Iceman: Hızlı turların soğuk adamı

2

Finlandiya’nın o kadar da soğuk olmayan kenti Espoo’da doğan Kimi abi, büyüdükçe giderek soğuklaşmaya başlayınca, babası tarafından ısınsın diye kartinge yazdırılır. Genelde uykudan gözünü açmakta zorlanan oğlunu kupaları kaldırırken gözleri fal taşı gibi açık olarak gören babası doğru yolda olduğunu anlar ve hemen Monako’daki karting yarışlarında yer ayırtır.

Monako’daki ilk yarışında gelecekteki bahtsızlıklarından ilkini yaşayan Kimi’nin direksiyonu kırılıp yerinden çıkar. Kimi direksiyonu yerine bir şekilde oturtmayı başarır ve bu esnada ağzından “Dünyanın sonu değil” sözü ilk kez çıkar. Ne yazık ki bu, son olmayacaktır. Direksiyonu aracın üzerinde tutmaya çalışırken bir yandan yarışmaya da çalışan Kimi, aracı hazırlayan mekanikerine öylesine kızmıştır ki, ana düzlükte mekanikerinin önünden geçerken direksiyonu çıkarıp sallayarak pit duvarına tarihteki ilk ayarını da verir.

image5-img-1024-medium

Monako’daki bir sonraki yarışı daha da ilginç geçecektir. Yarışın başlarındaki bir çarpma sonucunda koruma çitlerinin yanlış tarafına düşen Kimi, “o da yol, bu da yol” diyerek bir süre pistin dışından sürmeye devam eder. Mekanikeri Kimi’yi ortalarda göremeyince yarış dışı kaldığını düşünür, ancak Espoo’lu Kimi pes etmeyecektir. Yol bitince, aracını kaldırıp tekrar piste koyarak yarışa devam edip yarış grubuna yetişen Kimi, rakiplerini geçe geçe yükselir ve üçüncü bitirir. Bu manevrayı kariyerinin ilerleyen dönemlerinde de yapacaktır, ancak aynı şekilde başarılı olamayacaktır.

Başarılı karting günleri zamanının ünlü takımı Manor’un (!) dikkatini çeker ve ekibin Formula Renault 2000 takımına katılır. İki sene üst üste şampiyon olan Kimi abi 21 yaşına yeni basmıştır ki, Formula 1’in amcalarından Peter Sauber’in dikkatini çeker. “Gel evladım seni Mugello’da F1 testine çıkarayım, başarırsan dondurma verecem!” diye kendisine sapık gibi yaklaşan Peter amcaya kızan Kimi abi, F1 testi fırsatından ziyade Mugello’nun meşhur dondurmasına hayır diyemez ve kabul eder.

Mugello testinde iyi bir performans gösteren Kimi abi, daha fazla dondurma hayaliyle Jerez ve Barselona testlerine de katılır, ancak İspanyol dondurmasını beğenmez. Ancak Peter amca göreceğini görmüştür ve derhal Kimi abiyle anlaşma imzalar.

Bu kez FIA başkanı deli Max arıza çıkarır. Sadece 23 yarış tecrübesi olan bir çaylağa güvenemeyeceklerini söyleyip başından savmak ister. Ancak Peter amca elemanın dondurmaya bağımlı olduğunu, bu vaatle “Schumacher’den bile iyi” sürebildiğini bir şekilde deli Max’e kabul ettirir ve Kimi abi için süper lisansı kapar. Kimi abi ilk yarışı öncesinde uyuyakalacaktır ve piste son anda yetişecektir.

Sauber’le ilk sezonunda kötü bir sezon geçirmese de takım arkadaşı Bahtsız Nick’e yenilen Kimi abi, “ne yapacam ben” diye sarı sarı düşünürken bir anda McLaren’deki amca Ron’un teklifi ile şaşırır. Ron amca kendisini takımda istemektedir, ancak kendisine çeki düzen de vermesi gerektiğini öğrenir. Danışmanı ve hemşerisi Mika reyiz’in de bir kıps göz hareketi ile durumun önemini kavrayan Kimi abi önce saçını kestirir, sonra da dondurmayı bırakır.

McLaren’daki ilk senesinde Mercedes motorundan çıkan dumanlarla haşır neşir olan Kimi abi, içten içe Mercedes’e gıcık kapmaya başlar Takımla ikinci sezonunun ikinci yarışı Malezya’da kazanınca ne yapacağını şaşırır ve podyumda garip garip pozlara girer.

d03mal681

Nürburgring’de ilk polünü alır, ancak Mercedes motoru yine sıkıntı yapınca yarışı bırakmak zorunda kalır. Kimi abi sezon içinde bir daha kazanamasa da, gizli gizli dondurma yemeye başlamasının etkisiyle birlikte istikrar kazanır ve sezonu şampiyon Schumacher’in sadece iki puan arkasında ikinci tamamlar.

2004’te Mercedes motoru yine cacık çıkınca Kimi abinin yarış kazanma hayalleri suya düşer, ta ki pek sevdiği Belçika pistine sıra gelene kadar… Motorunu biraz olsun düzelten Mercedes’in de engel olmamasıyla birlikte Kimi abi Spa’da coşar ve 10. sıradan başladığı yarışı Ferrari’lerin önünde kazanır. Bir sonraki sezon da Kimi abi için kabus gibi geçecektir. Lider ve kazanmaya giderken aracı yüzünden üç kez yarış dışı kalan Kimi abi, bu üç galibiyeti de rakibi Alonso’ya kaptırmıştır. Sezonda, birisi 17. sıradan kalkarak olmak üzere yedi kez kazanan Kimi abi rakibinin şampiyon olmasına engel olamayınca Ron amcaya diklenir ve “bu sorunlar devam ederse başka takıma giderim haa” diye çıkışır ve kendisini uyumaya verir.

matrix hikayesi burada başlar

2006’da araç sorunları azalacağına iyice artınca Kimi abi bu işin böyle gitmeyeceğini fark etmiştir, ancak görünüşe göre gidecek başka yeri de yoktur. Tam da bu sırada Schumacher’in emekli olacağı haberi gelir ve Hakkinen’in emekliliği ile McLaren’a geçen Kimi abi bu kez de Schumacher’in emekliliği ile Ferrari’ye çağrılır. Eline koz geçmişken “garajda dondurma dolabı isterim” diye kapris yapan Kimi abi, Jean Todt babanın “tamam, yanına da kola dolabı da benden, maaş da iyi sen gel” demesiyle bir taşla üç kuş diyerek Ferrari’ye geçer ve tarihin en yüksek maaşlı sporcusu olduğu söylenince, o gazla Ferrari ile çıktığı ilk yarışını kazanır.

Kimi abi, eski takımı McLaren’da eski rakibi Alonso ve yeni yetme deli Hamilton’ın kendisi için tehlike olacağının farkındadır. Takım arkadaşı Felipe beybi de Kimi abinin dondurma bulmakta zorlandığı yarışları fırsat bilerek kazanır ve Kimi abinin şampiyonluk şansı zora girer. Ancak McLaren pilotları arasında savaş çıkınca bu Kimi abiye yarar ve o karambolde elindeki son Roma dondurması stokunun yardımı ile Brezilya yarışını pata küte kazanarak sadece bir puan farkla şampiyon olur.

image6-img-1024-high

Kimi abi artık F1 dünya şampiyonudur ve hiçbir şey onun için dünyanın sonu değildir. Farklı arayışlara giren Kimi abi dondurmanın viski ile ayrı bir kafası olduğunu fark eder ve hepten salıverince fırsat kollayan eski kanlısı Alonso’ya koltuğunu kaptırır.

Boşta kalan Kimi abi’yi McLaren geri istese de, dondurma ve kola dolapları konusunda anlaşamazlar ve Kimi abi “gidiyom ben yhaa” diyerek F1’den ayrılarak kendisini dağ yollarına vurur.

591776873

İki yıl sonra Lotus diye bir takımdan olduğunu söyleyen Bülye adında gevrek gevrek konuşan bir adam Kimi abinin kapısını çalar ve kendisini Formula 1’e geri getirmek için geldiğini söyler. Kimi abi “hele gel de dondurma yerken konuşalım bunu” diyerek Bülye abiyi misafir odasında ağırlar. Enstone’un dondurmaları konusunda bilgi alan Kimi abi “nereyi imzalıyoruz” der ve bir anda kendisini tekrar Formula 1’de bulur.

Lotus’taki iki sezonunu Brezilya’da bir pist dışı yollarda gezinti, dondurma, telsizden mühendisi haşlama, kola, Perşembe etkinliklerine katılmama, uyku, maaş yatmadı hacı ben kaçar tripleri ve bel ameliyatı ile gayet rutin şekilde geçiren Kimi abi bu istikrarıyla Ferrari’nin tekrar dikkatini çeker ve 2014 sezonu için anlaşma imzalanır.

ac979301022182db5c13be76f06ac1ceSporun yeni turbo hibrid motorlarının bir halta yaramadığı, Montreal’daki U dönüşü bile doğru düzgün dönemediği ve sessiz olmasından yakınsa da, Alonso takımdan kaçtıktan sonra yerine parmak dondurma kulübünden tanışı Vettel’in gelmesi ve maaşın da iyi olması sebebi ile arıza çıkarmayan Kimi abi dünyalığını yapmaya devam eder.

Çocuk ve evlilik kelimelerinin daha çok para gideri olduğunu duyunca alelacele 2017 anlaşmasını da imzalayıp cüzdanını garanti altına alır ve kariyerini sonlandıracağı takımda vakit buldukça uyuyarak prim günlerini doldurmayı beklemektedir.

2 Yorum

  1. Kimi, aracı hazırlayan mekanikerine öylesine kızmıştır ki, ana düzlükte mekanikerinin önünden geçerken direksiyonu çıkarıp sallayarak pit duvarına tarihteki ilk ayarını da verir.
    Şu anın bir videosu olsa ne gülerdik ama 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]