Caponya’nın göbeğinden, Tokyo’dan gelen Takuma abi, alt serilerde roketlerken hemşerisi Honda tarafından fark edilince, yetkililer zamanında motor verdikleri BAR takımına çıtlatırlar ve Takuma abiyi takıma test pilotu olarak alırlar.

Takuma abi bir yandan BAR aracını test ederken, diğer yandan da Formula 3 şampiyonu olmuş, aynı yıl itibarlı Macau GP ve Masters of Formula 3 zaferlerini kazanmıştır. Bunu gören Honda yetkililerinin gözleri anime gibi açılır ve ‘Kariyeri Schumacher gibi olsun‘ totemi yaparak Takuma abiyi Jordan takımına yerleştirirler.

takumasato_jordanhonda_suzuka_2002_2

Jordan’la memleketinde puan alan Takuma abi, bir sonraki sezon ‘bu eleman Suzuka’da uçuyor’ diyerekten kazma Villeneuve’ün yerine BAR ile Japonya GP’sine çıkarılır. Takuma abi şaşmaz, o yarışta da puan alır…

Memleketinde aldığı puanlardan sonra mahalle baskısıyla BAR takımına tam sezonluk alınan Takuma abi pata küte motor patlatsa da, ona buna çarpsa da sekiz kez puan alırken bir kere de podyuma çıkar. Aynı gazla girdiği bir sonraki sezon hepten patlayınca takımdan gönderilir ve çıkmacı takıma adını yazdırır.

36010482

2.5 sene de orada geçiren Takuma abi, çıkmacı takım batınca açıkta kalır. Toro Rosso’ya kapağı atıp hoop oradan Red Bull yaparım diye düşünür, ancak gözlüklü elemanın birisine işi kaptırır. Gözlüklü eleman sezon ortasında sepetlense de, Takuma abi için her şey çok geçtir ve kendisine başka aksiyonlar aramaya başlamıştır.

Eve yakın olur diye göçtüğü Amariga’da da yarışlar yapıldığını öğrenen Takuma abi hemen gider adını yazdırır, ancak Formula 1’de yakaladığı aksiyonu orada da yapmaya kalkınca işler istediği gibi gitmez.

18z27zusivj15jpg

Ancak amarigalılar niyeyse kendisini sevmekte ve üzerine güzel de para vermektedir. Bu durumu anlayamayan, ama maaş iyi diye hiç sesini de çıkartmayan Takuma abi, yeni dünyada işini bildiği gibi yaparak dünyalığını yapmaya devam etmektedir.

indycar-phoenix-2016-takuma-sato-a-j-foyt-enterprises-honda-crash

2 Yorum

    • Alttakilerin hepsi çıkmacıydı avuçlarını açıp gökten düşenleri toplayıp kullanıyorlardı. Ne yağarsa artık bahtlarına motor, şanzıman, pilot, para… 🙂 Devr olmalar vardı zaten yeni takım oluşumları da hep o şekilde olurdu. Motorsports da doğal olan da bunlar zaten.
      En küçüklerde bu yakın senelere kadar sürdü ama o bile kalmadı artık. Devralmakta istemiyor kimse. Eh niye istesin motorsports yapmıyorlar sonuçta…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]