newey ve Aston Martin, dünyanın en hızlı yol aracını çıkarmaya hazırlanıyor.

İlginç bir şekilde HyperCar sınıfı hızlı bir araç oluşturma fikri Red Bull Racing patronu Christian Horner, Adrian Newey ve Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın ufak bir pub da yemek yediği sırada ortaya çıkmış.

2017 sonunda pist üzeri testleri,  2018’de ilk özel teslimatları, adetli teslimatların ise 2019’da yapılması planlanan aracın prototipi bir süre önce görücüye çıktı.

1-jpgam-rb_001

2-jpgam-rb_001   4-jpgam-rb_001   7-jpgam-rb_001    15-jpgam-rb_001

Martı kapıyı açan sürücü kendini bir Le Mans ya da F1 aracı pozisyonuna sokmak zorunda kalacak. Gerçi iki tasarım şefi de sürücünün çok fazla yorulmayacağı bir kokpiti final hale dönüştürmek istediğini belirtiyor ancak prototip aracın tabanından da anlaşılacağı üzere kullanıcıları aynı üst düzey yarış araçlarında olduğu gibi daha fazla yatar konumda olmak zorunda.
17-jpgam-rb_001Aracın üretim versiyonu prototipe %75-80 oranında benzer  olacak. İki kişilik ve atmosferik V12 motorun sırtlarında olacağı sadece arkadan çekişin olması planlanıyor.

Aracın güvenlik kafesi, aerodynamic kit içeren alışılmışın dışında felsefeyle tasarlanan gövdesi ve kokpiti tamamen carbon fiberden inşa edilecek. AM-RB 001, şuana kadar üretilen Aston Martin modellerinden çok farklı bir tasarıma sahip olmasıyla ve alçak, flat gövde, kısa vurun, uzun arka kısım, uzun arka motor kapağı, kaslı ve yuvarlak hatlı çamurluklar, kanopi şeklinde tavan, büyük lastik siluetiyle geleneksel supercar ve hypercar formlarının çok dışında LMP protiplerini esas alıyor. Onu daha muhteşem yapan aerodinamik yapıyı ise aracın alt kısımlarına doğru eğildiğinizde görüyorsunuz. Araç tabanı baştan sona difüzör ve F1 tabanı tasarım felsefesiyle dizayn edilerek F1’in açık tekerlek yapısı LMP prototip kapalı şasi anlayışıyla harmanlanmış araç gövdesi tam bir aerodinamik kit şeklinde çalışmasıyla benzeri görülmemiş bir yere basma gücü oluşturacağı düşünülüyor. (downforce) [body in aerodynamic kit :)].
21-jpgam-rb_001 19-jpgam-rb_001

Mevcutta uygulanan Aktif Aerodinamik sistem kitlerini ön ve arkada içermesiyle [carbon-fiber front splitter, active rear wing) kapı altlarında bunu başka bir boyuta taşıyor ve aracın geleneksel formun dışında yer etkisini (ground effect) içerdiği belirtiliyor.

6-jpgam-rb_001Henüz kesinlik kazanmamasına rağmen egzoz yolunun olabildiğince kısa tutulabilmesi ve F1 de edinilen tecrübeler ışığında egzoz çıkışının üst arka bölüm cam bitiminden verilmesi planlanmakta. Zaman içerisinde rüzgar tüneli verileri ortaya dökülmesiyle bir evrim ortaya koyan bu aracın aerodinamik kabiliyetleri daha ayrıntılı incelenebilecektir.

Araçta 5.2 Litre hacminde 48 Valf V12 atmosferik motor uygulanacak ve 11.000 devir çevirmesi isteniyor. Yakın zaman içerisinde açıklanan bu yeni ICE unite Mercedes-AMG ‘den tedarik edilen ünitelerin dışında Aston Martin motor şefi Brian Fitzsimons ekibi tarafından Ford temelli ünite üzerine inşa edilmiş. Yeni DB11 modelinde twin-turbo ile kullanılacak bu V12, 9.2:1 oranıyla ve 6500 rpm’de 600bhp üretiyor. Ayrıca bu yeni güncel emisyon oranlarını karşılayan Aston Martin motorlarının İngiltere de tasarlanıp, Köln Ford fabrikasında (Blue Oval’s Cologne factory) üretildiği belirtiliyor.
16-jpgam-rb_001

5204cc 48V Twin-turbocharged V12 Aston Martin DB11 reference engine…

Araçta 1:1 ağırlık-güç oranı (1:1 power-to-weight ratio) tasarımı temel alındığından ve 900 Kg ağırlık hedeflendiğinden 900 bhp üretmesi gerekecek. Bunun için Aston Martin Racing ve AF Racing AG tarafından pahalı alaşım mühendisliği modernizasyonu ile yüksek sıkıştırma yakalanacak ve ERS ünitesi içerecek. Adrian Newey’in açıklamalarından ERS ünitenin LMP1 araçlarında uygulandığı gibi olmayacağını daha çok, çok daha pahalı olan Formula 1 temelli planlandığını anlıyoruz ve belki ağırlık güç oranı için battery sayısı azaltılabilir. Bu da KERS gücünün daha kısa süreli sağlanabilmesi karşılığında ICE ünitenin çok daha yüksek güç üretmesini gerektirecektir.

“It’s very difficult to put a power-to-weight ratio to a LMP1 because they have a very high level of electrical power that lasts for a small period of time. We’ve heard figures as high as 1100 horsepower or even 1200 in terms of their initial acceleration on a straight, but that fades as the battery runs out of charge. They might be getting to the end with just 300 or 400 horsepower. If has an electrical contribution, it will be a much smaller percentage of the internal-combustion engine’s output. So the power-to-weight ratio will be above the average for an LMP1 car, but lower initially.” Adrian Newey

Yol aracı ve yarış paketiyle tamamen piste uygun modernize edilmiş iki versiyonu olacak araçta geleneksel DCT (dual-clutch gearbox) şanzıman ağırlığından ötürü düşünülmüyor. Düşük ihtimal ancak duyumlara göre geri vites dahi uygulanmayabilir.

“I have a personal favorite, but I can’t talk about that, I’m afraid. What I can say is that central to the concept is that the car should be small, light, and efficient. And if I look at things like the current fad for dual-clutch gearboxes in this type of car, they typically weigh around 150 kilograms and are very bulky.  That makes that type of gearbox a complete non-starter, because it doesn’t fit with the concept of the car. We’re evaluating some different ideas in simulation. We hope to draw a conclusion in the next month or so.” Adrian Newey

Araç taban tasarımı nedeniyle yol versiyonunda geleneksel hyper ve supercar uygulamalarında görülen ağırlık dezavantajı getiren hidrolik lift sistemine gerek duyulmayabilir.

Süspansiyon ve fren sistemi F1 ve LMP1’lerden referans alınacak. Yol versiyonunda 2G üzeri, yarış paketinde ise slick lastikler ile 3G üzeri yanal kuvvete (lateral gforce) ulaşması, 0-100 2,5 sn de tamamlayabilmesi hedefleniyor.

3-jpgam-rb_001

Yol versiyonu 100-150 adet arası üretilecek ve öncelik Vulcan, One-77 müşterilerinde. Sadece pistler için yarış paketi ise 25 adet üretilmesi planlanıyor. Fiyatı ise muhtemelen 2-3.000.000£ arası olacak. Pist versiyonunun daha büyük rüzgarlığı, daha geniş ve silik lastikleri ve daha rahatsız bir iç mekanı olacak. Ve hepsi şimdiden ön sipariş yöntemiyle satıldı.

22-jpgam-rb_001

Pist versiyonuna dair bir render..

Projenin mühendislik liderliğini F1’in en başarılı mühendislerinden Adrian Newey ve Aston Martin’in tüm önemli modellerini tasarlayan Marek Reichmann yapıyor.

Araca yapılan yatırıma, bir kişinin sorumluluğun çoğunu almasına, fiyatına, ortaya çıkarmaya çalıştıkları ürüne bakınca Gordon Murray aklımıza geliyor ve bu araç gerçekten ikinci nesil bir McLaren F1 olabilir…

Horner’ın Ron Dennis’e yönelik şuan kahvesini tükürüyordur 🙂 esprisinin  dışında efsanevi McLaren’in kendisi gerçek bir halefi ortaya koyamayınca ve aynı şekilde ikon bir isme sahip olmayınca daha önce ki Vision çalışmaları, F1’de ki deha uygulamaları ve aktif olarak yarışma hastalığıyla yeni Murray, niçin Adrian olamasın diyoruz..

Demeçlerinden de anlaşıldığı kadarıyla aynen tahmin ettiğimiz gibi Adrian’ın niyeti sadece sınıf rakibi görülen Veyron, Chiron gibi düzlük hız rekortmeni, pahalı bir hypercar üretmek değil.. [driving experience] dediğimiz sürüş zevkinin doruklarına ulaştıracak ve güldüren cinsinden yani istemsizce yüzde bir gülümseme oluşturan bir makine ortaya çıkarmak.


Project Codename : AM-RB 001
Project Partners : Aston Martin & AM Racing, Red Bull Racing & Red Bull Advanced Technologies, AF Racing  AG
Engineering :
Adrian Newey  (Chief Technical Officer)
Marek Reichmann ( Chief Creative Officer & Design Director / One-77, Vulcan designer)
David King (Chief Special Operations Officer & Motorsport Director / powertrain & built One-77, Vulcan, Vantage GT12)

Project Specifications:
5204cc 48V V12 800 BHP+
min 11000rpm
180+ bhp ERS Unit
power-to-weight ratio : 1:1
(~900 HP : ~900Kg)
Engine Weight:  under 185 Kg
Rear Mid-Mounted Engine
non dual-clutch gearboxes
0-60 mph: 2,5 sec
Weight distribution : F1
40% front, 60% rear
Rear Wheel Drive
Two-door, two-seater
Leteral G-force : 2G/3G+
Downforce : 800+ Kg
Max Speed DF : 1100+ Kg

References :
6.3L V12 FXX-K: 848 bhp ICE + 187 bhp KERS
6.3L V12 LaF: 789 bph ICE + 161 bhp KERS
FXX-K: 1255 Kg Curb Weight
McL P1 GTR: 1487 Kg Curb Weight
McL F1: 1138 Kg / LM 1062 Kg / GTR 97 910 Kg
FXX-K: 540 Kg Df
P1 LM: 640 Kg Df
Koenig. ONE:1: 610 Kg Df

 


“From the age of six I have had two goals in life; to be involved in the design of racing cars, and to be involved in the design of a super car. Whilst the former ambition went on to form my career to date, the latter has always bubbled away, resulting in countless sketches and doodles over the years. The opportunity to now develop and realise those ideas whilst working with Marek and his colleagues from Aston Martin is tremendously exciting. It allows us to translate the technology we have developed in F1 into a new arena.”

“Altı yaşından beri iki hayalim vardı; yarış araçları tasarlayabileceğim bir işte çalışmak ve bir supercar tasarlayabileceğim bir projede yer almak.  Bütün iş kariyerimi hep bu iki amaç şekillendirdi ve bugüne kadar sayısız çizime ve tasarıma imza attım. Şimdi bu fikirlerimi geliştirmek ve gerçekleştirmek için fırsatım var Marek ve Aston Martin de ki ekibiyle çalışmak mithiş heyecan verici. Bu sayede biz de F1’de geliştirdiğimiz teknolojiyi farklı bir alanda kullanma şansı elde etmiş olacağız.” Adrian Newey


“We’re talking about the driving experience, not just about the statistics. It’s about how you feel in the car, the pleasure you take from driving it, feeling involved in it..  If we take the example of the manufacturer that’s chased the very high level of top speed, then it’s arguably not a terribly involving car to drive. We want to produce a car that puts a smile on your face every time.”

“Biz sadece istatistikleri değil sürüş deneyiminden de bahsediyoruz. Araçta nasıl hissettiğiniz önemlidir. Size sürüş zevkini yaşatmalı bu duyguyu hissettirmelidir. Biz en üst hız seviyesini hedef alan üreticileri hedef alırsak o zaman belki korkunç bir sürüşe sahip olacak. Biz her zaman yüzünüzde gülümseme oluşturan bir araç üretmek istiyoruz.” Adrian Newey


 

Hazırlayan: Onur Rutbil
Düzenleyen: M1CHAEL

6 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]