İtalya’nın üzüm bağları arasında, şarap kokuları içinde doğan Jarno abi, motorsporları meraklısı bir ana-babaya sahip olduğunu ve isminin Finlandiyalı bir motosiklet yarışçısından geldiğini öğrendiğinde oynadığı kurmalı oyuncak arabaya farklı gözle bakmaya başlar.

image120Daha sıpayken karting yarışlarına katılan, kazanmanın en kolay yolunun yarışa en önde başlamak olduğunu fark eden Jarno abi, sıralama turlarında gaz pedalının daha aşağıya nasıl indirilebileceğini keşfetmiş ve şampiyonluğu kimselere bırakmamıştır.

İlk kez bir Formula 1 otomobili ile karşılaştığında ise babasından sürekli kendisine de bir tane almasını ister, ağlar, bağırır, yapıştırıcı sürüp kendisini arabaya yapıştırır. Babası bir yandan çocuğunun motorsporları aşkından dolayı gurur duyarken, öte yandan da kariyerini planlamaktadır. Formula 3’te de pata küte şampiyon olan Jarno abi, Minardi ile anlaşır, sezonun ortasında da Prost’a geçiş yapar.

Ancak Prost takımında işler o kadar iyi gitmemektedir, öyle ki Jarno abi aracı ile zaferlere koşacağına bol bol aracının peşinden koşar…

https://www.youtube.com/watch?v=Z2Y4tBQm6gI

Sadece bir kez podyuma çıkıp, onda da ikinci olduktan sonra, “Yapacağınız arabaya sokayım!” diyerek ayrıldığı Prost’tan Jordan’a geçer ancak işler yine kötü gider. Epeydir kankası olan Renault’nun şarapçı patronunu memleketinden getirdiği şaraplarla sarhoş ederek anlaşma imzalatır.

Jarno abi orta direk araçları sürerek şampiyon olamayacağını düşünür, zaferlerin yolunun sıralamalarda üstlerde olmak olduğunu hatırlar ve tekrar basar gaza. Yarışta da geçilmemek için aracının arkasına barikat monte ettirir ve makinistlik yapmaya başlar.

trul_bria_rena_suzu_2002

Kazanmak için örümcek adam olmayı bile deneyen, olmayınca tepesi atan Jarno abi, Monako yarışını fark eder ve ‘fırsat bu fırsat, burada polde olursam beni kimse geçemez, ben de kazanırım‘ diyerek gaza abandıkça abanır ve polü kapar. Yarışta da geçilmeyince ilk galibiyetini kazanır ve podyumda ‘koyduk muuu!!!‘ pozları vererek kutlar.

monako_profil_6

Ancak Jarno abi için kabus en mutlu gününde başlayacaktır. Sezon başından bu yana takımın sevilen diğer pilotu Alonso’nun önünde yer alan Jarno abi, kazanınca da şarapçı patronu delirtmeyi başarmıştır ve aracı sezon boyunca sabote edilir.

trulli-bag_crop_north

Durumu çakozlayan Jarno abi ‘hemşeri kazığı haa?‘ diyerek Renault’dan ayrılır ve Caponların gözde takımı Toyota’ya geçer.

Toyota’da daha iyi günler geçirse de, podyumdan öteye gidemez. Saçını Renault’daki gibi Capon stili yapmayı dener, samuray gibi takılmayı dener, buda, yoga, sake, suşi ne varsa kursuna yazılır içer yapar ama bir türlü galibiyeti kazanamaz.

braziltrullisutilPodyum şampanyasından daha fazlasını isteyen Jarno abi iyice kafayı yer ve bir kaç kez başka pilotlarla da kavga edince artık mücadele etmekten daralıp kazanmaya çalışmaktan vazgeçer.

Bundan sonra dünyalığını yapmak için sürecek, çok sevdiği trencilik oyununu oynamaya devam edecek ve sadece alacağı paraya bakacaktır.

Parası iyi diye Lotus takımına geçen Jarno abi sonuncu da olsa maaş iyi diye sesini çıkarmaz, ama arada dayanamayıp sırf kapris olsun diye bir gün direksiyondan, öbür gün pedaldan, öbür gün de aynalardan şikayet eder.

Adı Caterham olan Lotus takımı 2012’de Jarno abiye önce gel, sonra gelme deyince ‘hepinizi bir kaşık şarapta boğarım lan!‘ diyerek patrona postayı koyar ve memleketine bağlarına geri döner.

trulli2

Bir süre ‘üzüm var, yen mi yiğenim?‘ kafasında dolaşan Jarno abi baktı üzümleri satamıyor, başka çareler aramaya başlar. Meşhur bektaşi fıkrasını duyunca bağdaki tüm üzümlerini toplayıp fıçılara basar.

11jarnotrullipoderecastorani

Jarno abi Formula 1’de olmasa da, şarap işinde yolunu bulur, öyle satışlar yapar ki meşhur ‘yarra yering‘ şaraplarını bile geride bırakmayı başarır.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]