Hindistan’ın uçsuz bucaksız başak tarlaları arasında doğan ve iliklerine kadar tütsü kokan bu cesur, bu gözü pek, bu sakin mizaçlı genç, direksiyon simidini ilk kez tuttuğunda bir daha asla bırakmamaya yemin etmiştir.

Formula_Maruti_in_Coimbatore_TrackFormula Maruti araçlarıyla ilk yarışına çıktığında, Güney Hindistan Rallisini yedi kez kazanan yerel ralli şampiyonu babasının öz oğlu olduğunu kanıtlarcasına podyum yapar ve yerel dansını icra eder.

Çocuğu roket çıkan babası, hemen parayı denkleştirip evladını Fransa’ya yarış okuluna gönderir ve Formula Renault seçmelerinde derece yaparak dünya çapında bir yetenek olduğunu babasının gözyaşları altında gösterip, İngiliz Formula Ford serisinde de şampiyonluğa ulaşınca Avrupa’da herhangi bir yarış serisinde şampiyon olan ilk Hintli unvanını çerçeveletip babasına verir. Bu da yetmezmiş gibi Formula Asya’da şampiyon olan ilk Asyalı olarak kıtasının şerefini kurtarmıştır.

Asya’daki yarım kalan işini tamamlayınca ilk uçakla motor sporlarının beşiği Avrupa’ya giden reyiz F3’e katılır ve yıllardır galibiyet yüzü görememiş Carlin takımını zirveye taşır. Avrupalılar bu haşin bakışlı genci tanımaya çalışmakta, hafiften işkillenmekte ve yeteneklerini ölçmek için kaldıraç arayışına girerler.

220px-Narain_Karthikeyan_2011_Malaysia2Başarılarıyla dikkat çeken bu kavruk gence Jaguar Formula 1 testi önerilir ve hemen kabul eder. Hayalleri gerçek olmaya başlamıştır. Daha sonra Jordan aracını da test eder ve rica minnet uğruna Minardi’nin aracıyla da bir kaç tur atar. Reyiz Minardi’nin aracını beğenmemiştir ancak Minardi, bizim reyizi gözüne kestirmiştir ve 2004’te yarıştırmak istemektedir. Sonradan havaya giren Minardi sponsorluk ücreti adı altında bahşiş istemiş, bu da o zamanlar reyizin raconuna ters olduğu için geri çevrilmişlerdir.

Reyizin burada işlerin parayla döndüğünü anlaması çok uzun sürmeyecektir. Ancak bu sürede Eddie Jordan’ın kafasını karıştırmayı başarıp 2005’te kendisine bir yarış koltuğu ayarlar. Reyiz aracının standartlarının üzerinde sürse de sadece 6 (altı) aracın start aldığı Amariga yarışında üçüncülüğü akbili tam basan takım arkadaşı Tiago Monteiro’ya kaptırmıştır.

2005 sonlarında Jordan’ın satılacağı söylentileri çıkmış ve reyiz yeni patronları kafalayamayınca koltuksuz kalmıştır. Çareyi iyi bir takımda test pilotu olmakta bulan Karthikeyan reyiz Williams ile teste çıkar, takımın gelecek vaat eden çaylağı Nico Rosberg’e farkı takar ve ortamdan Denzel Washington gibi cool bir yürüyüşle uzaklaşır.

hrt_kart_melb_2012-5-e1331809796802

Williams’ta test pilotluğu devam ederken başka serilere merak salan reyiz bir ara coşup NASCAR kamyonet yarışlarında ülkesini temsil etmek için uğraşırken güneş gözlüklerinin de katkısıyla “En popüler pilot” ödülünü Amariga dışından alan ilk pilot oluverir.

2007 sonunda Jordan’dan dönüşe dönüşe önce Midland, sonra da Spyker olan eski takımını Hintli bir iş adamı Vijay Mallya’nın satın aldığını öğrenen reyiz, gözleri ışıldayarak yanına koşar. Ancak takımın yeni sahibi hemşerisi kendisine gurbette hemşeri kazığı atınca takımla teste çıkma şansı bile bulamadan “Buda’sından bulsun görmemiş!” diye içinden geçirerek kapıyı çarpıp çıkar.

3703768_orig

Esmer tenli ve her an atarlanacakmış gibi duran bakışları ile Lewis Hamilton’ın Bollywood kopyası gibi duran reyiz, sonunda Formula 1’e dönüş yolunu bulmuştur.

2010’da kurulan HRT F1 takımı yetenekli ve tecrübeli pilotlar aramaktadır. Reyiz ilanda tam olarak kendisinden bahsedildiğinden emindir ve hemen başvuru yapar, “Sen geri döndüysen ben de dönerim, neyim eksik la?” diyerek Schumacher’e diss atıp HRT anlaşmasını imzalar.

kart_schu_budd_2011-3

2011’de takıma gelen reyize hammaddesi traktör olan araç verilince önce biraz bozulur, sonra da buna da şükür diyerek seneye de kullanacağını tahmin ederek efendi efendi sürer ve özgün rekorlara imza atar.

Formula1-IndianGP

F1 tarihinde dayanıklılıkların artmaya başlamasıyla birlikte finiş gören araç sayısı da artmaktadır ve sondaki pilotlar “finiş gören en gerideki pilot” ünvanı için yarışmaktadır. Çin’de sadece Jaime Alguersuari’nin yolda kaldığı yarışta 23. olarak rekoru ele geçiren Karthikeyan reyiz, beş yarış sonra kimsenin yarış dışı kalmadığı Avrupa GP’sinde son anda arkasındaki takım arkadaşı Pedro de la Rosa’dan kurtularak 24. ve sonuncu olarak kırılması zor bir rekora imza atar.

Reyiz sezon ortalarına doğru sponsor bulmakta sıkıntı yaşayınca koltuğunu Meşrubatçıgillerin küçük oğlu Daniel Ricciardo’ya kaptırır ve kalan yarışları garajdan izlemek zorunda kalır. Son atımlık sponsorunu Hindistan yarışında kullanarak takım arkadaşı Vitantonio Liuzzi’nin yerine kendi evinde piste çıkan reyiz, yetenekli denilen 32 diş Ricciardo’ya yarışta 30 saniye’den fazla takarak kimin patron olduğunu gösterir.

2012’de de aynı traktörün yeni görünümlü modeli ile yarışmaya devam eden Karthikeyan reyiz, Malezya yarışında kendisine “Reyiz” unvanını getirecek olaya imzasını atar.

Sebastian Vettel geçiş manevrası denerken reyizin ön kanadına çarpıp lastik patlatınca ağzını bozup “Hıyar” demiş, yarıştan sonra Karthikeyan abimiz de tarihe geçen sözünü söyleyip Vettel’i “Ağlak bebe” olarak kapaklamıştır. Yeni lakabıyla ‘Reyiz’in koyduğu bu kapak hiçbir şeye şaşırmamasıyla ünlü Kimi Raikkonen’i bile ağzı açık bırakmaya yetmiştir.

TH26_KIMI_1247983g

2006 Williams testlerindeki mağlubiyetini bu kez altındaki hızlı araçla eze eze çıkarmaya çalışan Rosberg efendi, Abu Dhabi’de tur bindirirken reyize telsizden “naber la hıyar, bi yol ver de geçek” der, reyiz de gayet sakin bir şekilde frene abanmak suretiyle atar yapan dünkü çocuk Rosberg’i “oğlum bak git” nidalarıyla uzaya gönderir ve “direksiyon kilitlendi” diyerek de çok temiz kaza süsü vermeyi ihmal etmez.

_63918298_mmf1rosbergcrash1

HRT’nin 2013’te yarışacak parası kalmaması üzerine, Karthikeyan reyiz Formula 1 macerasına tekrar ara verir ve memleketi Asya’ya geri döner. Şimdilerde Caponların Super Formula serisinde direksiyon sallamaya devam etmektedir.

B9OVOFyCQAA4H2M.jpg-large

Uzun vadeli sponsoru olan ve her anında yardımına koşan TATA, bunların karşılığı olarak reyizi sık sık otomobil tanıtımlarına çağırmakta ve hiçbir zaman kullanmayacağı otomobillerin nereye sokacağını anlayamadığı anahtarlarını takdim etmektedir.

Karthikeyan reyiz TATA’nın şimdiye kadar kendisine verdiği 30 küsür aracı satıp bir JAguar edinmiş, şu sıralar boşta olan Hindistan pistinde turlayarak bir sonraki Formula 1 macerasına kadar yeteneklerini diri tutmaya çalışmaktadır.

5 Yorum

  1. Benim giydiğim pantolon bile üzerimde bu adamdaki kadar kötü durmuyor. Diğer yandan, benim hiç giyemediğim bir kostümü giyebildi bu adam… Belki acıtır biraz ama sizin için de durum aynı sanki 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]