Ariel’in yasaklı yarış teknolojisi ile çözdüğü süper otomobil sorunu

1

Ariel yarış dünyasının yasaklanmış teknolojilerinden ilham almış gibi görünüyor. 1960’ların Texan yarış araçları ve 1970’lerin yasaklanan F1 aracı Brabham’dan ilham alan Ariel fanlar sayesinde yere yapışan bir araç üzerinde çalışıyor.

Aracı yere bastırmak için kanat kullanmak yerine zemine iki kanat yerleştiren Ariel ekibi bu şekilde kanatlardan kurtulmayı başarmış. Geleneksel kanatlar ciddi miktarda sürüklenme etkisine sahip ve sadece yüksek hızda çalışıyorken, Ariel’in fanları herhangi bir sürüklenme etkisine sahip değil ve araç duruyor olsa bile işe yarıyor.

aero-p22

İki küçük, hafif ve yüksek hızlı fana sahip olan Atom test aracı alt kısımda ek bir taban ve lastik etekler barındırıyor. Aynı zamanda bağımsız bir batarya paketine de sahip.

Ve bu sadece bir eğlence değil, sistem gerçekten işe yarıyor gibi görünüyor ve Ariel araçlarında kullandığı kanatlara göre üç kat daha fazla yere basma gördüğünü iddia ediyor:

Simon Saunders: “Sistem açıldığında aracın yere yaklaştığı görülüyor, bunun işe yaradığını görüyorsunuz. Şu an kanatlara göre üç kat daha fazla yere basma üretiyoruz, ancak bu gerçekten ilk adım ve çok erken aşamadayız. Bunu üretime dönüştürmek büyük ve karmaşık bir proje ve üzerinde çok uzun süre çalışmalıyız.”

Sistemin çalışabilmesi için aracın altını tamamen izole etmeleri gerekmiş. Üzerindeki NO STEP (basmayın) yazısı da uçak panellerinde görmeye alışık olduğumuz bir şey. Etkileyici!

aero-p12

Araç şimdilik Ariel Atom üzerine geliştiriliyor, ancak Ariel’in şimdilik bunlardan satma planı yok. Sistemin yoldaki taşlarla nasıl başa çıkacağı merak konusu.

Ancak böyle bir teknolojinin, 40 yıldır yarışlardan uzak bırakılmış fikrin halen uygulanıyor olması harika. Harika, çünkü spor otomobillerin en temel sorunlarından birisini çözüyor; daha fazla hız istiyorsanız, daha fazla yere basmaya ihtiyacınız vardır, ancak daha fazla yere basmayı elde ettiğiniz büyük kanatlar ve spoiler’lar büyük bir sürüklenme yaratır ve bu da hızını düşürür. Geleneksel kanatlar her zaman tutunma ve azami hız arasında bir denge kurulmasını gerektirir. Bu yüzden pist için hazırlanan McLaren P1 GTR düzlükte, üzerine temellendiği yol otomobiline göre daha yavaş. P1 GTR’ın P1’den daha hızlı olduğu tek yer virajlar.

4acb4a57c9c3ec65070c2bdf9d71344c

Ancak fan sistemi her hızda çalışıyor ve size çok az sürüklenmeye mal oluyor. Bu sistem eski Texan takımı Chapparal tarafından uygulandığında olay yaratmıştı ve Gordon Murray aynı sistemi 1978 Brabham Fan Car’da da kullandı ve araç ilk ve tek yarışını kazandıktan sonra yasaklandı.

Ariel’in yöneticisi bu iki aracı ilham aldıklarını söyledi: “Çekiş ve hızlanmanın önemli olduğu dönemdeyiz ve şu an mekanik tutunma ile sınırlandırılmışız. Şu an bunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Hedeflerimizden birisi kanatlara olan ihtiyacı azaltmak veya kaldırmak. Geçmişte 1970 Chapparral 2J’den ve Gordon Murray’ın 1978’deki Brabham BT46B’si gibi biz de bu tasarımdan ilham alıyoruz. Atom test aracı hali hazırda ‘elektrikli süpürge’ lakabını almış durumda ve umarım bu iki aracın geleneğini sürdürebilir.”

Belki gelecekte pazarda fanlı araçların dönüşünü görebiliriz. Sistem dev bir arka kanattan daha temiz görünüyor.