O bir Alman, bir işçinin oğlu… Monako’da villalarda değil, babasının divanında büyümüş, yolların tozunu daha bebeyken attırmış bir çocuktur. Babası pedallı arabasına küçük bir motosiklet motoru taktığında eli direksiyona bir başka giden bebek Şumi, ilk sürüş tecrübesini bir elektrik direğine çarparak elde edince ailesi tarafından kartinge yazdırılır.

mixalio292Bu atarlı genç büyür, bıyıkları da terleyince artık dünya şampiyonasında yarışmaya başlar. Müthiş yetenekli olduğunu ilk o zaman kanıtlamaya başlar. Çoğumuz portakalda vitaminken Almanya ve Avrupa karting şampiyonu olan Şumi, aynı hızla Formula 3’e uçar.

Aynı zamanda memleketinin markası Mercedes ile ilişkisi başlar ve o zamanlar World Sportscar şampiyonasında mücadele eden Peter Sauber’in Mercedes destekli takımına alınır. Sauber amca yine bir genç yeteneği spora katmayı başarmıştır.

Şumi abi Formula 3’teyken hayatının rakibi ile tanışacaktır ve ikilinin dostluğu kariyerlerinin sonuna kadar bozulmadan sürecektir. Sonradan en saygı duyduğum rakibim dediği Mikaman, iki, hatta üç sezonu kendisine dar edecektir.

84c

Prestijli Macau GP’sini de Mikaman’e karşı kazanan Şumi abi bir diğer yetenek avcısı Eddie Jordan’ın dikkatini çeker. Jordan Şumi abiyi Mercedes’ten ister, öyle de bir pazarlık yapar ki yarıştırmak için üzerine 150.000 dolar da para alır!

Şumi abi artık Formula 1’e adım atmış, Jordan’daki ilk yarışının ardından barda fazla içince de barın sahibi Briatore ağanın uzattığı anlaşmayı imzalayıvermiştir.

upload-52943920

Şumi abinin çaylaklık dönemi iyi olsa da, zaman zaman ufak tefek dersler almasını gerektirmiştir, bu dersi de kalkışta çakıl havuzuna uçurduğu Senna reyizden ziyadesiyle alır.

Mühendisi Pat Symonds bile Senna reyizin kapakları altında muma dönmüştür.

schu-hill-adel-1994

Yıllar geçer. Şumi abi şampiyonluğun kokusunu almıştır, ancak dişli rakibi roket arabasıyla arkasından yaldır yaldır gelmektedir. Kendisi de pist dışına çıkınca “Dur şunu da yanımda götüreyim, nasıl olsa 1 puan öndeyim!” diyerek çaat diye Hill efendinin tepesine çıkar. Hakemler “Olsa olsa yarış kazasıdır, bak adam yarış dışı kaldı, yazıktır diyerek olayı geçiştirirler.

Şumi abi, bar işletmecisi şarapçı patronu satıp takımdaki saz arkadaşları ile birlikte Ferrari’ye transfer olur. Koskoca Ferrari yıllardır kazanamamaktadır ve kazanan bir takımı komple sömürmek niyetindedir. Şumi abi ve tüm ekibi alınca şampiyonluk garanti sanarlar.

vill_schu_jere_1997

Yine zaman gelir ve şampiyonluk son yarışa kalmıştır. Şumi abi yine öndedir, ancak rakibi olacak Williams denen takım, tasarımcısı kelaj lakaplı adamla coşturmaktadır. Şumi abi bakar direksiyonda bir şeyler yanıp sönüyor, alttan da bir sıcaklık üfürüyor. Ekrandaki uyarıda radyatörde su kaçağı olduğu ve aracın tırtlayabileceği yazılıdır. Şumi abi endişelenir, anlar ki yarışı bitiremeyecektir, eski taktiği uygulamaya karar verir.

Rakibi yaklaşınca bu kez dıştan dalmayı dener, ancak beceremez ve kendisi tırtlar. Hakemler de durumun farkına varmıştır ve üç yıl önce yaptıkları hatayı anlamışlardır. Şumi abi sezondan men edilir, viki sayfasında kocaman bir siyah alanla kalakalır.

article-2400134-002ef40c00000258-287_634x388-600x367

Şumi abinin Ferrari’si gelişmeye başlamıştır, ancak bu kez başına Formula 3’te savaştıkları arkadaşı bela olur.

Mikaman yarışın birinde öyle bir geçiş yapar ki, videosu 50 yıl sonra bile F1 jeneriklerinde gösterilecektir.

article-0-0020914700000258-697_468x364

Şumi abi şaşkındır, yarıştan sonra önüne gelene papağan gibi anlatır: “Na şu kadar aradan geçti ya herif! Tur bindiriyoduk ne güzel, adamın sağında yer yoktu lan! Yoktu lan!!!

Şumi abi bir türlü teselli bulamamıştır, ama meraktan da kıvranmaktadır. Rakibinin bu manevrasını daha sonra kullanmak için öğrenmek ister.

7ac65cd347de40f88a74ec8ed7c5fc8d

Rakibi ama dostu Mikaman’in yanına gider ve olayı nasıl yaptığını anlatmasını ister. Mikaman de canı arkadaşını kırmaz ve “Bak kanki…” diyerek başlar anlatmaya. Mikaman anlatır, Şumi abi bi daha der, Mikaman bi daha anlatır, Şumi abi anlamadım bi daha der. Ama Mikaman Finlandiya’nın soğuk diyarlarındandır ve bıkmak bilmez. Rakibini güçlendirdiğini bile bile, dostumdur der, Şumi abinin şoktan pelte olmuş kafasına o geçişi sokar.

Şumi abi aydınlanmıştır ve pilotajındaki tek eksik yeri de kapatmıştır. Artık kimsenin kendisine rakip olamayacağından emindir ve Ferrari’deki mühendislere gidip “Bana dayanıklı araç verin, gerisine karışmayın!” der ve sonrasında ekibin şaşkın bakışları arasında anlayıp anlamadıklarını anlamaya çalışır.

michaelschumacher_ferrari_spafrancorchamps_2004_10241

İstediği şey olmuştur, Ferrari sadece süper dayanıklı bir araç vermekle kalmamış, aynı zamanda fazlasıyla hızlısını da yapmayı başarmıştır. Şumi abi şampiyonlukları dizmiş, takımını da kendisiyle beraber mutlu mesut etmiştir.

Ancak her güzel şeyin bir sonu vardır ve bu şampiyonluklar serisi de bir gün bitecektir. Zamanında satıp Ferrari’ye kaçtığı şarapçı patron takımı büyütmüş, aracın direksiyonuna da “Şumi katili” dediği yeni yetme bir genci getirmiştir. Genç, sürüşü ve hızlı aracıyla çatır çutur yarış kazanırken Şumi abi ancak ikinci filan olabilmektedir.

schumi_alonso_ap_1452954i

Şumi abi alışkanlıkla, yeni rakibine nasıl kazandığını, olayının ne olduğunu sorar, “Teknik, hırs, irade, konsantrasyon!” yanıtını alır. Şumi abi “Hımmmm” sesi çıkarınca da güler ve ekler: “Beni Mikaman gibi saf mı sandın, ağzımdan laf mı alabileceğini sandın!!!” diyerek şampanyasına döner.

Şumi abi bu yeni yetmeyi yenmenin yollarını arar, ama bulamaz. Monako’da sıralama turu sonrasında usul usul pite gelirken telsizden rakibinin arkasında sıralama turunu atarak geldiğini, çok da hızlı olduğunu söylerler.

maxresdefault

Şumi abinin tepesi yine atar, çeker el frenini durur ve içinden “Atsın şimdi turunu dünkü velet, alsın polü de görelim!” der. Tabi bu hareketini artık kimse yememektedir ve hakemler Şumi abiyi cezalandırıp gridin sonuna gönderir. Şumi abi hatasını anlar ve sonunculuğuna bakarak “Vay Monako yine olmadı lan!” diyerek durumu kabullenir.

Ferrari de bu işten sıkılmıştır ve sırf değişiklik olsun diye Şumi abiyi gönderip yerine başka birisini bulmaya bakar. Şumi abiyi de kırmamak için takımın yönetimine baş danışman diye bir rol uydurup yerleştirirler.

23_monaco04prew

Ama Şumi abi buna inanmak istemez, duymuyor gibi yapar, daha yüksek sesle söylerler, kulaklarını tıkar, megafon kullanırlar. O da yetmeyince işaret dili bilen elemanı gönderip el kol hareketiyle zorla anlatırlar.

Şumi abi boşta, arabasız ve kalbi kırıktır. “Yeter ulan çektiğim bu çile, şampiyonluğu da yediledik zaten, keyfime bakarım ben de!” diyerek başka şeylerle zaman geçirmeye çalışır.

schumacher-crash-sachsenring

Şumi abi bir ara motosiklet yarışlarına merak salar, ancak iki tekerin çiftesinin pis olduğunu anlaması fazla sürmez. Arkasını kaydırarak girdiği ilk virajda patlar ve bir anda aydınlanarak dört tekerin en iyisi olduğunu söyler.

Felipe beybi Rubens abinin kaza kurşununa kurban gidince, yerini doldurmak için kendisinin adı geçer, ancak motosikletten düşünce kafayı o da kırmıştır, iyileşmeyince koltuk Luca takozuna kalır.

cars-formula-one-mercedes-benz-helmets-michael-schumacher-1680x1120-wallpaper-532243

Şumi abi bir bakar, zamanında çok emekler verdiği Mercedes Formula 1’e katılıyor ve kendisine göz kırpıyor. Ne zamandır avuçları kaşınan Şumi abi hemen koşar ve adını birinci pilot koltuğuna yazdırır. Yanında da zamanında kendisi varken Raikkonen’e sevinen Nico diye bi kırma Alman olacaktır. “Amaan dünkü velet, ne olacak ki, onu da yeniveririz…” diye içinden geçirir ve basar imzayı.

Ancak artık Formula 1’de işler çok değişmiştir. Ön lastikler incelmiş, yakıt motor vs koruma gelmiş, geçişler iyice tatsızlaşmış ve araçların sürüşü bir garip olmuştur. Şumi abi önce kendi yeteneğinin kuruduğundan şüphelenir. Ross Brawn ağaya gidip sorar; “Yaa usta ben görmeyeli bu arabalar çok değişmiş, sürüşü filan.. ne bileyim, bi dandikleşmiş. Sen ne diyorsun?” Ross usta o şişkin dudaklarını iyice büzerek gülümser ve şöyle der: “Yeni Formula 1’e hoş geldin. Burada araban kadar sürersin, lastiğin kadar gidersin. Sürücülükle filan fark yaratayım deme sakın!

ygfdfd

Şumi abi içinden “Hadi len ordan, ben mi pilotajla fark yaratamaz mışım? Biz neler gördük aslanım!” diyerek yarışlara bodoslama dalar. İlk birkaç kazasını biraz paslanmış olmasına verse de, sezonlar ilerledikçe kazalar azalmayınca içine bir kurt düşer.

Monako’da polü alsa da, polü bir önceki kazaya kurban gitmiş, arkalardan kalkınca da dönemin Maldonado’su Grosjean tarafından biçilmiştir.

untitled-1

Ancak Şumi abi savaşmaktan vazgeçmez, eski takım arkadaşı da kendisine olmadık yerde atak yapmaya kalkınca eski zamanlardaki hareketlerini hatırlar, ancak bu kez ucunda şampiyonluk olmadığı için de çarpmaz.

Ancak ne yaparsa yapsın, ne yarış kazanabilmiş, ne de dünkü velet takım arkadaşını geçebilmiştir. Aracının zırt pırt bozulması da zamanında kullandığı domuz gibi Ferrari’leri hatırlatır ve üzdükçe üzer.

16281484_304

Şumi abi bir hata yaptığını ufaktan anlamaya başlamıştır. Hayatının sporu Formula 1 artık kendisi için çetin bir orman demektir. Takım arkadaşı etrafta “Şumayeri yendim olum, savulun!” nidalarıyla dolaşmaya başlamış, takımın ortacısı Lauda dede de sağdan soldan münasip bir pilot aramaya başlamıştır.

Elbette Şumi abi pes etmeyecektir. Yeteneğinin aynen yerinde olduğundan emindir ve eksik olan o küçük ışığı aramak için çalışmaya devam eder.

51ee06629160a7cfb64d71e9050d8bf4

Ancak Singapur’da Vergne ile olan ufak temasından sonra yeni nesil araçlardan daha fazlasını elde edebilmenin imkansız olduğunu anlar ve ayrılmaya karar verir.

Şumi abi Formula 1’den tamamen uzaklaşmak, kafasına göre gezmek ve şu dünyada tatmadığı zevklerin (hemen) hepsini tatmaya çalışacaktır.

5331184_ee048c3e3ea730a17355ec393d24bb6b_h

İstediği her şeyi yapabilecek gücü ve parası olan Şumi abinin tek sıkıntısı basının ve halkın sürekli kendisinin peşinde koşması, bir rahat bırakmamasıdır. Buna bir çözüm bulmak ister ve aklına dahiyane bir fikir gelir.

Kayak yaparken yere düşüp bayılmış taklidi yapacaktır ve bitkisel hayata mahkum kalmış gibi davranılacaktır. Usta işi bir ameliyatla yüzünü de değiştiren Şumi abi, adını da değiştirip uzun zamandır hayalini kurduğu Everest’e tırmanmak için uzun yolculuğuna başlar.

– son –

Biraz uzun oldu biliyorum, ancak Şumi abinin hayatı için bu kısa bile…

9 Yorum

 1. 🙂

  Mikkanen de uyardı 😛
  ulen adam yataklara düştü fırsatını buldunuz tabi yazın yazabildiğiniz kadar gelir garajımızı basar üstümüze sürer diye korkunuz yok tabi. ama abartmayın bak söyliyim fernando gibi monacoya koyar aynı yerlerde aklınızı alır logar kapağından şapka yapar size ha 🙂 manyak olursunuz kurallarımla oynama lan diye çığırır kalırsınız. 🙂

  İnsanlar 30-35 yaşından sonra tipsizleşir
  herif ilginç yav 30 undan sonra yakışıklılık basmış. Karısı çoluk çocuğu için ne hoş piniyon piniyon adam gençleşiyor 🙂
  bize hep hız yaşlandırır ha derlerdi.

  Toplu olunca dikkat çekiyor adam makine olsun diye yaratılmış sanki Mikkanen le kardeşiyle olana bak kardeşinden bile ufak suratı demek ki adamın aerodinamik olan sadece k ı ç ı değilmiş..
  Fernando ile olan yan profile bak kasksız daha iyi hızlanır bu kafa… :p

  Şimdi kimbilir ne haldedir o surat, vücut…

  Bazı sesler eskimez…
  ve hatırlatalım 🙂
  “Der Start
  Null auf hundert in zwei Sekunden
  Los geht’s!
  Schumacher”

  dünyada kaç spor adamı için şarkı yapılır ki 🙂

  Biri anılınca mutlaka diğeri…
  Acayip şeyler, hüzünlü anlar, gel gitler, saygı…
  https://www.youtube.com/watch?v=HH8qbRaDhlQ
  https://eksisozluk.com/entry/55245003

  Çocukluk gençlik arası bi deresi zamanlarda arkadaşlarımızla yarışırken fark etmezdik amma bizi sınırlayan, ayarsızlıktan koruyan birşeyler vardı… İşte o bu iki adam da gördüğümüz içimize işleyen bir şeydi.
  ‘Saygı talep edilmez, arzulayarak ulaşılmaz… hak edilir, yaptıklarının karşılığıdır’
  Bunlardan önceki, sonra ki çokları bunu öğrenemedi maalesef.

  Makinelerin altın çağı belki çok geçmişte kalmıştı ancak uzun tarih boyunca pilotluğun “altın çağ” misali ancak bu 2 adam olabilir.

  otur 7 Yıldız pekiyi… 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]