Ruzya’nın Vyborg şehrinde doğan bu mavi gözlü, keskin bakışlı çocuk ileride bir maceranın ana aktörü olacağını en başından bu yana göstermeye başlar. Çevresindeki olayları inceleyişi, haklının yanında, haksızın karşısında olması ile ünlenen Vitali, büyük savaşçı olan abisi Vasili’nin yolundan gidecektir.

Adeta bir Robin Hood gibi çevresini idare etmeye ve yönlendirmeye çalışan Vitali, babası tarafından dizginlenmesi umuduyla yarışlara sokulur. Buz yarışlarını kazanan, Lada serilerinde coşan ve Avrupa Formula Renault serilerinde “ben de varım!” diyen Vitali, Sauber ve Renault takımları arasında seçim yaparken stratejik davranır ve parlayan yıldız Red Bull’a motor veren Renault’yu seçer. Bu seçim kendisini başarıya daha da yaklaştıracaktır. Eğitimli adam farkı işte…

oksana-petrov-black-germany

Renault’da kendisine yardımcı olması için babasının yakından tanıdığı(!) bir arkadaşı olan Oksana apla ile anlaşır. Oksana’nın babasını ve kendisini biraz fazlaca tanıdığını fark eden Vitali, arada aydınlanır gibi olsa da, bu düşünceleri bilinç altında daha sonra kullanmak için biriktirmeyi tercih eder.

ar-357321879

Vitali, tarihi sebepler ile Almanlar ile takılmak istemeyen takım arkadaşı Kubica ile iyi ilişkiler kurar. İşi mektebinde öğrenmiş ve yarışlar kazanmış olan Kubica, ne biliyorsa Vitali’ye anlatır, Vitali de ağzı açık dinler.

Sezon sonunda Oksana apla tarafından en önemli yarışına çıkacağı kendisine bildirilir. Vitali, ne alaka diye düşünürken, Oksana apla anlatmaya başlar; Red Bull Racing kendisinden son yarışta şampiyonluk yolundaki rakipleri olan Fernando Alonso ve Mark Webber’i(!) durdurmasını istemektedir. Karşılığında Renault ile bir yıllık daha kontrat, bol Votka-Red Bull ve epey para alacaktır. Vitali’nin planları da böyle bir hareket ile Red Bull’a sızmaktır ki, “Webber ne alaka lan?” diye bile düşünmeden teklifi kabul eder.

fdsfdsds

Yarıştan önce işkillenen Alonso gelir ve Vitali’ye bir-iki laf edip gider. Vitali’nin gözleri parlamıştır, eli ayağı titremektedir. Vitali’yi ilk kez öyle gören Oksana (‘Bana artık abla deme canım‘) neler olduğunu sorar. Vitali’nin dudaklarından şu sözler dökülür: “Yolumdan çekilmezsen dedi… o şişeyi dedi… sana dedi… nah böyle dedi… Vay be. Koskoca Fernando Alonso böyle bir adam mıydı?

Vitali artık moda girmiştir ve Alonso’ya cevabını pist üzerinde verecektir. Ferrari pit duvarı Webber zokasını yutup Alonso’yu pite alınca ikisi de Vitali’nin arkasına düşer. Şimdi sıra Vitali’nin özel yeteneklerine gelmiştir, kendi adına tescilli Vyborg Roketi denilen sürüş stiline geçer ve Alonso’yu 40 tur boyunca arkasında tutar.

maxresdefault

Alonso ise yarıştan sonra aracın içinden el kol hareketleri yapsa da, olan olmuştur ve Vitali, Alonso’ya kapağı koymuştur.

alonso-53

Alonso hemen ardından özür dilemek için, olanları kimseye anlatmaması için yalvarmaya gelir, ancak Vitali “Senin gibi bir eğitimsizi kime anlatayım ki, ölene kadar yalnız kal!” diyerek yerin dibine sokar.

vitaly-petrov-and-robert-kubica

Alonso şampiyonluğu kaybettiğine mi, edebiyatlarıyla ünlü Ruzya’nın pilotundan eğitim ayarı yediğine mi üzüleceğine karar vermek üzere oradan uzaklaşır. Vitali’nin takım arkadaşı Kubica da şaşırmıştır: “Ne dedin la adama? Bir anda söndü gitti koca boğa?

petrov-airborne-malaysia

Vitali görevini tamamladığı için ödüllerini alır, Renault anlaşması uzatılır. Ancak bir sonraki sezon Vitali için zor başlayacaktır. İlk yarışta podyum yapsa da, bir sonraki yarışta farklı bir Vyborg Roketi stili denemesi yaparken havalanır ve haliyle geri düşer.

untitled-1Vitali daha iyi bir stil bulma sevdası ve performans arayışı ile sezonun geri kalanında da saçma araçla uğraşıp Schumacher’le kazalar yapmaya başlayınca, takım arkadaşını yeniyor olsa bile bir telefonla takımdan gönderildiğini öğrenir.

Üstelik artık Oksana da kendisini terk etmiş ve başkasına kaçmıştır. Babasını arar, Oksana’nın kaçtığını ve takımdan da kovulduğunu söyler.

Babası dert etmemesini, kendisine yeni bir hatun bulabileceğini söyler. Parası bittiğinden dolayı, takımdan kovulma olayından hiç bahsetmez. Vitali de durumu anlar ve kıyıda köşede biriktirdikleri ve Oksana’nın giderken almayı unuttuğu mücevher kutusundaki ıvır zıvırı satarak Caterham takımına geçer.

petrov-still-waiting-on-caterham

Caterham’da işler hiç de iç açıcı değildir. Bir yıl önce podyum gören, sürekli puan alan Vitali, artık Red Bull desteğine de sahip değildir ve 11. sıradan ileriye bir türlü gidemez. Red Bull’un yine bir şikeye ihtiyacı olur diye umutlanarak sezon sonuna kadar elinden geleni yapan Vitali’nin bu hayalleri de gerçekleşmez.

vitaly_petrov_2008_tm400

Bir gün faturaları ödemek için banka hesabına giren Vitali, mayışların yatmadığını görerek irkilir. Tekrar basar, yeniler, çıkıp bir daha girer, bankayı arar ama nafile. Caterham artık kendisini istememektedir ve sigortasını bile durdurmuştur.

book_015Vitali son adımını atmış ve artık uçurumun kenarına gelmiştir.

Ancak o sırada Mercedes’in DTM’de yetenekli bir pilot aradığını duyar ve hemen adını yazdırır ve 3 yıllık F1 deneyimi olduğunu da söyler.

Mercedes’in insan kaynaklarındaki Pınar hanım F1 deneyimini ve kupalarını görünce etkilenir ve Ruz hatunun birine kaptırdığı sevgilisine nispet olsun diye Vitali’yi en iyi maaştan DTM’de işe alır.

gttretret

– son –

1 YORUM

  1. 😀
    hoş olmuş.
    Büyük trenciyi yerinden eden tipsiz rus trenci arkadaş… Katar işini de Yarnoya göre çok başka bir boyuta taşımış adam gayet kısa bir trencilik ama şampiyonluğun kaderini belirlemiş adam 🙂 Makinistliği ile bir büyük! şampiyonu madara etmiş o dönemde taze rus pazarından ödülünü almıştı. Sonradan rus gazprom’u bir yere kadar yetti tabi.

    Yeni block ülkelerin idare ederin üzerinde adam çıkarabildiğine örnek olduğu kadarıyla da düzlükten, büyüklükten, kastan başka bir şeyden anlamayan Rus’ların yeni yetme düzeni ile pistlere upgrade olabildiğinin örneklini teşkil ediyordu. O yıllarda da sonrasında da hep demiştim temeli sağlam bir ülkenin sadece 10 yılda global seviyeye entegre olabileceğinin örnekliğiydi o tip rus’lar.. Diğer kesimi tabi halen beyaz! supercar’lara piniyor.
    🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]