Bir yol aracına müthiş mühendislik harikası bir F1 motoru takmak harika olurdu, ancak bunu yapmak pek mümkün görünmüyor.

Yol araçlarında F1’den alınmış motorlar görmüştük, çok nadir olarak E60 BMW M5 ve Porsche Carrera GT’de bu tür şeyler görülmüştü. Ancak herhangi motor sporu motoru gibi yola çıkabilmesi için ciddi değişiklikler yapılması gerekir.

Bugün F1 araçlarının içinde çok sıkı paketlenmiş motorlar bulunuyor, işte bu motorları aracınıza takamamanız için beş sebep:

Çalıştırmalarının zor olmasıyla ünlüler

Formula 1 motorları içten yanma teknolojisinin sınırlarını zorlamak için tasarlanırlar ve çok küçük tolerans sınırları ile çalışırlar. Bir F1 motorunu çalıştırmadan önce motorun ısıtılması gerekir, bir F1 motorunu soğukken asla çalıştıramazsınız! Harici su ve yağ pompası ile motorun iç kısımlarına 80 derece civarıdaki sıvılar gönderilir.

F1 motorları 60 derecenin altına düştüğünde pistonlar çoktan sıkışmış demektir. Çalıştırmak için ayrıca büyük bir matkap gibi görünen harici marş motoru gerekir. Bir Ocak sabahı arabanıza atlayıp kontağı çeviremezsiniz.

Ucuz değiller

İster inanın ister inanmayın, ortalama bir F1 güç ünitesi takıma 7.7 milyon dolara mal olur. Kimse böyle bir paraya kıyıp aracına bu motoru yerleştirmeyecektir. Bu masraf minik toleranslarla üretim yapılabilmesi ve pahalı malzemelerin kullanılması için gereklidir.

15000 devire kadar çıkabilen motorlarda valfler nitrojen gazıyla çalışan pnömatik iticiler ile yukarı çekilirler. Bu da motorun maliyetinin devasa olmasının arkasındaki sebeplerden biridir.

Soğutma

Lewis Hamilton’ın 1.6 litre V6’sını aracınıza takacak olursanız soğutma sistemini de hesaplamalısınız. Çoğu yol aracının önünde bulunan radyatörler F1 güç ünitesini soğutmak için çok küçüktür.

Bu yüzden F1 araçlarındaki radyatörler açılı yerleştirilir. Bu sistem çok az yer kaplayarak aracın rüzgar direncini düşürür.

Çok özel bir tasarım uygulamadığınız sürece bir F1 motorunu aracınızda soğutabilmenize imkan yoktur.

Malum, yakıt giderleri…

Kurallar Formula 1 aracının saatte 100 litreden daha fazla yakıt tüketememesini sağlıyor. Yani yarış hızında yarım saatlik gezinti 50 litre yakıt harcanması demek! Bir F1 aracında 225 litre kadar benzin bulunduğu düşünüldüğünde hayatınızı benzinliklerde geçirmeniz olası.

Çoğu Formula 1 takımı günlük kullandığımız benzine çok yakın bir yakıt kullanmak zorundadır, ancak küçük modifikasyonlar yapılabilir. Her yarış sonrasında motor yağı 15 farklı tür metal içerip içermediği için kontrol edilir ve bu şekilde aşınma hesaplanır. Bu veri yakıt tedarikçisine verilerek sürtünme azaltıcı katkılarda değişiklik yapılması istenir.

Yani aracınıza bir F1 motoru takacak olursanız, bir de kimya mühendisi tutun ki size ihtiyacınız olan yakıtı hazırlasın…

Ömürleri miniminnacıktır

Formula 1 motorları yüksek titreşimlerle ve basınçlarla çalışır. Sınırlanmamış bir F1 motoru 20000 devire çıkabilir ve bu da pistonların saniyede 300 kez aşağı-yukarı hareketi anlamına gelir. Bu çılgın hareket boyunca pistonlar yer çekiminin 10600 katı güce maruz kalırlar.

Bir silindir içindeki basınç her saniye 1500 psi civarına ulaşır. Bu da motorların tamamen soyulup yeniden yapılmadan önce sadece 1000 kilometre kadar dayanabilmeleri anlamına gelir.

Yeni nesil F1 motorları çok daha dayanıklı, tam 4000 kilometre dayanabiliyorlar! Yılda 10 kez motor yapmayı göze alıyor musunuz?

Motor konumu, vites kutusu, lastikler ve süspansiyona hiç girmedik. Bunu yapmak ciddi bir mühendislik ister ve bir F1 motorunu yol aracınıza takamayacağınızın açık bir göstergesidir.

Ferdinand Porsche şöyle der: “Mükemmel bir yarış aracı finiş çizgisini birinci sırada geçtikten sonra parçalarına ayrılarak dağılandır.”

Unutmadan, F1 motorları asla satılık değildir. Müşteri takımları motorları kiralarlar ve asla tam sahibi olamazlar. Üreticiler motor teknolojilerini rakiplerine kaptırmamak için işi bittiğinde motorları geri alırlar.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]