Aston Martin AM-RB 001’in pist versiyonu insan vücudunu zorlayacak

15

Aracın arkasındaki devasa boşluğu görebiliyor musunuz? Aston Martin-Red Bull Racing ortaklığı ile geliştirilen AM-RB 001’e bakıyorsunuz. Aracın bir altı yok! Bu tasarım görünüşe göre aracın pist versiyonunun kan donduran 1800 kg yere basma kuvveti üretebilmesine yardımcı olacak. Bu, 4 G yanal ivmelenme demek. Yani bir Formula 1 aracındaki gibi!

Aston Martin AM-RB 001’i uzun uzun anlatmış ve teknik değerlerinden bahsetmiştik. Devam etmeden önce şuraya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, McLaren P1 GTR “sadece” 660 kg yere basma üretebiliyor. Matematiği kıt olanlar için, Aston Martin’in pist versiyonu McLaren P1 GTR’ın 2.75 katı yere basma üretebilecek. P1 GTR’a sahip olunca, dünyadaki en iyi pist aracını elde ettiğinizi düşünmüştünüz, değil mi?

Bu yere basma değerleri Aston Martin tarafından henüz doğrulanmadı, ağızdan kaçırılan veya hedef olarak gösterilen değerlerden bahsediyoruz. Ancak aracın arkasındaki mühendislik gücünü de hesaba katmanız gerekir. Tüm bu yere basma kuvveti ile birlikte araç garip böcekler gibi tavanda ters durabilir. Ancak gerçekte, pistte boyun kırmak için kullanılacak.

Aracın pist versiyonundan sadece 25 adet üretileceği ve virajlarda 4 G yanal ivmelenmeye maruz kalacağı biliniyor. 4 G yanal ivmelenme demek, kasklı bir sürücü kafasının virajlarda 45 kg kuvvetle yana savrulacağı demek. Antrenmansızlar için bu, boyun kırılması ile ölmek demek!

4 G! bu, açıkça, saçmalık, absürt. Kaçınılması gereken bir şey. Özellikle de yol aracı temelli bir pist makinası için!

Bu rakam bir F1 aracının yüksek hızlı bir virajda sürücüne hissettirdiği ile aynı şey, ve F1 sürücüleri bu yüzden kaçkın canavar sınıfında sayılıyor. Fernando Alonso’yu örnek gösterelim, adam boynuyla ceviz kırabiliyor:

Şimdi bolca parası olan ortalama bir insanın bu Aston Martin’i satın aldığını düşünün. Alıcı muhtemelen bir yaşlı olacak, yani çoğu öyle olacak. Bütün kasları körelmiş, kırışmış ve artık toz yumakları haline gelmiş olacak. Peki, ödedikleri para onları son 20 yıldır başlarına bela olan yer çekiminin dört katına dayanabilmelerini sağlayacak mı?

Çoğu, muhtemelen, ölecek. Ama ne ölmek be!…

15 Yorum

 1. Şuanki F1 araçlarında 4G’de eminmiyiz? 🙂 Ben bu kadar katır F1 aracı görmedim çünkü:) Aslında AM-RB’nin 4G üretmesi beni etkilemiyor,tasarlayan mühendisleri beni etkiliyor.Aslında bir pist araci için G kuvveti çok mu önemli? Tabiikide.Adrenalin,hiz,tutku…

  Şayet ben binmek isterim,ölmek istemem. 🙂

   • Dikey G nin hiç bi önemi yok radical de üretiyor adam gibi dikey G 3,5-4 arası olması lazım f1 freni tak 6 G de üretir 🙂 İnsanın asıl yatayda dayanımı düşük. Dikeyde sürekliliği problem kan basıncı, akışı nispeten uzun sürede değişiyor dikeyde jetin mig29 un dik burnunu 10 G de gösterir süreyi abartmazsan birşey olmaz. amma yatayda 10G çekemezsin zaten de birşey olsun kanatlar kopmasa da çatlar sende çoktan bayılmış olursun zaten 🙂 Karada sıkıntı yok 🙂 hızlanma ve frenleme de kazalarda G anlık işliyor galiba en yorucu olan etanol dragsterlar nispeten 20-30 m G yemeye devam ediyorsun o yüzden çok hızlı olana bir yaştan sonra kalbin teklemeye başlar denir 🙂
    F1 de şuan en fazla 4,5 G olması lazım yarışları siz takip ediyorsunuz telemetri de göstermiyorlar mı. 5-6 G ler eskide kaldı benim bildiğim zaten turlar 3,5-4 sn düştü demelerinin sebebi de o. Toplam ivmelenme düştü viraj kaabiliyeti düştü bir tek şanzımanla setup la top speed yükselttiler millette birşey oldu sandı. ama bazı pistlerde süreleri geliştirdiler o ilginç oldu demek ki onlar limitleri yüksek pistler değil. i.park da yırtsalar geçemezler 🙂 F1 pilotu da 30 sn felan 5G yese 60 tur felan çıkaramaz gözleri kandan çalışmaz adamın 🙂 suit lerinde hava pilotları astronotlar gibi tolere edici kese yönetimi de yok.

    • ”Toplam ivmelenme düştü viraj kaabiliyeti düştü bir tek şanzımanla setup la top speed yükselttiler millette birşey oldu sandı.” He ya başta bana bir şey olmuştu. Ben farklı yorumladım.Ahh ah cahilliğin gözü kor olsun 🙂

     Ama dediklerin doğru ivmelenme düştü viraj kabiliyeti düştü. Ne bu ya F1 ölmüş. Araç viraja giriş çıkışı,tırın kavşaktan dönüşü gibi 🙂

     • Yine olmadı 🙂
      Ekseri viraj giriş, çıkış hızları yükselmiş olmalı hızdan ziyade ivmelenme düzeyi gelişmiş olmalı zaten charged ve efektif doğrusal ivmelenme sağlayan artan kers gücü bunu rahatlıkla sağlayabilir. Bu tip bir durum olmasa tur zamanları 5-6 sn düşerdi o zaman çünkü zaten F1’in alt klasları ile arasında ki fark düz bakışla bu civardaydı. Benim kastettiğim şey o değil birçok özellikle uzun derin ve geniş açılı virajda kaabiliyetin yani hızın yani bunu sağlayan G-force’un düşmesi üzerineydi. 8, parabolica, diabolica, 130r, maggotts gibi virajlar böyle virajlar ve max G sadece buralarda vurabiliyor.
      S ve S benzerlerinde zaten böyle bir durum yok yani tırın kavşaktan dönüşü yok bu araçların handikapı ağırlık olmasına rağmen yürüyen tech setup’ları gelişti ve hızı sağlayacak üniteleri arttırmadan yine onu geliştirerek geçişe göre farklarını kapatmaya çalışıyorlar.
      Şöyle birşey diyelim 2000’lerin hacimli F1 makineleri çok iyi olmasına rağmen lastikleri bugün ki kadar iyi değildi özellikle 2005-06 dönemi kıyaslanamaz bile. Düşünün rekorların birçoğu da bu dönemde geldi bu derece gelişmiş hamurlu slick lastikler olsaydı kim bilir neler olurdu.
      İvmelenme ile ilgili kastettiğim şey ise çoğunlukla üst süratlerde özellikle tırmanma içeren dar viraj çıkışlarında bu araçlar çok daha iyi olabilir ancak özellikle 200-250 üzeri ivmelenmeyi sağlayan şey hacimdir silindir sayısıdır.
      V12 li McL F1’in o hızları göstermesinin nedeni buydu V8 ferrari’lerin 300 ün üzerinde tıkanmasının nedeni de bu.. v12 supercar’ların electronic lock ve setup bağımsız konuda nispeten 360 lara rahat ulaşmasının nedeni de bu. F1’de ki mevcut top speed erişimi tamamen başka konu.
      Bir 5Lt+ V12’e 330 üzerinde yaklaşabilmek için ancak bir V8’i yüksek barla çift turbolaman lazım. Veyron’un nispeten yaptığı şey de buydu zaten ağır, kalas, ucuz yüksek hacimli bir motor nispeten dayanacak çok yüksek psi basmayan 4 turbocharge… Onu geçen çok daha küçük spec. ölçekleriyle çok daha forged yani kırılgan yönüyle ancak yapabildi. Şöyle bitirelim 7.2 lt lik bir GM V8’ini sc yükleyip olabildiğince forged toplayıp yakıta nitrojen basarsanız ancak çok güzel 340-350 üzeri hızlanma alabiliyorsunuz yapmak pek mümkün değil kırılır elinde kalır tabi de aynı ölçeği bir tipo V12 ‘e yapsanız 410 ları aşması içten bile değil.

      • şey hacimdir silindir sayısıdır.
       arkasına şunu eklemek lazım ers’nin burada tekil bir sabit sonucu yok elinizde ki şarj kapasitesi belli ya bunu pistin belirli noktalarında daha fazla kullanacaksınız yada genele dağıtacaksınız.
       İşte test ve maksat yönüyle Regera da böyle bir problem olmadığı için deli gibi hızlanmaya devam ediyor 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]