Rüzgar gibi geçti: Mark İlkKaybeden

4

Filmola 1, F1 kişisi kariyerlerinden veya fotoğraflarından türetilen eğlenceli senaryoların yazıldığı ve eğlence amacı güden içerikleri barındırır. Burada zaman-mekân-imkân sınırı yoktur, bazıları gerçek hikayelere dayansa da, karakterlerin kendi hareketlerine ışık tutsa da, tekerleklerinin yere basmasına gerek yoktur.

Avustralyalı Mark abimiz, gençliğinde pizza dağıtıcısı olarak çalışırken 30 dakikada teslim edebilmek namına otomobil ve motosiklet yarıştırmayı keşfetmiş, yerli serilerde ilk andan itibaren roketleyince yarışsın da bizden uzak dursun denerek apar topar İngiltere’ye itelenmiştir.

İngiltere’nin de suyunu çıkaran Mark abi, Formula 3’te kazanamadığı zamanlar kaza yapmayı öğrenince ipin ucunu kaçırır. Mark abinin bu hırsını gören Mercedes, “ne kadar potansiyelli bir erkek” diyerek kendisini GT takımına katar.

Mark abi Mercedes’in GT araçlarının hatasını bulmakta gecikmez ve Le Mans 24 saat yarışında düz yolda takla atarak bunu cümle âleme ispatlar. Bu kaza onun ilk uçuş denemesi tecrübesi olacaktır.

Untitled-1

Mark abi bu başarısıyla kazak takımının şarapçı patronu Briatore ağanın dikkatini çeker ve takımına yedek pilot yapar. Yetenekli çaylağımız bir yandan F1 testlerini yürütürken, diğer yandan da F3000’de uçuş denemelerini sürdürmektedir.

Sezon sonunda tırsan Briatore ağa, Mark abimizi takımdan göndereyim derken Minardi’ye kaptırıp iyice başına bela eder. Mark abi bu arada Briatore’yi menajeri bile yapmıştır ki ağa imzayı ne ara attığını bile hatırlamamaktadır.

İlk Formula 1 yarışına kendi ülkesinde çıkacak olan Mark abi öyle bir gaza gelmiştir ki bozuk diferansiyeli ve çalışmayan çekiş kontrol sistemine rağmen beşinci bitirir ve takımının 3 yıllık puan hasretine derman olur.

Mark abi Minardi’deki ilk sezonunda kaza yapmamayı öğrenmiş ancak bu kez de başkaları gelip ona çarpmaya başlamıştır. Bir sonraki sezon Jaguar’ın yeşilliklerine davet edilen Mark abi bu fırsatı kaçırmaz ancak sezonu da istediği gibi gitmez. Aracı zırt pırt bozulan Mark abi sıralama turlarında kazandığı sıraları kaybettiğine yanmaktadır.

cec472e445ee363a4e6b45053368deaa2005’te Williams’a geçen abimiz ikinci pilotluğun tadına bakmaya başlamıştır. Monako yarışında önde olmasına rağmen takım arkadaşı Heidfeld’den geç pite alınınca sırasını kaptırmıştır ve sinirle garaja gelip “yapacağınız işi skeyim, biz neciyiz lan burada!” diye dalacakken, sakattır yazıktır deyip vazgeçer.

2006 sonunda Williams ile kontrat uzatmak için görüşen Mark abi, takımın maaş olarak asgari ücret önermesine önce inanamaz, Briatore ağa’nın “Sktiret olm sana takım mı yok la!” sözleriyle kendine gelir.

Briatore ağa, açıkta kalan Mark abiyi takımına almamak için türlü fikirler düşünür, en son da Renault motoru verme vaadiyle yeni kurulan meşrubat takımına kilitler.

Mark abinin arabayı kemirip bozma huyuna bir de kelaj abinin dayanıksız tasarımları eklenince, sezonu arızalar içinde geçer. Eline geçen tek kazanma şansını ise Japonya’da yağmurda çaylak takımın daha çaylak pilotu arkadan gömünce kaybeder. Bu fırsatta da kazanamayan Mark abinin adı tarihin en şanssız pilotuna çıkmıştır.

2009’da anlaşması olmayan Mark abi, yüzünden gülümsemesini eksik etmeyerek takım patronunun gözlerinin içine bakmaktadır. Alonso’yu isteyen meşrubatçı takımı, karşılığında gazoz muamelesi görünce tekrar Mark abiye yönelir.

2009 Almanya yarışında içindeki tazmanya canavarını keşfeden Mark abi ilk zaferini kazanır ve bunu kaskın içinde küfürlerle karışık bilumum garip ses çıkarmak suretiyle kutlar. Bu arada anlaşması da uzatılır ancak hırs yapsın diye Mark abiye söylenmez.

formula-vettel-webber-3435003-o

2010’a roket gibi girip 5 pol 4 zaferle başlayan Mark abi, yeni yetme genco pilot üzülmesin diye gerilere itilmek istenir. İngiltere yarışından önce yeni kanadı gözü önünde sökülüp genconun aracına takılınca dellenir ve gaz pedalını döşemeye gömmek suretiyle yarışı kazanır, telsizden de “nabeeeer!” diyerek kapağı koyar. Avrupa yarışında alternatif geçiş denemesi ararken direksiyon üzerinde bilmediği bir tuşa basmayı deneyince Red Bull kanatlanır ve bir kaç artistik takladan sonra piste geri düşer.

2011’de sezonu KERS’in hangi şekillerde bozulacağını test etmekle geçen Mark abi, son yarışta ikinci giderken, şampiyona üçüncülüğünü Alonso’ya kaptıracağı ortaya çıkınca takım hemen önündeki takım arkadaşı genconun vites kutusunu birkaç turluğuna bozar ve Mark abinin kazanmasına izin verir. Mark abi galibiyet hediye edilirken bile ezik yerine konmanın tadına varmış ve inceden kafayı sıyırmaya başlamıştır.

x_redb_webb_inte_2011

Sonraki sezonları bir gün KERS, öbür gün kanat, sonraki gün fren, her gün debriyaj arızası test etmekle geçen Mark abi, 2013 Malezya yarışında genconun götlük yapmasıyla yarışı kaybedince, yumruk yaptığı elini tam genconun suratına monte edecekken babasının “evladım çocuklara vurma” sözünü hatırlar ve insafa gelir. Sezon sonunda da kaskını bile çıkarıp atarak bırakır ki kendinden sonra gelen diğer Avustralyalı 32 diş genconun façasını bozacaktır.

Mark abi, 9 zafere karşılık 42 (kırk iki!) podyum ile ikinci pilotluğu iliklerine kadar hissettiği Formula 1’den ayrılır, tekrar takla atmamayı umarak Le Mans yarışlarına geri döner.

4 Yorum

   • Webber bazı konularda daha iyiydi, Vettel aracın bazı konfigürasyonlarında görece çok hızlıydı.

    Webber’i aşağıya iten de tonla konu oldu, istikrarsızlığı, Vettel’in Marko baskısıyla açıkça kayırılması, 10-15 kg kadar ağır olmasından dolayı kaybettiği 0.3 saniye… (ki aralarındaki fark çoğu zaman o kadardı.) Mesela Vettel’in önünde başladığı hemen her yarışta ilk birkaç tur (Vettel’e geçilene kadar) KERS’i çalışmıyordu ne hikmetse 😀 O zamanlar KERS’te çift yönlü telemetri serbestti. Anladın sen onu.

    Vettel yetenek, hızlı. Webber ise tecrübe dolu bir adam. Özeti bu. Newey kitabında, Webber emekli olduktan sonra Red Bull’da güncellemeleri değerlendirememeye başladık, Webber iyi mi kötü mü hemen söyleyebiliyordu diyor. Adam yılların test pilotu tabi, işin ustasıydı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]