Zamanının pilot yetiştirme atölyesi Formula 3000’de fırtına gibi esen Luca abi “Yarışların süper İtalyan’ı” olarak Formula 1’e girdiğinde 22 yaşındadır.

Imola’da neredeyse puan alacakken alamaz ve 7. bitirir. Luca abinin bu sonucun Formula 1 kariyerindeki en yüksek olanı olduğunu bilmesi elbette imkansızdır.

Bir sonraki sezon Benetton’a geçme hayalleri ile takımından ayrılan Luca abi, yancısı Alboreto ile birlikte test pilotu olarak takıma katılır, ancak takım Michael Schumacher’in takım arkadaşı olarak kendisi yerine başkasını seçince koşa koşa eski takımına gider. Ancak ne görsün; kapı duvar! Takım kapanmış, Minardi ile birleşmiş. Son parasıyla otogara gider ve Faenza’ya giden otobüse atlar. Ancak uçakla giden Alboreto Minardi kontratını kapar ve bizim Luca abi açıkta kalır. Cebinde dönüş parası olmadığını öğrenen Minardi yönetimi “takımın sadakası olsun” diyerek Luca abi’yi test pilotu olarak seçerler.

Alboreto sezonun sonunda emekli olup köyüne dönünce Minardi test pilotlarına yaklaşır ve yarışmak isteyip istemediğini sorar. Luca abi duyduklarına önce inanamaz ama sonra inanır. Luca abi test pilotu olduğu zamanlarda biriktirdiği tüm parasını Minardi’ye verir ve yarışmaya başlar.

fbadcacd2fe61cb6c2a2b5d4d3a65dc3

Ancak sezon onun için pek iyi geçmeyecektir. Kerblerden hız kazanmaya çalışırken takla atmanın şifresini bulan Luca abi haliyle sezon boyunca puan kazanamaz. Ancak bu buluşu ileride işine yarayacaktır. Takım arkadaşının yanına gelen Deli Pedro Lamy son yarışta yanlışlıkla puan alınca adamdan sayılır ve Luca abi hemen sepetlenir.

luca_badoer__argentine_1996__by_f1_history-d5pt10f

Diğer İtalyan takımı Forti’ye geçen Luca abi memleketinin namını yürütmek için fazla zorlayınca takla atarak arabayı perte çıkarır. Yangın tehlikesine rağmen bir insan evladı pist görevlisi bile yardıma gelmeyince “Ulan sokaktaki karınca kadar değerimiz yok la! Sonra Senna niye öldü… Pehhh!” diyerek kendisi çıkar.

Ancak Luca abi aracının perte çıkmasının takım için ne demek olduğunu anlayamaz. Maddi sıkıntılar çeken takım karbon fiberi bitince kepenkleri kapatır ve Luca abi tatile erken girmek zorunda kalır. Anlayacağınız İtalya’nın süper kahraman pilotu yine işsizdir.

Formula 1 için parası kalmayan Luca abi GT serisine geçer. Formula 1’de dominasyona hazırlanan Ferrari, aracını taş gibi yapmak istemektedir ve bunu test edebilecek yegane pilotu bulmuştur. Yaptığı istemsiz driftler ve tehlikeli hareketlerle Ferrari’nin dikkatini çeker ve takıma test pilotu olarak alınır. Ne de olsa Pastor Maldonado o zaman henüz çok küçüktür.

Ferrari, Luca abinin aracı yarışıyormuş gibi yaparken çarpması ve bu yüzden de biraz yarışmayı da öğrenmesi gerektiğini fark edince parası neyse verir, Minardi’ye yazdırır.

Yarışmaya geri dönen Luca abi o sevinçle acayip gaza gelir ve sezonun ilk yarışında F3000 yıllarını hatırlayarak uçuşa geçer. Altındaki külüstür arabayla tam puan alacak pozisyona gelip yarış sonunu beklerken vites kutusu cortlayınca kenara çeker ve ağlamaya başlar!

Bir sonraki yarışı kazanmayı hedefleyen Luca abi testte acayip manevralar denerken kaza yapar ve uğurlu elini yaralar. Doktoru tüm yeteneğinin elinden akıp gittiğini ve artık geri gelmeyeceğini söyler. Luca abi yıkılır, ancak işten atılmamak için bunu kimseye söylemez.

Luca abi bu süreçte kaza yapma ve araç test etme yetisinin garip bir şekilde geliştiğini fark eder ve bunu fark eden Ferrari kendisiyle 10 yıllık sözleşmeyi bir kerede imzalamak ister. Luca abi önce yine inanamaz ama altta yazan parayı görünce heyecandan eli titreyerek zor bela imzalar.

Yıl 2009 olmuştur ve Luca abi Ferrari için teste, araç şovlarına devam etmektedir. Takımın as pilotu Felipe beybi kaza yapıp kafayı kırınca Ferrari pilot arayışına girer. Etrafta kimseyi bulamayınca arka bahçeden yıllardır gelen seslere dikkat ederler ve yıllardır kafasına göre turlayan Luca abiyi görürler. “Acaba mı la? Sen de benim düşündüğümü düşünüyor musun la? Sürsün yeter aga, maksat sponsor görünsün diye yarışıyoruz zaten, Bernie bize parayı peşin ödüyor.” diyerek Luca abiyi yarışlara geri döndürürler.

bado_ferr_vale_2009-22

Haberi alınca önce Felipe beybi için üzülen, sonra kendisi için sevinen, ama en son “Lan elden yeteneğin akıp gittiğini de söylemedik, ne bok yiyecez lan yarışta? Lan, Yuji Ide bile benden iyi sürüyor lan!” diyerek endişe etmeye başlar. Elindeki ve sesindeki titremeyi heyecandan sanan Ferrari yönetimi Luca abiyi Ferrari aracına oturtuverir.

bado_ferr_vale_2009-941x529

Ancak Luca abiyi Formula 1’in (ona göre) karmaşık formatına hazırlamak kolay değildir ve önce 3 tekerlekle başlarlar. Zaten Felipe beybi’sini kaybettiği için üzgün olan Smedley abi bir de Luca abiyle uğraşmak zorunda kalır.

Dönüşünden sonraki ilk yarışında “Kaza yapmamam lazım, kaza yapmamam lazım, kaza yapmamam lazım…” şeklinde kendisine telkin vermekten telsizden mühendisini dinlemeyi unutan Luca abi telsizden fışkıran ağır küfürler eşliğinde kendisine gelir ve pite girer. “Lan o kadar da kötü değilmişim heralde galiba sanırsam!” diye düşünürken sporun çaylak kamikazesi Gurojan buna arkadan bi koyar, Luca abinin aklı uçar. O sırada eli yine hafif çizilir ve beyaz bir sıvı azıcık akar ve biter. Meğersem elinde yetenek veren sıvıdan biraz daha varmış, ancak bu çizik ile birlikte o da patates olunca Luca abi Yuji Ide’den Taki Inoue’liğe düşer.

Luca abinin yeteneği bir anda öylesine uçmuştur ki, sonuncu olduğu yarış bitiminde doğru yerde bile durmayı beceremez ve Sutil’i arkadan dürter. Sutil’in tercihlerindeki değişiklik bu döneme dayanır.

_46289361_badoer_crash766

Bir sonraki yarış ne yapacağını düşünen Luca abi hasta olduğunu sallar ve iğne ile yarışa çıkabileceğini, ancak kendisinden pek bir şey beklememeleri gerektiğini kıvırır ve Ferrari de yer. Ancak Luca abi sıralama turlarında kendisini bir an test yapıyor sanınca sol arka süspansiyon testi kafasıyla bariyerlere gömüverir.

bado_ferr_vale_2009-4

Ferrari Luca abiyi derhal sepetlemek ister, ancak Luca abi “Şu yarışı da yapayım, bakın görün nasıl uçacam kaçacam, pişman olmayacaksınız. Gözünüzü seveyim yapın bi kıyak daha!” diye ağlayınca takım sezon sonuna kadar anlaşmasını uzatır.

Luca abi yarışa sonuncu başlayacaktır ve yarış içinde yükselmeyi hayal eder. Ama Luca abi kendisini kandırmaktadır. Eldivenine önceki yarış akan beyaz sıvıyı yalamayı düşünür ama Ferrari kuru temizlemenin eldiveni yıkadığını fark eder ve yıkılır.

bado_ferr_bologna_2010

Ferrari yönetimi yaptığı hatayı anlamış ve artık yeterince eğlendiklerine karar vermiştir. Luca abiyi sepetleyip bando ve gösteri takımına itelerler. Luca abi kariyerinin bundan sonrasını spinler atarak, lastikler yakarak geçirir.

_57

Minichamps maket şirketinin kendisinden maketi için izin istemesi için aramasına duygulanan Luca abi ağlayarak bir şeyler söyler ve kariyerinin en iyi aracının yapılmasını ister. Bunun üzerine Luca abinin kariyerini inceleyen Minichamps ekibi yaptığı hatayı fark eder, ancak modeller çoktan üretilmiş olduğu için patronun “Olum bu adamın ismini yazarsak sksen satamayız bunları, üretimdeki ustalar bile ‘Luca yazacaksa ben çalışmam!’ dedi. Bulun bişiler de elimizde patlamasın bunlar!” emriyle alternatif bir çözüm bulurlar.

– son –

Lukhawbedyuar (Luca Badoer’e benzer okunur): Look how bad you are: Bak ne kadar kötüsün!

1 YORUM

  1. Adam bir Ferrari ile yarışıp sonuncu olan tek pilot. Ferrari’den bir başka rekor da bu adam sayesinde geldi. 2009 Spa’da Ferrari 1. ve sonuncu olarak F1 tarihinde 1. ve sonuncu olan tek takım oldu.

    Reklamın iyisi kötüsü olmaz! 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]