İtalya’nın çizmesinin topuğundaki bir kasabada ‘Trulli’ adı verilen yuvarlak çatılı evlerden birinde dünyaya gelen Liuzzi reyiz annesinin başından savmak amaçlı kartinge yazdırması sonucunda İtalya şampiyonu olunca işler ciddiye biner.

Çocuklarının geri zekâlı olduğunu düşünmeye başlamışken gelen bu şampiyonluk ailenin yeniden heveslenmesine ve oğullarını dünya şampiyonasına götürmelerine sebep olur. Liuzzi reyiz 2001’de karting dünya şampiyonu olurken, sıkıntıdan birkaç karting yarışı yapmak için dünya şampiyonasına geri yazılan Michael Schumacher’i kendi evinde geçip kazanınca önce nefret, sonra sempati toplar.

Karting başarısı sonucu F3’e geçen Liuzzi reyize burası da yetmeyince Red Bull ile anlaşır ve Formula 3000’e geçer. Red Bull Liuzzi abiyi yetenekli bulmayınca sepetler. Başka takıma geçen Liuzzi abi o sinirle 10 yarıştan 7’sini kazanır ve kendisini gönderen Helmut Marko’ya kapağı koyar.

Dietrich ağa kendi pilotlarını başka takımda şampiyon olurken görünce Marko paşayı yanına çağırır ve Red Bull içe içe fırçalar. Marko paşa mecbur kalır ve Liuzzi’yi Red Bull F1 takımına alır. Liuzzi Red Bull’a geçince eski arkadaşı Klien ile ev tutarlar ve Red Bull’a beraber gider gelirler. Red Bull F1 takımında dönüşümlü sürecekleri söylenmiştir ve ikisi de bunu sorun etmez. Red Bull, boş kutuları satıp para kazanınca Minardi’yi satın alır ve Marko paşa fırıldak çevirerek İtalyan pilotunu “seni tam sezonluk yarışmaya terfi ettiriyoruz” diye Toro Rosso’ya iteler. Liuzzi reyiz Marko’ya inat olsun diye tın tın sürer ama hızlıymış gibi görünür. İktidarsız demesinler diye de her sezon birer kez puan alır ve kenara çekilir. Yaptığı fark edilince bu kez doğrudan Dietrich ağa tarafından takımdan aforoz edilince açıkta kalır.

ypry9pw

A1 GP serisinde kafasına göre takılırken, Hungaroring’de kafayı kıran Felipe beybi’nin yerine Ferrari’ye geçme hayalleri kurar. Luca’nın batırması sebebiyle yerine çağrılan Fisichella’nın yerine Force India’ya geçer. Sezonu kel kör tamamlayan Liuzzi reyizin kontratı bir sezon daha uzatılır, ama son yarışta Schumacher’in tepesine çıkınca, yasak elmayı yediği gerekçesiyle oradan da sepetlenir.

d11ita1545

Liuzzi reyiz bu kez harbiden koltuksuz kalmıştır, kıyıda köşede biriktirip altın hesabına yatırdığı paralarını çekerek karbon fibere yatırır ve bu sayede HRT’ye gider. Ancak takıma yatırdığı paraların hepsini İtalya yarışındaki Strike’ı sonrasında kaybedince sezon sonunda oradan da sepetlenir.

Liuzzi reyiz bunun üzerine kendisini dağa taşa vurur. Gitmediği, yarışmadığı seri kalmaz. Sadece 5 yılda V8 Supercars, Superstars, Le Mans, Super GT, Super Formula, Formula E, Stock Car Brasil ve GT Asia serilerinde yarışınca gazını ancak alabilen Liuzzi reyiz, sonunda İsviçre’ye yerleşir ve internetten yarışmadığı serilere bakmaya devam eder.

16789118763_484ef05bb5_b

Liuzzi reyiz en son eski ev arkadaşı Klien ile Colin Kolles’in LMP1 aracını sürerken görülmüş. Formula E’nin önümüzdeki sezon için hazırladığı Roborace araçlarını da sürmek isteyen Liuzzi reyizin, araçların tam otonom olacağı için ne yazık ki bu hedefini gerçekleştiremeyeceğine ikna edilmesi zaman alır.

– son –

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]