Censın Abi: Honda Reloaded

1

Formula 1’e BMW Williams takımı ile başlayan Censın abimiz, sonra parası iyi diye gittiği Benetton/Renault’un şarapçı müdürü ile kavga edip ayrıldıktan sonra yol yemek sigorta ve bilumum sosyal imkanları geniş diye duyarak gittiği Honda’da başarısız ama mutlu mesut hayat sürmektedir.

Censın abi bir defasında Honda’sı ile yarış bile kazanmıştır ki bunu nasıl yaptığına hala inanamamaktadır. O günlerdeki tek derdi şirket aracıdır.

Honda.28

Tüm dünyayı cortlatan 2009 ekonomik krizi Capon devinde 9.7 şiddetinde deprem etkisi yaratmıştır. Honda üst yönetimi bu krizi atlatabilmek için Formula 1’den çekilmeyi görüşmeye başlar. Caponlarla iyi anlaşan, kız alıp vermişliği de olan Censın abi kariyerinin tırtlamaya başladığını, aç açıkta, evsiz barksız kalacağını fark eder. Tüm parasını da Capon güzeli karısının iç çamaşırlarına yatırdığı için, kıyıya köşeye beş kuruş atmamıştır.

Bari kovulmadan başka iş bakayım fikri mantıklı gelen Censın abi, Woking’in yollarını aşındırmış, Sauber’in kapısını yumruklamış, İtalya’nın şarabını tatmaktan sarhoş olup Maranello’nun yolunu bulmaya çalışırken belediye havuzuna düşüp boğulma tehlikesi atlatınca bir polis aracında evine getirilmiştir.

Son hatırladığı yer Maranello olan Censın abi öğleye doğru evinde ayılınca önce şaşırır, sonra korkar, sonra da ‘amaan nasıl olsa evdeyim demek ki sıkıntı yok’ deyip yatmaya devam eder. Uyandığında cep telefonunu kurcalamaya başlayan Censın abi beklemediği bir şey görür. Patronu Ross Brawn dayı bi SMS atmıştır ve Honda’nın bıraktığı takımı kendisinin satın aldığını ve pilota ihtiyacının olduğunu yazmıştır. Censın abi mesaja önce inanamaz ama sonra inanır. Çünkü Ross Brawn dayı mesajı “Patronun Ross Brawn” diye bitirmiştir.

Hala başı ağrıyan Censın abimiz alkolün etkisini hapla attıktan sonra efendiliği de elden bırakmamak gerek diye düşünüp bari bir takım elbise kuşanayım der ve giyindikten sonra Brackley’e doğru pati çekerken üzerine bir umutsuzluk çöker. Patronu mesajda 40 kişilik ekibi takımda tuttuğunu yazmıştır. Pit stop yapmaya bile 20 kişi lazımken Ross dayının kovmadığı 40 kişinin yapacağı araba gidecek de, yarışacak da puan alacak da…

Umutsuz Censın abi, sonrasında bu düşünceleri kafasından silecektir, yoksa öbür türlü Formula 1 kariyeri güme gidecektir.

927a

Ross patron o şişkin dudakları ile fısıldayarak bir şey der ama Censın bir türlü anlayamaz. tek anladığı “bişi bulduk” olur. Patron, katmerli difüzör filan demektedir ama Censın abi yılların verdiği Formula 1 tecrübesiyle bunların boş laf olduğunu düşünüp Ross’un hangi otu içtiğini merak etmeye başlar.

Derken ilk testler gelir bir bakarlar Brawn GP aracı uçuyor. Ross patron gururlu, Censın abimiz ise durumdan işkillenip siktir lan var bi ibnelik diye düşünmeye devam etmektedir. Diğerleri hız saklıyor görüşü hız saklayanlar dahil tüm padokta etkili olmuştur. Censın abi nasıl olduğunu hala anlayamasa da çaktırmaz ve anın tadını çıkarmaya başlar.

butt_braw_inte_2009-19

Yarışlar yarışları kovalar, Ross patronun dediği şey ortaya çıkmıştır ve diğer takımlar tarafından kopyalanmaya başlanmıştır. Sezon sonuna doğru yarış kazanmakta zorlanan Censın abi yine de bir şekilde şampiyon olmayı başarmıştır.

Hala rüyada olduğunu düşünen Censın abi kendisini çimdikleyip dururken Ross patrondan gelen bir SMS ile iyi bir şoka maruz kalır ve rüyada olmadığını anlar. Ross dayı takımı iyi fiyattan Mercedes’e okutacağını yazmıştır. Mercedes’in de yeni takımında biri Şumayer olmak üzere iki Alaman yarıştıracağını öğrenen Censın abi vitrinde özel günler için sakladığı viski şişesini fondiplemek için yürüyünce vitrinde şampiyonluk kupasını görür ve aklı başına gelir.

Artık dünya şampiyonudur ve kendisine yarış koltuğu mu yoktur! Kupasını kaptığı gibi metrobüse koşan Censın abi yanlış yöne binince Red Bull fabrikasının olduğu Milton Keynes’e gideceğine Woking’e gelir ve geldik artık diyerek McLaren fabrikasına gider.

Sözleşmesi jet hızıyla imzalanır ve McLaren berberi Aydın tarafından tıraş edildikten sonra basın açıklaması yapılır. Maaş yine iyidir ve daha da iyisi Honda’dayken hayalini kurup durduğu, şampiyon olduğu Mercedes motorunun fabrika desteği verdiği takımdadır. Artık diğer araçları düzlükte cuv cuvv diye geçecektir. Gerçekten de başarılı olur ve ilk sezonunu iki zaferle kapatır. Censın abi artık emekli olacağı yeri bulmuştur.

jenson_button

Bir öğle vakti yatağında titremeyle uyanan Censın abi kabus gördüğünü düşünür. Yerde viski şişeleri vardır ve belli ki sızmıştır. Gün içerisinde gelişen olaylar da hayal meyal hatırladıklarını destekler ama yine inanamayınca televizyonu açar.

Önceki gece neye içtiğini hatırlamıştır. McLaren’daki takım arkadaşı Lüvis Mercedes’e gitmiş, Mercedes artık McLaren’a motor vermeyeceğini açıklamış, yeni patron Ron Dönis de kendisini arayıp kötü haberi vermiştir.

Olanlar olmuş, uzaklaşmak için yıllarını verdiği Honda dönüp dolaşıp yine Censın abimizi bulmuş ve hala eski zamanlarda dediklerini demeye devam etmektedir: “Biz çok iyi motor yapacak, McLerin şasi yapacak çempiyın olacaz.”

Button__McLaren_Ho_3135921a

Censın abi önce bir miktar aklını oynatmış, sonra da Capon karısını İngiliz medeni kanununun zırt nolu maddesiyle tek celsede boşamış, kask markalı Capon patronun yüzüne yumurta fırlatmış ve kaderine ağlayıp yeni keşfettiği Bagcilar menşeili maddeyi kullanmaya başlamıştır.

– son –

1 YORUM

YORUM YAP [ Yorumunuz bizim için önemli! ]